Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Argentina hraje o postup na mistrovství světa. A lid se bouří proti Maradonovi

LACHTAN MARADONA. Trenér Diego Maradona slaví vítězný gól své Argentiny proti slaboučkému Peru. Teď stojí skomírajícímu favoritovi v cestě stojí Uruguay. | foto: AP

14 2009
Jako hráč byl Diego Maradona zbožňovaný. Svatý obrázek, ke kterému lid vzhlížel. Teď je jako trenér proklínaný. A může být ještě hůř. Pokud si ve středu večer fotbalisté Argentiny nezajistí postup na mistrovství světa, o které se utkají v přímém souboji na hřišti Uruguaye, bude lepší, když si Maradona najme hodně početnou ochranku.

Tým, který má podle soupisky kádr na to, aby celé mistrovství vyhrál, se klepe, aby se na ně vůbec dostal. Na šampionát se Argentina nekvalifikovala naposledy v roce 1970. Teď stojí na hraně. Pokud prohraje v Uruguayi, může z toho být velká blamáž. "Necháme na hřišti život, abychom postup vybojovali," pronesl pateticky Maradona.

V jihoamerické kvalifikaci je před posledními zápasy ve hře jedno postupové místo a tři zájemci o ně. Nejlepší pozici stále drží Argentina, ale Uruguay ztrácí pouze bod, naději živí také Ekvádor, jenž je o další bod zpět. Jaké jsou varianty pro Argentinu? Výhra = její postup, remíza = minimálně baráž, porážka = velká komplikace a víra, že Ekvádor nevyhraje v Chile.

Přitom už mohlo být všechno jinak: argentinské hvězdy se ve víkendovém zápase se slaboučkým Peru trápily, zachránila je náhoda, když na konci v šíleném lijáku nejdřív ztratily těsné vedení, pak je v nastaveném čase spasil dorážkou z ofsajdu náhradník Palermo. "Už jsem nevěřil," přiznal obtloustlý Maradona, jenž se po gólu rozběhl, našel si nejhlubší louži a skočil do ní rybičku. Jel snad pět metrů jako rozjařený lachtan, pak triumfálně zařval: "Argentina žije!"

Ano, žije, ale valí se na ni drtivá kritika. Velká jména netvoří tým, hvězdy hrají na sebe, ale Maradona je brání. Nejvíc se mluví o (ne)formě Messiho. V Barceloně září, v národním týmu je tragický. Přes šedesát procent fanoušků si přeje, aby nebyl proti Uruguayi v sestavě. Stejně tak víc než půl národa žádá rezignaci Maradony.

On sám nikdy nechtěl trénovat, ale najednou převzal reprezentaci. S ní v kvalifikaci třikrát vyhrál a čtyřikrát prohrál. Padnout popáté, to by byl téměř jistě Maradonův konec.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze