Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anglie je zase mocnou říší fotbalu. S italským vojevůdcem

Fabio Capello | foto: Reuters

11 2009
Ještě nedávno porobená a vysmívaná říše je v plné zbroji a chystá se dobýt svět. "Nevidím důvod, proč bychom nemohli zopakovat triumf z roku 1966," říká uznávaný fotbalový trenér Harry Redknapp v narážce na rok, v němž se stala Anglie poprvé a naposledy světovým šampionem. Příští rok se jím má stát v Jihoafrické republice podruhé.

"Musíme zkusit vyhrát, protože máme jeden z nejlepších týmů na světě a protože jsme Anglie," prohlásil i kouč Fabio Capello, Ital v anglických službách.

Řekl to ve středu, kdy se on a jeho tým topili ve štěstí: smetli ve Wembley 5:1 Chorvaty a završili triumfálně cestu na největší fotbalový turnaj.

Co může být sladší než to, že se tak stalo právě s Chorvatskem? Co může víc symbolizovat proměnu otloukánka v jednoho z oprávněných favoritů mistrovství? Právě s Chorvaty přišla Anglie před necelými dvěma lety ve Wembley po porážce 2:3 o Euro 2008 a snášela poznámky, že by měla místo tří lvů nosit na dresu tři bezbranné kočičky.

"Neschopní, směšní, bezpáteřní, zoufalí, špatní a všechna ta slova, která nemůžeme otisknout... Anglie je kašparem fotbalu," napsal tehdy list Sun, který se nyní logicky přidal k celonárodní euforii.

Slávou je však zavalen jiný trenér než tenkrát: kouč McClaren se po kolapsu poroučel, vystřídal ho italský švihák s kurážně vystrčenou bradou. A z Itálie přišla do anglického fotbalu renesance.

"Capello nám vrátil víru v sebe samé, hlavně proto vítězíme," tvrdí hvězdný záložník David Beckham. "Rozdíl není v tom, co děláme v zápase, ale v tom, co děláme před ním," doplňuje kapitán John Terry. "Capello dbá na každý detail. Třeba na obědy musíme přicházet všichni pohromadě jako tým a jako tým musíme od stolu i odcházet."

Po středečním představení plném gólů a skvělých výkonů chodil trenér pyšně po trávníku. Charizmatický a inspirující podával svým hráčům ruce, Wembley bouřilo. Kdo by si vzpomněl, jak se před osmnácti měsíci při Capellově nástupu ozýval silný chór odpůrců, že Anglii má vést anglický kouč.

Výsledky utnuly pochyby. V osmnácti zápasech Ital čtrnáctkrát zvítězil a jen dvakrát prohrál, nasbíral výborné skóre 50:14. Před anglickým angažmá působil v šesti klubech a všechny dovedl k titulu, teď míří za tím nejcennějším.

Aby byla ve středu satisfakce proti Chorvatům dokonalá, pátý gól dal Rooney po obrovské minele brankáře, který mu směšným ukopnutím přihrál.

V předchozí marné bitvě o Euro se naopak v Záhřebu ztrapnil anglický gólman Robinson, když nechal do sítě proklouznout "malou domů".

Předevčírem místo Robinsona chytal Green a místo McClarena koučoval Capello. Bídná minulost je pryč, Angličany hladí rozjásaná přítomnost a příslib velké budoucnosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze