Do Sokolova bychom vzali Modriče. Chceme hrát útočně, hlásí v Baníku

Baník Sokolov v zápase s Plzní. Na fotce obchází sokolovský Vojtěch Machek (v žlutém) plzeňského Romana Procházku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

12 2018
Vašíček z Olomouce, Štípek ze Zlína. Fotbalový Sokolov chystá mašinu na góly. Osm dní před startem soutěže má Baník svůj kádr už doplněný, všechny příchody i odchody jsou dotažené. Jak moc je s kádrem spokojený, se rozpovídal sportovní ředitel sokolovského klubu Vítězslav Hejret.

Pokud nepřijde nic mimořádného, což se ovšem při uzávěrkách prvoligových soupisek na poslední chvíli může klidně ještě stát, mají na Baníku soupisku pro nadcházející sezonu co do počtu hráčů i obsazení jednotlivých postů už poskládanou.

„Jak moc jsme s kádrem spokojení, to je před začátkem sezony strašně těžké říct, v podstatě jsme ale dotáhli všechny změny, které jsme si naplánovali, takže s obměnou i stavem kádru můžeme být spokojení. Jak jsme na tom opravdu, to se ukáže až po prvních třech nebo čtyřech mistrovských utkáních,“ říká pár dní před startem druhé ligy Vítězslav Hejret.

A to navíc mluví pouze o jednotlivých posilách, jak se přes krátkou letní přestávku podařilo nastavit tým celkově, to bude trvat ještě o něco déle.

Z Plzně jste si vypůjčili záložníka Michala Hlavatého a testovali jste také obránce Filipa Čiháka. Jak dopadli? Zůstanou?
Michal Hlavatý zůstává, Filip Čihák se vrací. Sledujeme ho už delší dobu, momentálně ale máme čtyři stopery, takže jeho herní vytížení by bylo pravděpodobně minimální.

Na postu stopera máte nově už jiného mladíka, osmnáctiletého Milana Mišůna, který prošel v reprezentaci mládežnickými výběry a zkušenosti sbíral i ve skotském Celticu.
Hodně jsme stáli o to, aby levý vnitřní obránce byl levák, měl by nám pomoci s vylepšením rozehrávky. Stejně jako Ondřej Ruml z Plzně, to je krajní obránce nebo záložník s velmi kvalitními ofenzivními schopnostmi.

Pohár hrajeme naplno, slibuje klub. Soka chce už z první ligy

Do druhé, průběžně hrané soutěže sezony, tedy MOL Cupu, vstoupí fotbalisté Baníku Sokolov v polovině srpna. O soupeři rozhodne předkolo, ve kterém si to rozdá Ostrov s Rakovníkem. Také letos chce Baník dojít v poháru co nejdál. „Budeme hrát pořád naplno,“ slibuje Vítězslav Hejret.

Hrát naplno a spoléhat na přízeň osudí. Od třetího kola se totiž výhoda domácího prostředí také losuje. „V pořádku, je to spravedlivé. Pro popularizaci fotbalu tohle rozhodnutí ale postrádá smysl. V Jihlavě na nás loni nepřišla ani noha. Hrálo se v týdnu, přišlo tam kolem dvou stovek lidí a postup brali jako splněnou povinnost,“ vzpomene si Hejret.

V Sokolově by letos už konečně znovu viděli rádi prvoligového soupeře, nejdřív se sice musí dostat přes úvodní kola, pokud bude ovšem přát štěstí také Ostrovu, může být hned to první pořádně zajímavé.

Dlouhodobá výkonnost je jedna věc, aktuální forma druhá. Právě to je základní rozdíl mezi ligovými a pohárovými duely.

V předešlých sezonách jsme v poháru porazili Spartu, s Mladou Boleslaví jsme vypadli na penalty, odehráli jsme i řadu dalších dobrých zápasů, i v té Jihlavě jsme mohli nakonec postoupit my, na druhou stranu byly také sezony, kdy jsme se tři roky po sobě nemohli dostat přes týmy z ČFL, ale proto se ten pohár hraje. Kdyby třeba v Anglii postupovali dál jen prvoligoví, tak se to nemusí vůbec hrát,“ připomíná Hejret.

Novými leváky do obrany jsou také Adam Beránek z Varnsdorfu nebo Ondřej Jakubov, dvacetiletý Slovák z Baníku Ostrava. A dvacet je také Danielu Stropkovi, další mladému bekovi, který se vrací z hostování v pražské Slavii...
Všichni by měli plnit samozřejmě v první řadě své defenzivní úkoly, svou typologií by nám ale měli pomoci vylepšit rozehrávku. Pro nás je to zásadní změna. Tady si myslím, že se můžeme výrazně zlepšit.

Prvoligové týmy uzavírají soupisky, to je příležitost k lovu posil na poslední chvíli. Visí teď ještě někdo další na háčku?
David Štípek ze Zlína. Byl volný, tak jsme té možnosti využili. Vše je ale stále v jednání, není to zatím stoprocentní. David je už teď tady s námi a na většině podrobností jsme spolu domluvení.

Co si od jeho příchodu slibujete?
Je to velmi rychlý křídelní hráč, takový dynamický typ, výborný ve hře jeden na jednoho. Bude samozřejmě záležet, jak rychle se mu tady podaří zadaptovat, je to posila do ofenzivy, takže by měl pro tým připravovat gólové příležitosti a zvednout jeho produktivitu.

Stejně jako Václav Vašíček, který přichází z Olomouce na půlroční hostování.
Na druhou ligu to je hráč opravdu vysokých kvalit, to se týká koncovky i kreativity. Jak se mu tady bude dařit, to se samozřejmě teď nedá předpovědět, myslím ale, že na něj se fanoušci mohou opravdu těšit. Předpoklady pro to určitě má.

Právě probíhající světový šampionát v Rusku je jednou velkou fotbalovou laboratoří, dá se odsud čerpat ale také něco pro druholigový fotbal?
Pro mě je vývoj na mistrovství světa potvrzením určitých trendů. Fotbal na té nejvyšší úrovni se změnil, úspěšnější jsou ti, kdo dokáží své akce provést rychle a do kolma. To ukazují případy týmů Německa, částečně Španělska a možná i Argentiny, které hrály hodně do pomala. Dnes i mužstva z fotbalově rozvojových zemí dokáží svou defenzivu postavit tak, že je velmi těžké ji překonat. Týmy, které hrají rychleji a přímočařeji, mají proti tomu větší šanci. 

Co z toho vyplývá pro nás? Své útoky chceme zakládat konstruktivně, ale s velmi rychlým přechodem a nahoru a směrem do koncovky. Chceme hrát ofenzivně, ne ale tím až házenkářským stylem. Ten často nevede k úspěchu, soupeř se postaví do obranného bloku a dokáže to v něm odbránit. Navíc tahle posouvaná není atraktivní ani pro diváky. A druhá věc, dát si tisíc přihrávek za zápas, to logicky vede i k chybám. Na to doplatilo právě třeba Německo.

Fotogalerie

Šampionát je také velkým festivalem fotbalových megastar. Co říkáte na jejich výkony a roli v týmu?
Výrazné individuality potřebuje mít ve svém středu každý tým na každé úrovni. To není fráze. Proto jsme dělali Vašíčka nebo Štípka. To jsou hráči, kteří dokáží vymyslet nějaké originální řešení.

Dobře, ale teď jsme na mistrovství světa. Tak kdybyste si teď mohl vybrat, po kterém z hráčů byste sáhl?
Vybral bych si Luku Modriče. Možná byly na šampionátu kvalitnější týmy než Chorvatsko, tohle je ale pro mě nejužitečnější hráč. Má obrovský přínos pro tým. Najdou se ale i další, třeba Angličan Harry Kane, střelec řady rozhodujících branek. Nebo Belgičan Eden Hazard... dokáží hru zrychlit, třeba pak dá gól i někdo jiný, ale bez nich by to nešlo. A to se ještě nebavíme o standardkách. Tady je jejich přínos pro tým také neocenitelný.

Takže jste také Chorvat jako ve své výzvě Pavel Horváth?
To ne (smích), k téhle výzvě jsem se nepřipojil. To je jen shoda okolností, mně se tenhle hráč opravdu dlouhodobě líbí, pro Chorvatsko je to klíčový hráč.

Do detailu se rozebírají také rozestavení jednotlivých týmů. Dá se také tady nalézt pro druholigový fotbal nějaká inspirace?
Nejsme v situaci, že bychom si vymysleli nějaké originální rozestavení a začali do něj shánět hráče. Pracujeme s několika základními rozestaveními, zásadní pro jejich využití vždy je, jaké jsou k dispozici typy hráčů. Pokud jich je víc ofenzivně naladěných, bude se hrát ofenzivně.

Mění se znovu uspořádání soutěží, jaký to bude mít dopad na Baník?Letos se nás to netýká, ale příští rok bychom se chtěli dostat do soutěže s naší třiadvacítkou. Budou nějaké návraty, umožněné i pro ty, kdo neměl juniorský tým (od sezony 2019/20 se do nižších soutěží znovu zapojí béčka profesionálních klubů).

Zamyšlený trenér Sokolova Pavel Horváth.
Sokolovský trenér Pavel Horváth

Vy jste tu svou juniorku před lety zrušili.
To jsme si mohli dovolit, protože tehdejší systém farem vypadal, že bude fungovat dlouhodobě. Nám tehdy vyhovovaly Karlovy Vary, ČFL tady byla pro nás ideální. Spolupráce s nimi byla rovnocenná a pro obě strany zajímavá.

Teď je ČFL ve Varech zase zpátky. Co na to Baník?
Jsme samozřejmě rádi, že se sem tahle soutěž vrátila. V Karlových Varech budeme mít čtyři hráče, tři z nich už tam byli, teď se k nim přidá ještě Ludvík Tůma. Všichni čtyři mají mít blízko k základní sestavě, takže je to pro nás zajímavé. Jakým způsobem kádr pro ČFL v Karlových Varech doplňují, o tom podrobné informace nemám, ale jsme v kontaktu s Karlem Tichotou (trenér) i Zdeňkem Havlem (šéf klubu).

Jak říkám, Česká fotbalová liga je pro nás z hlediska porovnávání výkonnosti hráčů velice zajímavá soutěž a co do jejich výchovy klíčová. Tam už se pozná: buď uspěl a má na druhou ligu, nebo vyhořel. Dnes máme v kraji i tři týmy v divizi, hráči už tak odsud nemusí odcházet za fotbalem do sousedního Německa, to je skvělé, ale pro nás použitelné jen na chvíli, nejvýš na půl roku. Tam už je pro nás úroveň hráčů obtížně čitelná.

Takže Baník bude mít znovu v Sokolově svou juniorku.
Hráči díky ní u nás zůstanou další dva, tři roky. Chceme, aby naši odchovanci měli příležitost postupovat dál i v rámci klubu. Mít vlastní béčko je dobré i z pohledu uplatnění hráčů áčka. Na soupisce bývá kolem dvaceti hráčů, do zápasu jich může čtrnáct, ti zbylí pak nejsou využití.

Cíl: Teplice, mise: generálka na 2. ligu

Generálka na druhou ligu čeká fotbalisty Sokolova v sobotu v Teplicích. Pro domácí tým někdejšího kouče Baníku Daniela Šmejkala to bude také poslední zápas před startem první ligy, dá se tedy čekat, že na sebe oba týmy už vyrukují ve svých nejsilnějších sestavách. Na Stínadlech se hraje od 17.00 hodin.

Baník letos odehrál v letní přípravě s prvoligovými duely dva zápasy. V Plzni dostal dvě branky, v Mladé Boleslavi hned pět, sám se nevzmohl na žádnou. „V Plzni jsme ale odehráli výborný zápas, měli jsme tam dvě, tři vyložené šance, zápas mohl skončit jakýmkoliv jiným výsledkem, klidně i remízou,“ připomíná Vítězslav Hejret, sportovní ředitel fotbalového Baníku.

Stanislav Vávra (vlevo) ze Sokolova hlavičkuje v zápase s Frýdkem-Místkem.
Momentka z utkání Sokolov - Varnsdorf.
Momentka z utkání Sokolov - Varnsdorf.

O utkání s Mladou Boleslaví by už tohle říci nemohl, jednoznačný nebyl jen výsledek, ale také průběh zápasu. „Boleslav k utkání přistoupila velmi natvrdo, my bychom asi byli schopní se ubránit, ale nechtěli jsme se jim přizpůsobit, potřebovali jsme si sami vyzkoušet některé věci, chtěli jsme hrát, na co se připravujeme. A to nám nevyšlo,“ vysvětluje sportovní ředitel Baníku. Sokolov dostal dvě rychlé branky a po dalším gólu „do šatny“ už bylo pro hráče dostat se zpátky do zápasu složité i díky častým střídáním ve druhé půli.

„Pro porovnání to ale vůbec špatné nebylo,“ dodává Hejret. A právě to je v přípravných duelech se silnějšími soupeři pro realizační tým Baníku tou nejcennější informací. „V minulosti jsme v přípravě volili slabší týmy, vypadalo to dobře, i výsledky byly lepší, ale zato porovnat výkonnost bylo pak mnohem těžší,“ vysvětluje Vítězslav Hejret skladbu přípravných duelů.

I ta však má svá rizika. Pokud by duel v Teplicích dopadl podobně jako ty předešlé, mohlo by se to podepsat na sebevědomí hráčů v 1. kole Fortuna národní ligy, které sehraje Baník už v pátek 20. července v Ústí nad Labem, to si dobře uvědomuje i klubové vedení. „Je to složité, někdo volí pro generálku těžší soupeře, jiný lehčí. Nám letos nahrála termínová listina, obě soutěže mají společný začátek,“ připomíná Hejret další z klíčových podmínek pro vzájemné porovnání výkonnosti se soupeřem.

Každé přípravné utkání by mělo splnit nějaký cíl. V Teplicích bude Baník vycházet z předpokladu, že soupeř má vyšší kvalitu a větší část zápasu se bude muset pravděpodobně bránit. „Na zápas se těšíme, už se blíží sezona, chceme hráče vyzkoušet v těžších podmínkách, abychom vše mohli vyhodnotit už směrem k nejbližšímu utkání druhé ligy,“ připomíná Hejret blížící druholigovou premiéru.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Nejčtenější

Trenér Zeman přednášel: Fotbal má bavit, tak zrušme ofsajd

Zdeněk Zeman coby trenér fotbalistů Pescary.

Má spoustu času. Kdekdo by na jeho místě byl rád, že si může užívat volna, relaxovat, orazit si. On...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi...

Pan Sparta. Brzy se to obrátí a zase budeme nejlepší, věří archivář

Dlouholetý archivář Václav Boreček vzpomíná na mnoho velkých fotbalistů, kteří...

VIDEO Fotbalová Sparta slaví 125. narozeniny. Kdo patří mezi její ikony? Kdy bylo Spartě nejhůř? Odpovědi...

Fotbaloví vicemistři světa Chorvaté v Lize národů na třetí pokus vyhráli

Chorvat Ivan Rakitič (vlevo) v souboji se Saulem Niguezem ze Španělska.

Fotbaloví vicemistři světa Chorvaté v nejvyšší skupině Ligy národů na třetí pokus vyhráli a po...

Hapalova vydařená premiéra, Slováci dali Ukrajině čtyři góly

Slovenský fotbalista Albert Rusnák slaví gól zápase s Ukrajinou.

Slovenští fotbalisté v Lize národů přehráli Ukrajinu 4:1 a v tabulce skupiny B1 se dostali na druhé...

Další z rubriky

V Česku se na sport kašle jako nikde na světě, štve trenéra Machalu

Oldřich Machala

Po roční pauze se fotbalový Prostějov vrátil do druhé nejvyšší soutěže. S jiným kádrem i trenérem....

Svědíka čeká slovácký debut v poháru, míří za ním do Liberce

Vlastimil Daníček ze Slovácka (vlevo) a liberecký Aleš Nešický

V sobotu fotbalisté Slovácka v domácím ligovém utkání Liberci podlehli 0:1 ještě pod vedením...

Osmifinále poháru: Olomouc vyřadila Zlín, Slovácko vypadlo v Liberci

Zlínský útočník Jean-David Beauguel v souboji s olomouckým Václavem Jemelkou...

Dvěma zápasy pokračovalo osmifinále fotbalového Mol Cupu. V Olomouci padaly góly až v závěru,...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz