Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Australany a Chorvaty čeká bratrovražedný boj

Australie, Viduka - Mark viduka na tréninku australské reprezentace. | foto: Reuters

21 2006
Bad Brückenau - Dvojice polských rodáků v útoku německé reprezentace, která před týdnem proháněla obranu Polska v utkání mistrovství světa, je jen maličkost proti propletenci mezi týmy Austrálie a Chorvatska. Zítřejší soupeři v boji o postup ze skupiny F mají v kádrech dohromady deset hráčů, jež by jejich původ opravňoval nastoupit i v opačném dresu.

Skupinu F vede suverénně se dvěma výhrami Brazílie, která už má postup do osmifinále jistý. Naopak už jen teoretickou naději na postup mají Japonci, kteří by museli výrazně porazit Brazilce a čekat na další vývoj.

Hlavní pozornost tak poutá emotivní souboj Australanů s Chorvaty. Evropský tým musí vyhrát, protivníkovi by měla stačit i remíza.

Napětí před tímto zápasem panuje mezi fotbalisty i fanoušky. Někteří z nich si však situaci mohou ulehčit tím, že budou oslavovat vítězství jakéhokoliv týmu.

V Austrálii totiž žije přes padesát tisíc obyvatel, kteří mohou vystopovat své kořeny zpět do Chorvatska. A mnoho z nich k zemi svých předků cítí velkou loajalitu a soudržnost.

"Věřím, že ať zápas skončí jakkoliv, vítězi budou fanoušci," řekl novinářům Andrew Balic, manažer Australsko-chorvatské asociace.

Ale ostatní naznačují, jak těžké bude zradit část svého srdce a zůstat oddaný jen jednomu týmu.

"Někdy nemám slov. Narodila jsem se v Austrálii a miluju tuto zemi. Fotbalisty jsme vždy podporovala, ale mé city patří také Chorvatsku, mému druhému domovu," svěřila se Mary Didulicová, jejíž syn je brankářskou dvojkou evropského týmu.

Propojení obou zemí v reprezentačních týmech velmi zřetelné. Zatímco bíločervený dres Chorvatů by mohlo obléknout i sedm fotbalistů Austrálie včetně kapitána Marka Viduky, na zelenožlutý měli nárok i tři chorvatští reprezentanti, kteří se v Austrálii narodili.

Australan Viduka dokonce bydlel kdysi při studiu v Sydney se Šimuničem na jednom pokoji, pak přestoupil do Dinama Záhřeb, kde hrál pod vedením dnešního trenéra chorvatské reprezentace  Zlatka Kranjčara.

"Bylo to pro nás těžké, už když jsme byli děti," řekl Vidukův kamarád, fotbalista FC Sydney Mark Rudan. "Pro spolužáky jsme byli cizinci, a když jsme přijeli do Chorvatska, považovali nás za Australany," prozradil novinářům.

Kapitán australského týmu však má před zítřejší bitvou jasno: "Bude to pro mě hodně důležitý zápas, ale to i pro ostatní, kteří nemají chorvatský původ. Jsem Australan a chci postoupit; je jedno, kdo proti mně stojí," tvrdí Viduka.

Austrálie? Prý chorvatské béčko

Chorvatský trenér Zlatko Kranjčar rozzlobil Australany už po prosincovém losování, když prohlásil, že to bude souboj chorvatského áčka s béčkem.

Rivalita byla znát i na včerejší tiskové konferenci. Chorvatskému fotbalistovi Josipu Šimuničovi zakázali mluvit anglicky, přestože pochází z Austrálie.

"Tady je oficiálním jazykem chorvatština," přerušil Šimuniče tiskový mluvčí týmu, když začal odpovídat na dotaz australského novináře.

Obránci Herty Berlín tak odpovídání hodně znesnadnil. Šimunič totiž neumí plynně chorvatsky a evidentně se trápil. Přesto rivalitu odsoudil: "Je to zápas jako kterýkoli jiný. Ty řeči o bratrovražedném boji, to jsou všechno nesmysly," řekl Šimunič.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze