JE TAM GÓL. Edin Džeko a jeho spoluhráči z Manchesteru City oslavují.

JE TAM GÓL. Edin Džeko a jeho spoluhráči z Manchesteru City oslavují. | foto: AP

Čech překonal rekord Chelsea. První je Manchester City, zabrali United

• 28
Doposud vedoucí Arsenal je minimálně do pondělí odsunutý na třetí místo. V 21. kole anglické ligy se o to postarali svými výhrami fotbalisté Manchesteru City a Chelsea. Aby se Tomáš Rosický a spol. vrátili do čela, musí vyhrát na Aston Ville.

Po třech soutěžních prohrách v řadě zabral Manchester United, který doma porazil Swansea 2:0 a oplatil jí tak vyřazení z Anglického poháru, k němuž došlo minulou neděli.

Nejlepší střelci

22 gólů - Luis Suárez (Liverpool)

13 - Sergio Agüero (Manchester City)

10 - Yaya Touré (Manchester City), Loic Rémy (Newcastle) a Daniel Sturridge (Liverpool)

Velkou událostí je úspěch Petra Čecha: opora české reprezentace si při vítězství 2:0 na hřišti Hullu připsala své 209. čisté konto v dresu Chelsea a překonala tak klubový rekord.

V prvním poločase se toho v Hullu kromě spálených šancí Sagba z Hullu a hostujícího Oscara mnoho neudálo, za čtvrtou ligovou výhrou v řadě nasměroval Chelsea po přestávce záložník Eden Hazard - v 56. minutě popoběhl s míčem na hranici šestnáctky a pak vypálil přesně k tyči.

Tři minuty před koncem pojistil Chelsea vítězství do té doby prakticky neviditelný útočník Fernando Torres, jenž si poradil s dvěma protihráči, překonal gólmana McGregora, a dokonale tak oslavil svůj 200. start v Premier League.

Čech byl téměř bez práce a v klidu si vychutnal svou 150. nulu v anglické lize a 209. za Chelsea ve všech soutěžích (z 458 utkání). Druhým jmenovaným úspěchem předčil dosavadní maximum klubové legendy Petera Bonettiho, který potřeboval k 208 čistým kontům v 60. a 70. letech minulého století o téměř 300 zápasů víc.

"Čech je na vrcholu už téměř deset let. Teď překonal Bonettiho a příští rok nejspíš vylepší i rekord Premier League," řekl po zápase José Mourinho, kouč Chelsea.

OSLAVA. Český gólman Chelsea Petr Čech (na snímku) měl po duelu na hřišti Hullu...

Jeho tým díky výhře v Hullu poskočil na první místo, ale pouze na jeden den, než ho zase předstihl Manchester City. Ten odehrál v Newcastlu pohledný zápas, který však poznamenala chyba sudího.

V osmé minutě otevřel skóre hostující útočník Edin Džeko. Po půlhodině hry krásnou střelou vyrovnal záložník Tioté, jenže rozhodčí jeho gól neuznal, protože před bránou stáli tři hráči Newcastlu v ofsajdu. Míče se však nedotkli a ani nebránili brankáři Hartovi ve výhledu.

Newcastle měl další šance, ale několikrát skvěle zasáhl Hart a v nastaveném čase dal Manchesteru City klid proměneným sólem střelec Negredo. V domácí soutěži vyhráli Citizens už pošesté za sebou, což se v tomto ročníku dosud nikomu nepovedlo.

To Manchester United slavil v roce 2014 vítězství poprvé, ani jeden z předchozích tří zápasů nezvládl. Swansea tentokrát nedal šanci, ačkoli v první půli se ještě neprosadil - Januzaj trefil břevno a Welbeck velkou příležitost spálil.

Svěřenci kouče Davida Moyese se ovšem ujali vedení hned po přestávce, když brankář Tremmel vyrazil Kagawův pokus jen k Valenciovi a ten uklidil míč zblízka do sítě.

Na konečných 2:0 zvýšil v 59. minutě Welbeck, jenž usměrnil do brány střelu Evry. Další obrovské šance neproměnili Smalling a Kagawa, dnes to však nemuselo v tabulce sedmé United tolik mrzet.

Strhující podívanou a osm gólů nabídl souboj Stoke City versus Liverpool. Hosté vedli po půlhodině díky vlastnímu gólu Shawcrosse a trefě kanonýra Suáreze o dva góly, ale Stoke ještě do poločasu srovnalo zásluhou Crouche a Adama - bývalých hráčů Liverpoolu.

Penalta kapitána Gerrarda a další branka Suáreze znamenaly další dvoubrankové vedení Reds, ovšem zápas znovu zdramatizoval gólem na 3:4 pět minut před koncem Walters. Výhru Liverpoolu definitivně potvrdil v 87. minutě Sturridge, jenž kvůli zranění kotníku měsíc a půl nehrál.

Liverpool tak navázal na vítězství nad Hullem a spravil si náladu po dvou porážkách na konci minulého roku. Na první místo momentálně ztrácí pět bodů.

Útočník Matěj Vydra z West Bromwiche (prohrál 0:1 v Southamptonu) i obránce Ondřej Čelůstka ze Sunderlandu (vyhrál 4:1 na Fulhamu) nastoupili jen na několik závěrečných minut.

Výsledky 21. kola: Hull - Chelsea 0:2 (56. Hazard, 87. Torres), Everton - Norwich 2:0 (23. Barry, 59. Mirallas), Fulham - Sunderland 1:4 (52. Sidwell - 29., 69. a 85. z pen. A. Johnson, 41. Ki Song-jung), Tottenham - Crystal Palace 2:0 (50. Eriksen, 73. Defoe), Southampton - West Bromwich 1:0 (66. Lallana), Cardiff - West Ham United 0:2 (42. Cole, 90. Noble), Manchester United - Swansea 2:0 (47. Valencia, 59. Welbeck), Newcastle - Manchester City 0:2 (8. Džeko, 90.+5 Negredo), Stoke - Liverpool 3:5 (39. Crouch, 45. Adam, 85. Walters - 32. a 71. Suárez, 5. vlastní Shawcross, 51. Gerrard z pen., 87. Sturridge).