Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať hraje na fotbalovém mistrovství světa čtyřicet týmů, vybízí Platini

Šéf evropského fotbalu Michel Platini | foto: AP

28 2013
Proč má mít Evropa a Jižní Amerika na mistrovství světa víc zástupců než početnější kontinentální federace Asie a Afriky, upozornil předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter na křivdu. Šéf UEFA Michel Platini navrhl řešení: místo snižování počtu evropských a jihoamerických výběrů rozšířit počet účastníků z dvaatřiceti na čtyřicet.

"Souhlasím s panem Blatterem, že na šampionátu by mělo být víc celků z Asie a Afriky. Ale než abychom někomu odebírali místa na turnaji, tak raději přejděme na formát se čtyřiceti týmy," citovala Platiniho agentura Reuters. "Můžeme přidat dvě africké reprezentace, dvě asijské, dvě americké, jednu oceánskou, jednu evropskou a všichni budou spokojení," dodal.

Platini reagoval na Blatterův článek, ve kterém se šéf FIFA pozastavil nad tím, proč Afrika s Asií disponují tak málo zástupci na vrcholném fotbalovém turnaji, když mají výrazně víc národních svazů (56 a 47) než Evropa s Jižní Amerikou (54 a 10). Na šampionátu přitom Afriku reprezentuje pět celků, Asii čtyři, zatímco Evropu třináct a Jižní Ameriku čtyři.

"Afrika má úplně nejvíc zemí a přitom na šampionátu má jen pět míst. To není správné a musíme to napravit. Nakonec smyslem sportu přece je, aby všichni měli stejnou šanci," míní Blatter. "Doufám, že konečně začneme brát sportovní globalizaci vážně. Protože pokud něco nezměníme, tak se nikdy nedočkáme afrického mistra světa," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze