Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anglický tisk kritizuje hráče i trenéra

13 2003
Londýn - Tvrdá kritika ze strany tisku dopadla na hlavy anglických fotbalistů po porážce 1:3 v přípravném utkání s Austrálií. Deník The Sun ironicky napsal, že nalezl dalších jedenáct trestanců, které by poslal k protinožcům. Narážel tak na koloniální minulost, kdy se z britských ostrovů deportovali na australský kontinent vězňové. Podle Sunu je reprezentační trenér Sven Göran Eriksson už vysušený a mimo.

Jeho reputaci na poslední chvíli aspoň zčásti zachránil sedmnáctiletý mladíček, velice slibně hrající nejmladší anglický reprezentant v historii Wayne Rooney, kterého trenér nečekaně povolal.

Deník ironicky píše, že Erikssonův dopředu oznámený úmysl vystřídat po první půli celé reprezentační "áčko" mladými nadějemi se ukázal jako správný. Reprezentanti si po poločase, v němž dvakrát inkasovali, nic jiného nezasloužili. The Daily Telegraph ve stejném tónu oznamuje, že Angličané poslali proti Australanům dva týmy, a stejně prohráli.

Švédský trenér stejně jako 35.000 fanoušků sledovalo výkon anglických reprezentantů s hrůzou, popisuje atmosféru The Sun. Mysleli si, že po remíze s Makedonií už nic horšího přijít nemůže, ale spletli se. Byla to pro přeplácené a přehnaně ceněné hráče anglické ligy ostuda, soudí The Sun.

Připomíná, že Austrálie je ve světě na 50. místě, ještě pod Saúdskou Arábií a za Trinidadem a Tobagem. Naposledy byla na mistrovství světa před skoro 30 lety. Přesto ve středu byla o třídu nad Anglií, soudí rozhořčený list.

Ostatní noviny zaznamenaly rozhořčení na jiné straně. Píší o tom, že anglický kapitán David Beckham kritizoval fanoušky za to, že jeho tým vypískali. Beckham tím prý byl "velice zklamán".  Noviny také vesměs soudí, že mladíci hráli lepší fotbal než senioři. Výkon reprezentačního týmu považují za znepokojivý signál anglických vyhlídek do budoucna.

I jindy celkem chladný The Guardian píše, že Australané našli novou cestu, jak Anglii zesměšňovat. Angličané obvykle prohrávají s protinožci v kriketu, což se v zemi, která kriket vymyslela, považuje za velkou potupu. Přidat k tomu ještě druhý národní sport fotbal, to už je pro anglické sportovní fanoušky takřka nevyslovitelná bolest. Nelze přehlédnout, že ani v dalším anglickém vynálezu - ragby - už nejsou Angličané lepší než Austrálie, o tenisu nemluvě.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze