Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autobus zatroubil, Češi vyrazili domů

Karel Brückner se kouká z autobusu, výprava českých fotbalistů odjíždí z dějiště mistrovství světa. | foto: Michal ŠulaMF DNES

23 2006
Westerburg, Wiesensee - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Autobus se rozjel do mírného kopečka, řidič dvakrát zatroubil a několik lidí stojících podél úzké silnice zatleskalo. Naposled. Čeští fotbalisté v pátek v půl páté odpoledne opustili hotel Lindner u jezera Wiesensee a vyrazili na poslední cestu po Německu. Vyrazili domů.

Ještě zůstaly české vlajky, uvítací tabule v češtině, ale padesát pokojů osiřelo, než se do nich nastěhují noví hosté.

S neúspěšným týmem, který na mistrovství světa skončil už v základní skupině, se v Německu přišlo rozloučit jen pár fanoušků.

Dvě hodiny čekali před hotelem, než fotbalisté během minutu proběhli z recepce do autobusu a odjeli.

"Kdybychom sem nejely, tak bychom si to vyčítaly," okřikla matka svou dceru, která naštvaně komentovala dlouhé čekání, protože se vytoužených autogramů nedočkala.

Při odjezdu roztál jen obránce Radoslav Kováč. Vřele se loučil se statným bodyguardem, který reprezentaci na šampionátu hlídal. "Ciao amigo," volal Kováč.

Trenér Brückner se naposled objal s manažerkou hotelu Claudií Keckovou a v očích se mu zaleskly slzy.

Přesto v šedivém dni bylo i rozloučení chladné. Před dvěma roky v portugalské Sintře při loučení na mistrovství Evropy se předávaly dary a trenér Brückner dojetím nemohl ani mluvit.

Teď se všechno odehrálo během okamžiku.

Stejně rychle z atletického stadionu ve Westerburgu, kde čeští fotbalisté trénovali, zmizely branky.

Na hřišti, kde se ještě v úterý proháněli Nedvěd a spol., měli žáci z místní školy hodiny tělocviku. Z trávy se tyčil zapíchnutý oštěp.

V sedmitisícovém městě po českých fotbalistech zůstaly jen vlajky visící z oken i na žerdích u veřejných budov.

Český tým byl v dějišti mistrovství světa sedmnáct dní. Začal příletem na letišti v Siegerlandu 7. června a ubytováním v hotelu Lindner.

Po pěti dnech fotbalisté vyrazili autobusem na stosedmdesátikilometrovou cestu do Gelsenkirchenu k prvnímu zápasu se Spojenými státy.

Pak přišla porážka v Kolíně nad Rýnem s Ghanou a čtvrteční k.o. v Hamburku s Itálií.

Po zápase se reprezentanti přesunuli letecky na Siegerland. V deset večer na ně před hotelem čekal personál. A v pátek odpoledne je vyprovázel společně s několika fanoušky na poslední cestu po Německu.

Měla se uskutečnit už v patnáct hodin, ale odjezd zbrzdilo hlášení z letiště. Speciál totiž neměl volný vzdušný prostor, tak si fotbalisté chvíli počkali.Najdete na iDNES.czmobilní verze