Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anglie zbrojí až u francouzských hranic

29 2006
Bühlertal - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vinice v údolí se topí v husté mlze, borovice voní letní bouřkou a nádherně střižený trávník se z dálky leskne. Až u francouzských hranic kousek od Štrasburku se chystají na svůj velký boj Angličané. Ještě dva dny do čtvrtfinále s Portugalskem.

Kolem stadionku v Bühlertalu procházejí dvě policistky a kontrolují, jestli trénink nepozoruje nikdo nepovolaný. Novináři se smějí dívat jen čtvrt hodiny.

Začátek v 10.15? Zapomeňte. Půlhodinové zpoždění nikoho nevzrušuje. Kolem hřiště se poskládalo dvacet kamer a stovka fotografů.

Špatný fotbal = vítězství

Hráči zrovna vystupují z bílého autobusu, který nese vzkaz: Jeden národ, jedna trofej a 11 lvů. "Sice nás kritizujete, že hrajeme špatně, ale pořád jsme ve hře. Španělé hráli hezky, a kde jsou? Holanďani hráli hezky, a kde jsou? Ghana hrála hezky, a kde je? Všichni jsou doma. A my v Německu. Nejdůležitější není hrát hezky, ale vyhrávat," pravil trenér Sven-Göran Eriksson, když trénink skončil.

Teď ještě mlčí. Kolem něho prochází brankář Robinson, obránce Terry a kapitán David Beckham. Nese si blyštivě modré kopačky, na jejichž jazyku má vyšitá jména synů: Brooklyn, Romeo a Cruz. Právě on má anglický koráb po 40 letech dovést ke zlatému pokladu.

Ráno u zrcadla si Beckham jen decentně vyčesal kohouta ve vlasech, tváří se otráveně a poslouchá, co mu cestou ke hřišti vykládá zkušený bek Neville. Míjejí reportéra, který zrovna do kamery v přímém přenosu hlásí: "Zdravotní stav Garryho Nevilla se zlepšuje, je reálná šance, že ve čtvrtfinále nastoupí."

Když to Neville uslyší, otočí se a po novináři z legrace mrskne zbytek müsli tyčinky, kterou před tréninkem ukusoval. "Vážně to po mně hodil? To je potvora. Já si toho ani nevšiml, koncentroval jsem se," divil se Alex Thomson z Channel 5, když mu tyčinka proletěla mezi nohama.

Zůstaneme tu do finále

Angličané jsou pod tlakem. Vyhráli sice skupinu, porazili v osmifinále Ekvádor, jenže hrají průměrně. Teprve čtvrtfinále určí, jestli jejich světová mise bude úspěšná.

Beckham vší silou bouchá s míčem o trávu, pak nastaví ukazováček a balon na něm roztočí. Přezuje se do kopaček, vezme míč znovu a žongluje nohama. Dvě minuty střídá levou a pravou, než si hráče zavolá kouč Eriksson do kruhu uprostřed. Trénink se pomalu rozjíždí a novináři musí pryč. Příprava na Portugalsko začíná.

"Všichni věříme, že v Německu zůstaneme tak dlouho, jak to jen půjde. Do finále," povídá švédský trenér s mikinou přehozenou přes ramena. Před odpovědí si vždycky upraví brýle a zkrabatí čelo. Když se v jednu loučí a anglický autobus si to šine uzoučkou lesní silnicí k hotelu, údolí u francouzských hranic už se koupe ve slunečném oparu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze