Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Angličané zuří, místo zápasu fotbalové reprezentace uvidí pěveckou soutěž

Angličané kvalifikační skupinu už jen dohrávají, utkání na Ukrajině proto není pro televizní stanice finančně zajímavé. | foto: Reuters

7 2009
Těšíte se na zápas fotbalové reprezentace, na sobotní podvečer si kvůli němu nic neplánujete, pozvete pár přátel, abyste si společně zafandili. Zapnete televizi a nevěříte vlastním očím. Místo fotbalu sledujete rádoby vtipná domácí videa či pěveckou soutěž.

Přesně takový šok čeká diváky, ke kterým se nedonese, že utkání kvalifikace o mistrovství světa mezi Ukrajinou a Anglií nepoběží na žádném televizním programu.

Lampard, Gerrard, Rooney nebo Ševčenko? Omyl. Britská verze pořadu Neváhej a toč, komediální show a soutěž X-Factor. Toť plán vysílání stanice ITV, která má na zápasy Albionu práva.

Důvod? Anglie už má účast na šampionátu v Jihoafrické republice jistou. Z osmi utkání získala plný počet bodů, už jí vlastně o nic nejde. Vedení televize proto usoudilo, že zmíněné pořady pro ni budou komerčně zajímavější.

To se fanouškům ani trochu nelíbí.

"Kvalifikační zápas by měl být dostupný všem v televizi zdarma," řekl zástupce fanklubu Mark Perryman v rozhovoru pro deník Times.

"FIFA a UEFA by měly trvat na tom, že všechny země prodají práva na zápasy stanicím s pozemním vysíláním, ať jde o domácí, nebo venkovní utkání."

Klání hrané v ukrajinském Dnětropetrovsku můžete sledovat živě i vy doma. Ovšem ne v televizi a už vůbec ne zdarma. Společnost Kentaro, jež práva odkoupila z Ukrajiny, nabízí internetové vysílání v přepočtu od 140 do 330 korun podle toho, jak brzy se divák zaregistruje.

Možnost odkoupit od ní tato práva mají i další britské televize, dát za ně částku 2 miliony liber (55,5 milionu korun) se ale zdráhají.

Majitelé Kentara si přesto mnou ruce nad slušným výdělkem. "Je to budoucnost sportovního vysílání," hlásá firma.

Co jiného by také měla říkat, když se počet internetových diváků přehoupl přes jeden milion…

České závěrečné zápasy o MS vysílá Nova. Kvůli sobotnímu duelu s Polskem posunula Superstar ze sobotního večera na pátek.Najdete na iDNES.czmobilní verze