Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglii hrozí vyloučení ze šampionátu

18 2000
L u t y c h - Evropská fotbalová unie (UEFA) po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru v Lutychu pohrozila, že vyloučí anglickou reprezentaci z mistrovství Evropy, pokud se budou opakovat výtržnosti ostrovních fanoušků v belgických a nizozemských městech. Předseda této organizace Lennart Johansson však zároveň sdělil, že konkrétní opatření dosud nebyla zvolena. UEFA se snaží zamezit dalšímu násilí, kterým se prezentovali angličtí fanoušci.
Na přímou otázku, zda je hrozba administrativního vyřazení anglického týmu z ME reálná, odpověděl Johansson, že takovou možnost "nelze vyloučit". Dodal, že dosavadní vývoj je neúnosný. "Doufám, že si alespoň nyní uvědomí, co jejich chování znamená pro jejich zemi," řekl.

Johansson připomněl řádění anglických hooligans v Istanbulu, Kodani, kde letos hrály týmy Leedsu a Arsenalu v závěrečných kolech Poháru UEFA, stejně jako víkendové dění v Bruselu a Charleroi. "Nemůžeme převzít zodpovědnost za to, že na ulici někdo někoho zabije," zdůraznil předseda UEFA. Dodal, že v hledištích stadiónů se angličtí fanoušci chovali slušně.

Johansson ujistil, že bezpečnostní komise, jejíhož zasedání se členové výkonného výboru unie dnes zúčastnili, podnikne takové kroky, aby skuteční fotbaloví příznivci nebyli ohroženi. "Rázně vystoupíme proti takzvaným fanouškům, kteří se o náš sport nezajímají a chtějí jen vyvolávat násilí," pravil předseda UEFA.

Bilancí potyček, jež se odehrály v sobotu v Charleroi před utkáním i po skončení zápasu německých a anglických fotbalistů, byly tři zcela zničené automobily, rozbité a vykradené výlohy, 450 osob ve vazbě a dvacet lehce zraněných lidí. Anglická reprezentace sehraje poslední zápas základní skupiny A proti Rumunsku v úterý znovu v Charleroi.

Generální sekretář UEFA Gerhard Aigner prohlásil, že zástupci unie vyzvali britskou vládu a anglickou Fotbalovou asociaci, aby zabránily výtržníkům cestovat do dějiště turnaje. "Příkladem pro ně je Německo, které dokázalo, že to jde," vyzdvihl přístup německých úřadů Aigner.

Ze strany britské vlády se mu dostalo ujištění, že dalším osobám, které by chtěly narušovat šampionát, úřady zabrání vycestovat ze země. Ještě před výsledkem zasedání výkonného výboru UEFA řekl britský premiér Tony Blair, že na summitu v portugalské Feiře vyjádří předsedovi belgické vlády Guymu Verhofstadtovi politování za chování anglických fanoušků v posledních dnech v Belgii. Sdělí mu, že belgické pořádkové síly mají jeho plnou podporu, řekl dnes večer Blairův mluvčí Alistair Campbell.

"Byl zatčen vysoký počet anglických fanoušků. Belgie má plnou podporu britské vlády, aby s nimi nakládala tak násilně, jak uzná za vhodné," řekl Campbell na tiskové konferenci před summitem. Blairovi je podle něj velmi líto, že se britští občané takto chovají. "Není možné, aby se lidé, kteří si dali tolik práce s přípravou mistrovství, potýkali se surovci, kteří ničí jejich města."

Mluvčí dodal, že britské, belgické a nizozemské úřady před šampionátem intenzivně spolupracovaly, vyměňovaly si zejména zpravodajské údaje o nebezpečných britských chuligánech. Zatím se ještě neví, zda mezi zatčenými v Charleroi a v Bruselu, kteří vyvolávali nepokoje, jsou někteří z registrovaných nebezpečných lidí.
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze