Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Australané: Přivažte k Hiddinkovi bumerang

24 2006
Praha - Australské ragby, kriket či plavání? To ano! Ale evropský fotbal? Na pátém kontinentu se krčil ve stínu. Zato teď! "Neuvěřitelné, nezapomenutelné. Naši Socceroos prošli do k.o. bojů!" velebí titulek deníku Sydney Morning Herald fotbalovou reprezentaci – tým Socceroos. Jaká to proměna.

Vždyť Austrálie byla dlouho nechtěným dítětem světových šampionátů, odsuzovaným k "potupným" barážím s pátým týmem Jižní Ameriky.

Jen v roce 1974 hrála závěrečný turnaj. V Německu. Potom až letos – znovu v Německu.

"To byly nejdůležitější trefa a největší zápas mé kariéry," říkal ve čtvrtek Harry Kewell o svém postupovém gólu do sítě Chorvatů. Přesto, že v barvách Liverpoolu zažil i vítězné finále Ligy mistrů.

"Tenhle tým má lví srdce. Nikdy se nevzdá. Pokaždé bojuje až do posledního dechu," oceňoval australský kouč Guus Hiddink. Jen vzpomeňte: s Japonci za osm minut obrat z 0:1 na 3:1. Brazilce drželi v napětí až do konce zápasu. A s Chorvaty se zachránili v 79. minutě! Hiddink křičel na hráče i rozhodčího, vztekle házel lahví s vodou, když se rozčilil.

Byl to on, kdo za necelý rok stvořil moderní australský tým. A kdo po šampionátu od týmu odejde. Rusové ho přeplatili, zaručili mu roční plat milion eur. Ale... Hiddinkova smlouva u ruské reprezentace je datována až od 10. července. Tedy den po finále světového šampionátu. "Austrálie ve finále? Ano, i takový plán existuje," říká kouč, aniž by hnul brvou.

V roce 1998 hrál semifinále s Nizozemci, v roce 2002 s podceňovanou Koreou. Teď září s dalším z outsiderů, až 42. týmem z žebříčku FIFA. Ve svém mužstvu má dvacet fotbalistů z evropských lig. Ještě loni na Poháru FIFA to byl neorganizovaný výběr mnoha individuálních talentů. Hiddink mu vtiskl tvář.
"Hrajeme moderní fotbal 21. století. Vpřed, stále vpřed," říká.

Už při kvalifikaci se země zmocnilo fotbalové šílenství. Na domácí duel s Uruguayí tehdy přišlo 82 tisíc diváků. Teď jich desetitisíce vycestovaly do Německa. "Většina z nich si vybrala dovolenou jen na boje ve skupinách," píše Sydney Morning Herald. "Najednou řeší zásadní otázku: Mají rozhněvat své šéfy v práci a zůstat s týmem? Nebo se vrátit s vědomím, že přijdou o cosi jedinečného? O zápas Austrálie proti Squadře Azzuře. Proti trojnásobným mistrům světa. Proti hvězdám, jako jsou Totti a Del Piero. O zápas, který můžeme vyhrát."

Mnozí připomínají další historickou paralelu. Když Hiddink na minulém šampionátu provedl základní skupinou Koreu, vyřadil pak v osmifinále senzačně právě Itálii! "Je skvělým stratégem," obává se jej i italský kouč Marcello Lippi.

Australští funkcionáři mezitím rozjíždějí akci, jak po ruské anabázi přivábit Hiddinka do své země zpět. "Přivažte mu ke kotníku bumerang, jen ať se vrátí," vyzývá Sydney Morning Herald. Kouč se jen usmívá. "Ale jděte. Trenéři jsou od toho, aby byli velebeni a vyhazováni. Já se snažím odcházet dřív, než mě vyhodí."

Kouč Australanů Hiddink protestuje proti brance Japonců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze