Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Argentině se přou činovníci, trenér fotbalistů Martino rezignoval

Gerardo Martino, trenér argentinského výběru | foto: AP

5 2016
Argentinská fotbalová reprezentace je bez trenéra. Gerardo Martino podle médií rezignoval týden po porážce s Chile ve finále Copy América. Třiapadesátiletý kouč měl přitom v příštích dnech zahájit s olympijským výběrem přípravu na turnaj v Riu de Janeiro.

Podle stanice ESPN se Martino rozhodl odstoupit kvůli komplikacím, které přípravu na olympiádu provázejí.

Národní svaz je už dlouho bez vedení a necelý měsíc před startem turnaje nedokázal ani sestavit tým. Podle předsedy Argentinského olympijského výboru Gerarda Wertheina vážně hrozí, že fotbalová velmoc bude nakonec v Riu chybět.

„Momentálně to vypadá tak na padesát procent, že Argentina nebude mít fotbalisty na olympijských hrách,“ uvedl Werthein ještě předtím, než svaz oznámil Martinovu rezignaci. „Souvisí to s tím, co se děje na svazu. Už dvacet měsíců s námi nekomunikují,“ dodal Werthein.

Bývalý kouč Barcelony Martino přišel k národnímu týmu před necelými dvěma roky, ani jemu se však nepovedlo ukončit dlouhé čekání argentinských fotbalistů na zisk trofeje. Poslední turnajový triumf vybojovali v roce 1993 na Copě América.

Právě na americkém šampionátu mohli v posledních dvou letech půst přerušit, ale ve finále vždy podlehli na penalty Chile. Po posledním nezdaru oznámil konec reprezentační kariéry nejlepší hráč světa Lionel Messi.

Argentinský fotbalový svaz má finanční potíže a FIFA nedávno jmenovala komisi, která dohlíží na jeho fungování. Chaos v řízení argentinského fotbalu nastal po předloňském úmrtí Julia Grondony, který svaz vedl 35 let. Jeho nástupce měl být zvolen loni v prosinci, ale volby skončily fraškou. Oba kandidáti Marcelo Tinelli i Luis Segura obdrželi shodně 38 hlasů, přestože voličů bylo 75. Volby proto byly vyhlášeny za neplatné.

Opakovat se měly minulý měsíc, ale zatím k nim nedošlo. Formálně je v čele svazu jeho sekretář Damian Dupiellet.

Argentinští fotbalisté vyhráli olympijské turnaje v Aténách 2004 a v Pekingu o čtyři roky později, kdy získal zlato i Lionel Messi. Navíc mají z her dvě stříbrné medaile. V Riu se mají utkat ve skupině s Portugalskem, Hondurasem a Alžírskem. Fotbalový turnaj začne již 3. srpna, dva dny před slavnostním zahájením her.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze