Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další cíl vynikajícího střelce Lyonu: míří na Plzeň i na maturitu

Bafe Gomis z Lyonu slaví gól. | foto: AP

13 2014
Lyon (Od našeho zpravodaje) - Fotbaloví fanoušci obdivují jeho góly, fanynky vytříbený módní styl. A parťáci v kabině Lyonu? Zírají, že se ve 28 letech vrhl na studia, aby si dodělal maturitu. Dnes večer však Bafétimbi Gomis za šprta nebude.

To přijde čas šutéra s mimořádným střeleckým instinktem, mohutným výskokem, prudkými hlavičkami. "Musíme ho pohlídat," říkají plzeňští fotbalisté před prvním zápasem osmifinále Evropské ligy.

Hvězdy Lyonu

Další jména na soupisce

Yoann Gourcuff
Mozek týmu. Lyon s ním, nebo bez něj, to jsou dvě různá mužstva. Dnes to bude varianta bez něj, hrát nebude.

Maxime Gonalons
Duše mužstva, kapitán. Pochází z Lyonu a mezi fanoušky je populární. Když je po zápase, klidně s nimi i hodinu diskutuje.

Alexandre Lacazette
Parťák do útočného tandemu ke Gomisovi má skvělou formu, možná nejlepší z celého týmu.

Jestli Gomis dodržel rituály, vyrazil do monumentální baziliky Notre-Dame de Fourviere, která se vypíná nad Lyonem, a modlil se.

Někdy nebývá sám. Tu a tam ho doprovází Bernard Lacombe, lyonská legenda, někdejší útočník a dnes poradce prezidenta klubu Jeana-Michela Aulase.

Ač oba dělí 34 let, je mezi nimi pevné pouto a v jejich přátelství se pojí minulost a současnost Lyonu.

Lacombe byl posledním, kdo nastřílel ve francouzské lize v osmi po sobě jdoucích ročnících vždy víc než deset gólů. Od roku 1986 ho nikdo nenapodobil, až teď Gomis. A chybějí mu dva zásahy, aby ve Francii završil stovku. Také do reprezentace vletěl jako raketa: při premiéře dal dva góly.

Vážně, byť se teď trochu trápí, stále je hodně nebezpečný. V létě zvažoval, že odejde, to se odrazilo i na jeho přípravě. Nakonec zůstal.

NETRADIČNÍ OSLAVA. Útočník Bafetimbi Gomis z Lyonu (vlevo) oslavuje gól, který
Sparťanský stoper Jiří Jarošík hlavičkuje přes lyonského Bafetimbi Gomise z

MOMENTKY ZE SOUBOJE SE SPARTOU. Na snímku vlevo slaví Bafetimbi Gomis, vpravo v hlavičkovém souboji s Jiřím Jarošíkem.

Kariéru startoval v nedalekém Saint-Etienne, kde ho trénoval i Ivan Hašek. O to třaskavější byl v roce 2009 transfer do Lyonu, takto přímo přestoupil jako teprve šestý hráč v historii.

Když se pak rivalové srazili, to bylo pískotu, nadávek! Aby příběh gradoval - derby rozhodl právě Gomis jediným gólem a slavil naplno: "Vždy se biju za svůj klub."

Tak pozor na něj, Lyon je teď pro něj zase vším!Najdete na iDNES.czmobilní verze