Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ballack byl králem a Riquelme plakal

1 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Oba nacentrovali na gól. A pak trnuli, kdo z nich pomohl k vítězství. Nakonec se po souboji tvůrců hry Německa a Argentiny smál Michael Ballack, který před zápasem vstoupil z domácích fotbalistů jako první na trávník.

Juan Roman Riquelme se z Argentinců naopak přišoural úplně poslední. Kdo chce, ať v tom hledá symboliku.

Přitom se dlouho zdálo, že navrch bude mít podsaditý jihoamerický chlapík. Když šel v 72. minutě za mohutného pískotu tribun střídat, musel se cítit jako král.

Argentina díky němu vedla 1:0, i proto ho trenér stáhl za defenzivnějšího Cambiassa. Jak se později ukázalo, zřejmě předčasně.

„Riquelme je dirigent celého argentinského orchestru, pozor na něj!“ varoval německé hráče jejich slavný předchůdce Lothar Matthäus. Marně.

Muž s „Maradonovou“ desítkou na zádech si krátce po přestávce donesl míč v ruce jako meloun na značku rohového kopu. Položil ho tam, krátce se rozběhl a nacentroval Ayalovi na vedoucí argentinský gól.

Byla to pro Riquelmeho zasloužená odměna. Z Argentinců byl nejaktivnější, vedl téměř každou jejich ofenzivní akci.

Ballacka, který byl spíš dispečerem v pozadí a hlídal i defenzivu, tím zastínil. Stačí se podívat na statistiky. V době, kdy Riquelme opouštěl hřiště, měl na kontě 29 povedených přihrávek.

Ballack jen třináct. Bylo to způsobeno i odlišným způsobem hry týmů. Argentinci se dostávali k akcím často sérií krátkých přihrávek po zemi a pravidelně jimi hledali Riquelmeho.

Němci tolik Ballacka nepotřebovali. Snad jen na dlouhý pas, kterým jim přenesl hru na soupeřovu polovinu. Tuhle práci zvládal mistrně.

Riquelme se také hrnul ke všem útočným standardkám. Když byl na trávníku, bylo předem jasné, kdo je bude zahrávat. Ballack přenechával standardky Schweinsteigerovi. A zatímco si v osmifinále proti Švédsku otevřel střelnici, včera se ke svým obávaným ranám z dálky vůbec nedostal.

Stačilo však, že se dostal v 80. minutě k centru zprava. Připravil si k němu míč a na konci jeho vzdušné dráhy čekala Kloseho hlava.

Německo bylo spaseno, Ballack pak proměnil i penaltu. Riquelmeho náhradník Cambiasso naopak rozhodují pokutový kop nedal...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze