Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ani gól diváky neprobral, příliš se nefandilo

Česko - Kostarika: fanoušek - Fanoušek českého týmu při utkání s Kostarikou. | foto: Roman ČejkaMF DNES

30 2006
Jablonec nad Nisou - Téměř žádné povzbuzování. Mexická vlna se sotva přenesla z jedné tribuny na druhou a hned se ztratila. Fotbalová reprezentace se na jablonecký stadion vrátila po deseti letech a vítězný duel s Kostarikou byl předposledním přípravným zápasem před mistrovstvím světa. Ale atmosféra tomu vůbec neodpovídala.

Jablonecký stadion se sice zaplnil, ovšem důstojnou kulisu pro národní tým nevytvořil. Až když osm minut před koncem utkání vstřelil jediný gól útočník Lokvenc, stadion ožil. Ale znovu jen nakrátko.

Žádný skandovaný potlesk či pořádný aplaus v posledních minutách zápasu. Ani bezprostředně po jeho skončení.

S mdlou náladou na tribunách kontrastoval neúnavný kostarický komentátor, který bez přestávky chrlil slova. A velmi hlasitě, že se fanoušci na hlavní tribuně jen otáčeli. Zahraniční novináři dramaticky popisovali každý moment, ať už šlo o velkou šanci či jen souboj u půlící čáry.

To domácí příznivci byli slyšet jen v případě větší příležitosti či standardní situace. Ale o soustavném fandění nemůže být ani řeč. Snažil se o to jen hlouček s bubny, ale byl zastrčený v rohu stadionu a ostatní nestrhl.

Na tribunách jabloneckého stadionu bylo mrtvo. Vládlo ticho, které přerušovaly jen nesmělé pokusy o fandění. Mexická vlna se dlouho ani nerozběhla, když už na pátý se přece jen přenesla z tribuny za brankou na protější ochozy, celý stadion stejně neobkroužila.

Jako by diváci občas tleskali jen z povinnosti.

O to rozpačitěji pak vyzníval transparent: "Nároďák na Letné: Ne!" Atmosféra v Jablonci neměla s fotbalem na reprezentační úrovni nic společného. Jen trošku se zlepšila ve druhém poločase, ale ne moc.

Přitom v Jablonci se dlouho těšili na velkou slávu. Národní tým se na jeho stadion vrátil po deseti letech, kdy hostil zápas s Islandem. Domácí klub navíc otvíral novou tribunu.

Ovšem na Kostariku mohli přijít jen vyvolení a pár šťastlivců.

Kapacita i s novými prostory dosahuje 6246 míst. Ale vstupenek šlo do prodeje jen minimum. Dva tisíce jich získaly fotbalový svaz a marketingová společnost, přibližně stejný počet šel mezi držitele jabloneckých permanentek, které klub upřednostnil.

Další vstupenky měli k dispozici zastupitelé města, hráči domácího mužstva, členové místní fotbalové akademie či sponzoři. Pro opravdové fotbalové fanoušky zůstalo jen pár desítek lístků.

Tyto kroky atmosféře oficiálního mezistátního zápasu rozhodně neprospěly.Najdete na iDNES.czmobilní verze