Baníku nepomáhá vůbec nic. Ani noví hráči, změny v sestavě či pauza

Radomír Korytář - trenér Baníku Ostrava. | foto: ČTK

16 2015
Mezi fanoušky se už začíná hovořit o tom, zda fotbalisté ostravského Baníku překonají rekord celku AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Ten v sezoně 1997 až 1998 získal za celou prvoligovou sezonu 11 bodů!

Nastartovat mužstvo se nedaří. Po propadáku v poháru s divizním Rýmařovem trenér Korytář vyřadil z týmu Vengřinka a Foltyna. Nezabralo to.

Nakopnout mužstvo měla téměř třítýdenní ligová pauza. Nepomohla.

Pozvednout výkony týmu měli hráči, kteří přišli v průběhu rozjeté sezony. Ani to zatím není řešení.

Zkušenosti měli nejprve přinést Karol Mondek a Václav Ježdík, jenže mladý tým dosud k lepším výkonům nestrhli. A teprve uvidíme, co mužstvu přinesou Jaroslav Machovec a Richard Lásik, kteří odehráli první zápas za Baník v pondělí proti Dukle (1:4), nebo Martin Dostál a útočník Marek Červenka. Ti jsou v Baníku od úterý na hostování ze Slavie Praha.

Jenže ani jeden z nich není baníkovec, jakými v minulosti v mužstvu byli Martin Lukeš, Václav Svěrkoš či Milan Baroš, kteří výrazně přispěli k záchraně v předešlých pěti letech.

Ostravský Patrik Mišák v běžeckém souboji s Tomášem Součkem ze Slavie.
Ostravský Vojtěch Engelmann (vpravo) a Milan Černý ze Slavie.
ASI SPADNU. Vojtěch Engelmann z Ostravy padá k zemi v souboji o míč se Simonem...

Momentky z utkání Baníku se Slavií.

Mužstvo sráží obrovská nevyrovnanost výkonů v průběhu zápasů. Jednou Ostravští nezvládnou závěry poločasů, jindy posledních deset minut utkání. A na půdě Dukly pro změnu katastrofálně začali - v 18. minutě prohrávali 0:3!

„Pro nás všechny je otázkou, proč tomu tak je,“ přemítá ostravský trenér Radomír Korytář. „Podstatnou roli v tom hraje psychika a sebevědomí, protože když prohráváte po deseti minutách o dvě branky, otřese to s vámi.“

Korytář upozornil, že Baník opět nastoupil v jiné sestavě. To je v této sezoně už běžná věc. Hráči se mění, ale k ničemu to nevede.

„Jsme stále ve fázi, kdy nám chybí osa týmu, nedaří se nám stabilizovat sestavu,“ přiznává Korytář. „Chybí nám sehranost i vazby mezi hráči, na což potřebujeme více času.“

A tak hlavy ostravských fotbalistů klesají níž a níž, sebevědomí je na nule. Zůstávají jen slova. „Už to musíme zlomit. Už musíme zabrat. Už jde o všechno,“ říkají hráči i trenéři před každým zápasem.

Jakub Jugas ze Zlína (uprostřed) bojuje s dvěma hráči Ostravy - vlevo je...
Ostravský útočník Francis Narh (v bílém) v akci během duelu s Mladou Boleslaví
Ostravský Karol Mondek (zcela vpravo) v duelu proti Mladé Boleslavi

„Myslím si, že nálada je v mužstvu dobrá. Situace se po předchozích zápasech uklidnila, takže věřím, že nám reprezentační přestávka pomohla a že se zvedneme,“ říkal Karol Mondek před zápasem na Dukle. Nezměnilo se vůbec nic.

Liga má sice za sebou teprve šest kol, jenže mužstvo dostává jeden tvrdý úder za druhým, a z toho se ani ten nejlepší boxer nedokáže jen tak lehce vzpamatovat. Navíc, když vedení klubu dělá spoustu chyb:

• do týmu přivádí hráče, kteří jsou téměř zadarmo, protože na opravdové posily klub nemá peníze.
  • nejlepší hráče pouští, protože klub potřebuje z něčeho žít.
  • v minulé sezoně po úspěšném podzimu přivedlo trenéra Petra Frňku, načež se na jaře rozjel nynější propad.
  • sportovní úsek vede majitelův syn, který nemá s fotbalem žádné zkušenosti, takže se hlavně učí. K tomu má ve vedení silnou pozici Matouš Hába, který se v minulosti angažoval při záchraně Vítkovic. Leč zatím ničím nepřesvědčil.
  • šéfové svým jednáním ztratili podporu fanoušků a především legend klubu.

Předseda představenstva Petr Šafarčík hovoří o tom, že klub je stabilizovaný, jenže ve skutečnosti se stále kymácí v bažině. Velkou ránou pro Baník je, že se od stávajících šéfů odvracejí legendy klubu a že město mu seškrtalo dříve štědré dotace.