Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANKETA: Plzeňské NE vyvolalo u fotbalové vlády překvapení i pochopení

Pavel Vrba | foto: ČTK

21 2013
Trenér Pavel Vrba nebude k fotbalové reprezentaci uvolněný dřív než v červnu 2015, kdy mu končí smlouva v Plzni. To je očekávaný výsledek dnešní tiskové konference, kterou po dalším ligovém zaváhání se Slavií (1:1) svolalo vedení západočeského klubu.

Úspěšný kouč, který dovedl mužstvo dvakrát do Ligy mistrů a k dvěma českým titulům, byl jasným kandidátem č. 1 na post reprezentačního trenéra.

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta jeho jméno sice nikdy nevyslovil, ale bylo jasné, že měl eminentní zájem právě o Vrbu. Ostatně se s ním sešel i na neoficiální schůzce, o níž ale neinformoval plzeňské vedení. To teď řeklo jasně: "Vrbu nepustíme!"

Peltův plán tedy nevyjde, Plzeň ho uťala dřív, než došlo k oficiálním jednáním. Nejvyšší muž českého fotbalu o námluvách s Vrbou zatím nemluví.

Co na vývoj situace kolem (ne)angažování Vrby říkají ostatní členové výkonného výboru FAČR?  Redakce iDNES.cz oslovila zbylých 12 členů fotbalové vlády, kterým položila dvě otázky:

1.Co říkáte tomu, že Plzeň neuvolnila Pavla Vrbu k reprezentaci?

2.Kdo je váš kandidát číslo 1?


Na dotaz vůbec nereagovala Dagmar Damková, její partner Roman Berbr poslal textovou zprávu, že je v zahraničí a o celé věci nic neví. Plzeňský šéf Tomáš Paclík odpovídal pouze na druhou otázku.

Zdeněk Zlámal

1. místopředseda za Moravu

1. Je to rozhodnutí majitele klubu, kde má trenér smlouvu. Myslím si, že je to velká škoda pro český fotbal i pro pana Vrbu. Nemůžeme na něj čekat rok a půl, to místo musíme obsadit.
2. Každopádně preferuji českého trenéra.

Roman Berbr

2. místopředseda za Čechy

Na dotaz iDNES.cz odpověděl textovou zprávou: "Jsem měsíc mimo Evropu, nic o tom nevím."

Dušan Svoboda

3. místopředseda za kluby Gambrinus ligy a 2. ligy

1. Trenér Vrba byl variantou jedna, teď musí přijít na stůl varianta číslo dvě. Mrzí mě to, protože považuji pana Vrbu za jednoho z nejlepších trenérů u nás. Určitě to ale není jediný trenér, který by byl schopný úspěšně vést národní mužstvo. Je škoda, že došlo k neangažování pana Vrby bez toho, aby proběhlo oficiální jednání mezi zástupci asociace a trenérem Vrbou. Bylo to na základě neoficiální schůzky a vzkazů přes média, což není úplně dobře.
2. Nechtěl bych jmenovat jedno konkrétní jméno. Trenérů, kteří by mohli vést národní tým, je několik, ale ne všichni jsou volní.

Dagmar Damková

Předsedkyně Řídící komise pro Čechy

Na dotaz iDNES.cz nereagovala.

Pavel Blaha

Předseda Řídící komise pro Moravu

1. Myslím si, že je to škoda. Pan Vrba je náš nejlepší trenér a zasloužil by si, aby reprezentaci vedl. Nezbývá nám, než hledat jiného vhodného trenéra.
2. Když teď všechno bylo upřené k panu Vrbovi, tak nové jméno takhle rychle říct nedokážu. Samozřejmě, například trenér Šilhavý v Liberci odvádí velmi kvalitní práci, ale i on je tam smluvně vázaný a může nastat podobný problém jako s Plzní.

Rostislav Votík

Člen za Čechy

1. Pokud má Plzeň trenéra Vrbu pod smlouvu, tak je to její svrchované rozhodnutí.
2. Pan Vrba byl číslo jedna. A co se týče dalších kandidátů, tak to bych jen spekuloval. Na výkonném výboru jsme se dohodli, že trenér reprezentace je v režii předsedy Pelty, takže pak záleží, s čím přijde on.

Josef Tancoš

Člen za Čechy

1. Dalo se předpokládat, že Plzeň řekne ne. Nemůžeme být překvapeni, že ho nepustí. Plzeň cítí, že právě hrana úspěchů a neúspěchů může souviset s trenérem Vrbou. Potřebuje kvalitního trenéra, a tím on je. V českých podmínkách je těžké za něj najít náhradu, což je asi důvod, proč ho nepustili a my s tím nic nenaděláme.
2. Kandidátů je víc, ale konkretizovat je nechci. Otázkou je, jestli by třeba do léta zároveň vedl ligový tým a reprezentaci. Také si myslím, že pan Pešice ve dvou zápasech ukázal, že by tu roli zvládl. Už dřív jsem říkal, že v národním týmu šlo hlavně o psychiku a atmosféru, negativní kampaň vůči trenéru Bílkovi se musela projevit.

Vlastimír Hrubčík

Člen za Moravu

1. Stále jsem doufal, že se předseda Pelta s Plzní dohodne. Tohle je pro mě překvapení, myslel jsem si, že po té schůzce je ještě další prostor pro jednání. Nečekal jsem, že Plzeň hned řekne radikální ne. Osobně jsem viděl pana Vrbu jako nejvhodnějšího kandidáta, za kterým je vidět kvalitní práce.
2. O tom jsem opravdu nepřemýšlel, proto se nemůžu vyjádřit. Kandidát číslo jedna byl pan Vrba.

Miroslav Vrzáček

Člen za Moravu

1. To mě mrzí, je to škoda. Ale nedá se nic dělat, Plzeň se prostě takhle rozhodla. Myslel jsem si, že by ho mohla pustit, je tam pět let, to je tak akorát, ale samozřejmě dovedu Plzeň pochopit. Možná kdyby se počkalo do zimy, jak dokončí skupinu v Lize mistrů a jak na tom budou v lize... Musíme hledat dál.
2. Nějaká jména mám v hlavě, ale takhle živě odpovědět... Měl jsem stoprocentně pana Vrbu a tahle možnost mi padla.

František Hrdlička

Člen za kluby Gambrinus ligy a 2. ligy

1. Vůbec se nedivím, protože Plzeň Vrbu potřebuje. Pokud tedy nemají připravenou náhradní variantu... Zachoval bych se stejně, kdyby šlo o mého trenéra. Národní zájem je krásná věc, ale jakmile se klub dostane do problémů, tak mu reprezentace nepomůže.
2. Tahle otázka je v kompetenci předsedy, takže nebudu ani spekulovat. Nikoho nemám a čekám stejně jako vy. Myslím si ovšem to, že bychom se měli bavit o koncepci, o tom, kam chceme, aby se reprezentační tým ubíral. Co od reprezentačního trenéra vlastně chceme? Okamžité úspěchy, nebo dlouhodobou koncepční práci? Majitelé Teplic jsou z Belgie, která by nám zrovna v téhle otázce měla být příkladem. V Belgii předělávali celý fotbal, stálo je to několik let, reprezentace prohrávala, ale veřejnost měla trpělivost. A teď mají odměnu. Belgie hraje parádní fotbal, bude na mistrovství světa a má generaci, která může být opravdu slavná.

Josef Lébr

Člen za kluby Gambrinus ligy a 2. ligy

1. Jsem v zahraničí, nevím podrobnosti, je těžké se k tomu vyjadřovat. Je škoda, že to s panem Vrbou nevyšlo, ale respektuji, že má uzavřený kontrakt. Jestli chce dokončit práci v Plzni, těžko ho přemluvíme, aby šel k národnímu týmu.
2. Jedno jméno v hlavě mám, prvně ho vyslovím na výkonném výboru v listopadu, určitě ho nebudu prezentovat přes média.

Tomáš Paclík

Člen za kluby Gambrinus ligy a 2. ligy

1. -
2. Abych řekl pravdu, tak si tuhle věc vzal do kompetence pan předseda Pelta. Proto bych jméno "svého" trenéra nerad zmiňoval. Můj postoj je každopádně takový, že by o trenérovi národního týmu měla daleko šířeji diskutovat odborná veřejnost.

Byl způsob, jakým jednal šéf FAČR Miroslav Pelta o trenérovi reprezentace, důstojný?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. října 2013. Anketa je uzavřena.

NE 2000
ANO 198
Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze