Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANKETA: Vyberte základní sestavu na kvalifikaci ve Slovinsku

Čeští fotbalisté Ujfaluši (vlevo), Kováč a Fenin se radují z gólu v podzimním kvalifikačním utkání v San Marinu. | foto: Reuters

24 2009
V jakém složení bude hrát středová řada? To je největší neznámá před kvalifikačním utkání ve Slovinsku. Trenérovi fotbalové reprezentace Petru Radovi můžete se složením mužstva poradit v anketě iDNES.cz.

Fotbalové Česko v sobotu v Mariboru zahájí jarní cestu, na jejímž konci by chtělo oslavit postup na mistrovství světa 2010 v Jižní Africe. V letošním roce čeká tým šest zápasů a hned ten první bude hodně důležitý.

"Chceme si tam vytvořit dobrou výchozí pozici pro další utkání," říká český kouč.

Rada nominoval na utkání ve Slovinsku a následný domácí zápas v Praze na Letné se Slovenskem jedenadvacet fotbalistů - tři brankáře, sedm obránců, sedm záložníků a čtyři útočníky. Až na dlouhodobě zraněného Tomáše Rosického má k dispozici nejsilnější český výběr.

Jak byste z něj poskládali základní jedenáctku?

anketa

Vyberte sestavu na kvalifikaci ve Slovinsku

Do branky je jedničkou Petr Čech. V únorové přípravě v Maroku se osvědčil debutující Jaroslav Drobný. Třetím gólmanem je zkušený osmatřicetiletý Martin Vaniak.

V nominaci obránců už od loňského mistrovství Evropy nedochází k téměř žádným změnám. Na Slovince však byl povolán slávistický univerzál Marek Suchý, který za národní mužstvo ještě nikdy nenastoupil.

Nedá se očekávat, že by hned dostal příležitost, když kouč může vybírat na pravý kraj obrany mezi Zdeňkem Grygerou a Zdeňkem Pospěchem, na levý mezi Markem Jankulovským a Michalem Kadlecem. A rovněž do stoperské dvojici Tomáš Ujfaluši - David Rozehnal nesahá, byť Rozehnal v Laziu v základní sestavě už přes měsíc nenastupuje.

Ve středové řadě má Rada na výběr rovněž ze sedmi hráčů. Půjde do zápasu s pětičlennou zálohou, či se čtyřmi středopolaři? Jak byste to udělali vy?

Na pozici pravého křídla je vhodný Libor Sionko, levá strana by zase mohla svědčit Radku Šírlovi. V národním mužstvu však na těchto místech nastupovali také David Jarolím (vpravo) a Jaroslav Plašil (vlevo). Ti jsou však spíš středními záložníky.

Role defenzivního záložníka by měla být svěřena Radoslavu Kováčovi, který na tomto postu začat pravidelně hrát anglickou ligu ve West Hamu.

Pak je tu Jan Polák, který si ze všech českých záložníků udržuje dlouhodobě nejstabilnější a nejlepší výkonnost. Jeho místo je určitě ve středu zálohy. A zbývá Marek Matějovský, špílmachr, který by měl zastat roli tvůrce hry.

Je pravděpodobné, že Rada proti nebezpečným Slovincům v jejich domácím prostředí zvolí hru na pět záložníků. Pak tedy na útočnou řadu zbývá jedno místo.

Měl by ho obsadit nejspíš Milan Baroš, se sedmnácti góly nejlepší střelec turecké ligy. Do sestavy se však tlačí i Václav Svěrkoš, který pěti letošními brankami ve francouzské lize pomáhá Sochaux v boji o záchranu. Nebo mají dostat šanci mladíci Martin Fenin s Tomášem Necidem?

anketa

Vyberte sestavu na kvalifikaci ve Slovinsku

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze