Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anglie pláče a zuří, štvou ji hulvát a klaun

Sven-Goran Eriksson. | foto: Eddie KeoghReuters

4 2006
Londýn - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je mi to líto. Je mi to líto. Je mi to líto. Devětkrát zopakoval Sven Göran Eriksson tuto větu při tiskové konferenci na rozloučenou s rolí trenéra anglické reprezentace. "Tak vypadá muž, kterému se roztříštilo jeho velké ego," zhodnotil jeho chování sportovní psycholog Aaron Surtees. Anglie pláče, zuří, nadává.

Trpce snáší vyřazení ze světového šampionátu. Stačí pohlédnout na obří titulky londýnských deníků.

Independent: Konec v slzách.

Sun: Konec světa.

Sunday Mail k tomu dodává: "Jediná dobrá zpráva zní, že Sven už tu příště nebude."

Národ hledá viníky. A volba je zřejmá: "klaun" Eriksson a "hulvát" Rooney. "Suďte mě jako čestného muže, který odvedl ze sebe to nejlepší," žádá Eriksson. Britská média jej však neposlouchají.

"Proslavil se sexuálními skandály, nevysvětlitelnou fotbalovou taktikou a bizarními výběry hráčů," píše Daily Mail. "Tento chamtivý, neloajální a úlisný obchodník dokázal stupiditu Anglické fotbalové asociace, která mu vyplatila 35 milionů liber."

Bývalý reprezentant Ian Wright označil Erikssona za klauna, který zničil největší anglickou šanci na titul po 40 letech a pohřbil nejtalentovanější generaci hráčů: "Jak může jediný muž udělat tolik věcí špatně?"

Nyní se prokletý Eriksson zastává prokletého Rooneyho. "Nevražděte Wayna. Ještě dlouhá léta ho budete potřebovat," nabádá novináře. Přesto Daily Telegraph píše: "Rooneyho bude dlouho pronásledovat jeho stupidita."

"Na jaře nabídli Scolarimu, aby se postavil ke kormidlu anglické fotbalové lodi. A on ji místo toho potopil."

John Motson z BBC o portugalském kouči

Sám fotbalista se patrně rozhodl, že nejlepší obranou bude útok. "Roztrhnu Ronalda na dva kusy, zfackuju ho," vyřkl na adresu portugalského kolegy z Manchesteru United, jenž údajně křičel na rozhodčího Elizonda, aby Rooneyho vyloučil.

Bulvární list Sun otiskl celostránkový terč s Ronaldovým obličejem a výzvou: "Trefte se mu do oka."

Anglie se otřásá poté, co ji vyřadily ze šampionátů penalty v letech 1990, 1996, 1998, 2004 i letos. Beckham se vzdal kapitánství, aby setřásl tlak z rodiny. Kouči Erikssonovi končí smlouva. Nástupci mají být John Terry a Erikssonův asistent Steve McClaren.

"McClaren byl však příliš spjatý s Erikssonovým režimem," varuje Chris Waddle, hvězda 80. let.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze