Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Au revoir, Zizou. Nebo s Francií v semifinále?

1 2006
Frankfurt nad Mohanem - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Všichni tři synové si obléknou tátův reprezentační dres s desítkou na zádech a budou držet palce. Jen dvouletý prcek Theo nevydrží na jednom místě, určitě bude od televize odbíhat. Zinedine Zidane jde do své velké bitvy, možná do poslední.

Před osmi lety se stal po finálovém utkání s Brazílií nesmrtelným: vstřelil dva góly a po zkaženém začátku dovedl Francii k historicky prvnímu titulu mistrů světa.

A dnes stojí proti Brazilcům znovu: jako stárnoucí záložník, proplešatělý kapitán a samotářský muž, kterému začátek turnaje zase nevyšel. V základní skupině vypadal unaveně, kazil přihrávky, hněval se sám na sebe i na ostatní. Kam se ztratilo kouzlo geniálního dribléra? ptali se lidé.

V úvodních zápasech dostal dvě žluté karty, a když šel v Lipsku do kabin, vzteky nakopl železná vrata, ve kterých zůstala rýha po Zidaneho kolících. Ve třetím zápase proti Togu nesměl hrát. Francie musela vyhrát, aby postoupila, Zidane trpěl v šatně, vůbec nevyšel ven.

Ale paradoxně mu to pomohlo, setřásl napětí i únavu a fanoušci po úspěšném osmifinále jásali: „Skvělé, Zizou se probudil.“

Zahrál možná nejlíp za posledních šest let. Jeden gól připravil, druhý sám vstřelil. Při rychlém brejku v závěrečných vteřinách nikomu nepůjčil míč, poslednímu obránci udělal kličku a prostřelil brankáře Casillase. Konečně se uvolnil. To byl přece starý dobrý Zizou.

„Dobrodružství pokračuje,“ řekl uličnicky, když vešel do novinářské zóny. Muž, který vyrůstal v chudinské čtvrti Castellane v Marseille, se obvykle chová zdrženlivě až stydlivě, ale tentokrát se nechal unést.

Možná už se v duchu loučil s velkou kariérou. Po šampionátu určitě končí, ale nechtěl říct Au revoir už v osmifinále. „Chtěli jsme všem ukázat, že máme schopný tým,“ prohlásil 34letý maestro už vážně.

Možná si opravdu potřeboval jen odpočinout. Však také trenér Raymond Domenech hned po osmifinále řekl: „Musíme šetřit staré pány.“

Bylo jasné, že myslel Zidana. Slavný Zizou vynechal dva tréninky a zůstal v hotelu na masážích. Jen se spekulovalo, co mu je, protože trenér ze zásady nemluví o zdravotním stavu svých hráčů.

Syn Alžířanů z berberského kmene Kabylů bude v pořádku a na Brazílii se chystá. Může to být jeho poslední zápas v kariéře.

Anebo také ne. Sám může svou budoucnost výrazně ovlivnit. Motivaci pro sobotní večer ve Frankfurtu má mimořádnou.

Autor:


Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze