Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rocinha. Angličtí reprezentanti si zahráli fotbal v chudinské čtvrti

10 2014
Daniel Sturridge se vlnil v bocích, jiný známý fotbalista Danny Welbeck na hřišti s umělou trávou vykopával nohy do vzduchu, když se učil afro-brazilské bojové umění capoeira.

Slumy a favely

Slovo slum označuje chudinskou čtvrť, kterou tvoří improvizované chatrče. Často se objevují na krajích velkoměst zemí třetího světa. Slumy většinu postrádají veškerý komfort a služby, jako je elektřina, tekoucí voda a kanalizace. Favela se slumu říká v Brazílii.

Angličtí reprezentanti dva dny před startem mistrovství světa navštívili největší brazilskou favelu Rocinhu na jihu Ria de Janeira. V místním sportovním centru si zahráli i fotbal.

"Pro nás je dobře, že vidíme i tuhle stranu Brazílie. Děti se na to těšily, je pro nás zážitek vidět tak rozdílnou kulturu," řekl záložník Adam Lallana.

S ním, Welbeckem a Sturridgem dorazili do chudinské čtvrti ještě náhradní brankář Fraser Foster a středopolař Jack Wilshere. Kolem hřiště hlídkovali ozbrození policisté, ve vzduchu kroužily malé helikoptéry s kamerami, které vše monitorovaly.

Fotogalerie

Rocinha vyrostla na strmých svazích žulové hory přibližně kilometr od pobřeží Atlantského oceánu. Je odsud výhled na Rio.

Na počátku nového tisicíletí se odhadovalo, že v chudinské čtvrti žije 150 až 300 tisíc lidí. Při sčítání v roce 2010 se však došlo k číslu 70 tisíc. I tak je největší v Brazílii.

Dnes jsou téměř všechny domy z cihel a z betonu, domácnosti mají vodu a elektřinu. Jsou tam banky, obchody, lékařská zařízení, autobusové linky. Čtvrť má i vlastní televizní kanál. Cestovní kanceláře do Rocinhy organizují zájezdy.

Angličtí reprezentanti nedaleko odtud, dole u moře pod Rocinhou, vybrali hotel, kde během šampionátu budou přebývat. Sice mají výhled na oceán, jsou pár kroků od pláže, ale ta patří mezi nejvíc znečištěné v Riu. I proto, že na ní ústí do moře stoka, který svádí veškerý odpad právě z Rocinhy.

Před čtyřmi lety drogové gangy ve stejném hotelu držely 35 rukojmí, které se podařilo osvobodit až po divoké přestřelce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze