Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vyzrát na Chorvaty? Nesmíme být hodní, radí pozorovatel Plachý

17 2016
Saint Étienne (Od našeho zpravodaje) - Chorvatský tým sledoval v poslední době tak pozorně jako málokdo jiný. Antonín Plachý, pozorovatel české fotbalové reprezentace, jejich hru zná detailně. Právě podle jeho návodu by mohl kouč národního týmu Pavel Vrba určit taktiku pro druhý zápas evropského šampionátu.

„Naživo jsem je viděl šestkrát, plno dalších utkání jsem zkoumal ze záznamu. Spousty zápasů, spousty situací,“ usmíval se Plachý. A naznačil, kudy by mohla vést cesta: „Jestli mají nějaké slabiny, tak je to spíš směrem dozadu než dopředu.“

On-line

Duel s Chorvatskem sledujte v podrobné on-line reportáži.

Český tým je podle vás v obranné fázi organizovanější než Chorvatsko?
Máme tam méně děr, než kolik jsou schopní vyrobit oni. Pozor, tím neříkám, že je vyrobí v zápase s námi. Ale dají se tam vystopovat mechanismy, které opakují, snad se do nich trefíme.

V čem mohou chybovat?
To je informace hlavně pro trenéra Vrbu, nerad bych prozradil něco důležitého. Ale můžu říct, že někdy jim chybí rychlost a někdy taky spolupráce. Nedokážu přesně říct, z jakého důvodu, ale možná proto, že se sestava často měnila. Uvidíme, jaká bude ta finální.

Jak moc bude chybět stoper Lovren, který řekl, že na Euro pojede jen jako člen základní sestavy, a trenér Čačič ho nevzal?
Stoper, který hraje Evropskou ligu, by chyběl asi každému. Ale oni ho dokáží nahradit docela dobře. Možná se tím trenérovi i vyřešila hádanka, jestli by neměl hrát Vida, kterého celé Chorvatsko miluje. Lovren mu tímhle požadavkem vlastně vytáhl trn z paty. Dokáží ho nahradit.

Plusy Chorvatů jsou asi jednoznačné - záloha je hodně našlapaná.
Modrič, Rakitič, navíc před nimi Mandžukič... Plusů je spousta. Hlavně rychlý přechod do protiútoku a výborná orientace v prostoru.

Modrič z Realu Madrid je asi největší hrozbou. Jak ho lze eliminovat?
Blbě (úsměv).

Třeba i proto, že má velký vliv na hru nejen dopředu, ale i dozadu?
Každý hráč má vliv na hru, ale když je někdo playmaker jako on, jeho vliv je daleko větší, než kdyby se zapomněl na levém křídle. Prioritně tam ale jsou na bránění jiní hráči.

Fotogalerie

Jak důležitý je pro tým útočník Mandžukič?
Záleží na tom, jak do zápasu vstoupí. Když se mu nepovede začátek, nechá se tím někdy ovlivnit. Ale je schopný presovat, i když se vede, je hodně pracovitý. Někdy, když je potřeba pomoci dozadu, se ale chová jako útočník i ve vlastním vápně - což není dobré.

Jsou Chorvaté podobní Španělům?
Vzhledem k tomu, že jich tam třetina hraje, tak samozřejmě, že jsou (úsměv). Ale proti španělskému týmu hrají o něco jednodušeji, přímočařeji.

Jaký dojem na vás zanechali v utkání s Tureckem?
Prvních dvacet, pětadvacet minut bylo vidět, že jsou opatrnější, než bývali v předchozích zápasech. Nechtěli na začátku udělat chybu, pak se to rozjelo a začala se ukazovat jejich tvář.

Platí, že jsou schopní jednou zazářit a pak hned zase v dalším zápase vyhořet?
Zatím jsem je neviděl vyhořet. I třeba v jasném zápase se San Marinem jezdili do mrtva, do poslední minuty. Bude záležet hodně na tom, jak na ně nastoupíme my. Samozřejmě, že oni jdou do zápasu s tím, že chtějí vyhrát, cítí se jako favorité. Chorvati jsou vždycky sebevědomí.

Jak se na týmu projevila změna trenéra, když Kovače nahradil Čačič?
Nevím, jestli se tvář hry úplně změnila. Možná Čačič víc věří někomu z těch, kteří dřív byli v pozadí. Ale nemyslím, že by to byla zásadní změna.

Cítíte z Chorvatů teď větší soudržnost než v minulosti?
Říká se, že tohle Čačič nějak zvládl. Že z nich udělal tým ve společenské rovině. Což neznamená, že když se v zápase něco nepovede, nemohla by se projevit jejich balkánská povaha. Asi nejde hrát přímo na provokaci, ale je třeba počítat s tím, že na ně nemůžeme být úplně hodní.

Dá se současný tým srovnat s tím z roku 1998, který vybojoval na mistrovství světa bronz? Chorvaté na něj pořád vzpomínají.
Teď jsou možná ještě silnější. A už jsem to slyšel i od lidí přímo v Chorvatsku. Ti hráči jsou v top týmech a hrají tam zásadní roli.

Jak tedy Chorvaty porazit?
Je potřeba zkusit vyhmátnout jejich slabá místa, a ta nemůžu konkrétně prozradit. Ale obecně: je třeba být hodně aktivní v soubojích, protože tak, jako spousta Jižanů, také oni se často nechají unést a trochu vystříknou. Je to tým, který dostává strašně moc žlutých karet.Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze