Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autor atlasů touží předělat žebříček FIFA

Fotbalová mapa

29 2006
Praha - Až bude chystat reedici svého unikátního Prvního fotbalového atlasu světa, do mapy s úspěchy českých fotbalistů nebude muset sahat. "Ale uvidíme, kdy to vůbec bude, práva jsme prodali Američanům," říká Radovan Jelínek, spoluautor ojedinělé encyklopedie, která nemá ve světě obdoby.

Znáte historii mistrů grónské ligy? Nebo kde sídlí ligové kluby na území Andorry? A kolik jich působí v bolivijském La Pazu?

To všechno najdete v mapách a statistických přehledech na křídovém papíře. "Chtěli jsme ukázat fotbalovou realitu v širších souvislostech," vzpomíná na ideu zrozenou v hlavách dvou geografů.

S kolegou Jiřím Tomešem kvůli ní založili firmu, investovali vlastní peníze - a hlavně čas. "Práce zabrala odhadem deset tisíc hodin," tvrdí.

Začali v roce 1997, to ještě internet nebyl takovým králem. Rozeslali tisíce e-mailů a dopisů, hovořili s fanoušky a sběrateli, jako detektivové pátrali po titěrných detailech. "Fotbalové svazy nám moc nepomohly," posteskne si.

Dokonce i mezinárodní fotbalová federace FIFA po prvotním příslibu spolupráci odmítla. "Nepodařilo se nám pak sehnat dostatek prostředků na náročnou aktualizaci a překlad." Úspěch publikace přesto překročil hranice.

Patronem byl legendární kanonýr Pepi Bican, nadšenci brzy připravili anglickou a německou verzi.

Věhlasný obrazový časopis National Geographic nyní před šampionátem využil jejich grafu do všech svých mutací.

Jenže poté se partneři rozešli a firmu prodali. Osmatřicetiletý Jelínek, který sám fotbal nikdy nehrál, jen vždycky fandil Bohemians a Liverpoolu, se vydal za další metou.

Spolu s historikem Miloslavem Jenšíkem připravili Atlas českého fotbalu. Dílo neméně výjimečné.

Objem práce? "Stejný, asi deset tisíc hodin. Líp však seženete fotku Sparty z pětadvacátého roku než mistra Ekvádoru."

Shromáždili například fotografie všech fotbalových reprezentantů celé historie, prověřili jejich jména i data narození na matrikách. Prosadili i zařazení zápasů českého výběru z let 1906 až 1908 do oficiálních statistik. "Při listování starými novinami jsme také objevili řadu léta přejímaných omylů," vypráví Jelínek. Vytvořil také monumentální mapu českých klubů až po poslední, IV. třídu. Kniha má i vlastní webové stránky.

Co dál? Troufl by si podobnou knihu vypracovat i pro anglický fotbal? "Pomohl bych spíš s inspirací," říká skromně. Jelínek připravuje fotbalové mapy do časopisů a v hlavě už má další nápad. "Zajímá mě žebříček FIFA. Ten je hodně špatný, má mylná východiska," tvrdí muž, který psal dizertační práci na téma standardizace dat. Podle jeho předběžných výpočtů teď Česko na druhé místo na světě rozhodně nepatří.Najdete na iDNES.czmobilní verze