Argentinec poslal Liberec do Evropy

10 2000
P r a h a - Cizincům vděčí fotbalový Liberec za vítězství v Poháru ČMFS a postup do Evropy. Pražské finále s druholigovými Ratíškovicemi dnes rozhodl Argentinec Lazarro Liuni, který dvakrát zakončoval akce Slováka Michalíka. Utkání, které se hrálo před hrstkou fanoušků, mělo dramatický závěr, protože Moravané dokázali deset minut před koncem snížit. Favorité však skóre 2:1 už udrželi.

Jasný favorit pohárového finále kontroloval hru od úvodního hvizdu až do 81. minuty. Nejvíce se nadřel v prvních dvaceti minutách, kdy sice svého soupeře přehrával, ale pozorná ratíškovická obrana zastavovala útoky v bezpečné vzdálenosti před pokutovým územím.

První Liuniho gól padl hlavou po Michalíkově centru a posílil liberecké přesvědčení, že se v souboji s druholigovým soupeřem nemusí ničeho bát. Hráči polevili v tempu a až příliš se soustředili na jištění vlastní obrany. "Po inkasovaném gólu jakoby z hráčů spadla nervozita a hra se vyrovnala," všiml si trenér moravského celku Vlastimil Palička. V útoku však Ratíškovičtí moc nezlobili a jedinou nebezpečnou situaci si připravili Severočeši sami: Jiránkova malá domů skončila na tyči vlastní branky.

Pojistky se Liberec dočkal šestnáct minut po přestávce, a podepsali se na ní stejní hráči, kteří byli i u prvního gólu. Přidal se k nim ještě Štajner, který míč dopravený důrazným Michalíkem do pokutového území přihrál s pomocí teče jednoho z obránců do volného prostoru Liunimi, a ten snadno zvýšil na 2:0.

Ratíškovickým trenérům však vyšlo střídání a přeskupený tým ještě dokázal hru zdramatizovat. Náhradník Kordula nejprve hlavičkoval do břevna, a pak dokázal před bránu vyslat přesný centr, z něhož Hrotek hlavou snížil na 1:2. "Sám jsem byl velice překvapen, kolik sil v sobě ještě naši hráči našli," přiznal ratíškovický kouč.

"Potvrdila se má slova, pohár má své kouzlo v tom, že i celek z nižší soutěže může potrápit favorita. Ratíškovice to dokázaly, protože byly do poslední vteřiny ve hře," navázal trenér Liberce Ladislav Škorpil.

Deset minut na druhou branku však vesnickému celku nestačilo, a tak se Liberec dočkal historického úspěchu. Z pražského Strahova si odvezl trofej pro vítěze Poháru ČMFS, prémii milion korun a v září bude startovat v prvním kole Poháru UEFA.

Branky: 81. Hrotek - 23. a 61. Lazarro Liuni. Rozhodčí: Liba - Kašný, Krátký. ŽK: Hrotek - Janů. Diváci: 4270. Poločas: 0:1.

Ratíškovice: Barcuch - Urbánek, Svoboda, Švestka, Bábiček (83. Koštuřík) - Oršula (67. Toman), Hrotek, Šuráň (74. Kordula), Kaloč - Kulyk, Zemánek.
Liberec: Kinský - Lexa - Jiránek, Johana - Neumann, Čapek (90. Pilný), Michalík (89. Kožuch), Janů, Jůn - Štajner (79. Bakeš), Liuni.