Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Angličané slaví a naříkají zároveň

28 2006
Londýn - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vikář Neil Archer v anglickém Malmesbury zrušil v neděli bohoslužbu. Místo toho na velké plátno v kostele promítal přenos z osmifinále Anglie - Ekvádor. V celé zemi sledovalo zápas 30 milionů fotbalových fanoušků, přes polovinu národa. Jen o milion méně, než v roce 1997 vidělo pohřeb princezny Diany.

Sázková kancelář Ladbrokes reagovala na hubené vítězství anglické reprezentace tím, že ji povýšila na třetího největšího favorita šampionátu. Hned za Brazílii a Argentinu.

Podle Douglase McWilliamse, šéfa Centra pro obchodní výzkum, teď Angličané utratí před sobotním čtvrtfinálovým duelem o 100 milionů liber víc než jindy. "Většinou za pití," upřesnil. "Lidé jsou prostě šťastní. Zůstávají v klubech a hospodách déle než obvykle, aby oslavovali a diskutovali."

Země sice slaví postup, zároveň však novináři i fanoušci lamentují: Jaký hrozný fotbal to předvádíme.

"Vyhráli jsme nejlehčí skupinu, když nám Paraguayci darovali vlastní gól a Švédové dvakrát trefili jen tyč. Pak jsme se štěstím udolali Ekvádor, nejslabšího soupeře, co ještě zbyl," napsal list The Sun.

Dokonce už i trenér Sven-Göran Eriksson vyhlásil: "V národu je příliš mnoho negace a málo víry. Musíte mi věřit!" Vzápětí se smíchem dodal: "Jinou možnost ani nemáte."
Že jeho mužstvo zatím nevypadá jako potenciální mistři světa? "Ale za dva týdny tak vypadat bude! Neznám tým, který by odehrál na šampionátu ve velkém stylu všech sedm zápasů," reagoval Eriksson.

Zastánce nalezl v Geoffu Hurstovi, hrdinovi finálové bitvy v roce 1966, jenž připomněl: "Tehdy jsme na tom byli podobně. Po úvodní remíze 0:0 s Uruguayí nás vypískali, v dalších zápasech jsme se trápili. Teprve když jsme v semifinále přehráli Portugalce, vše se změnilo."

Právě Portugalci stanou v sobotu opět proti Anglii. Do Německa vyrazí rekordní dav britských fanoušků. Už na osmifinále jich ve Stuttgartu bylo 40 tisíc v hledišti a dalších 25 tisíc ve městě.

Manželky a přítelkyně anglických reprezentantů opět uspořádají před zápasem velkou party a postříkají se šampaňským Veuve Clicquot za 550 liber (necelých 23 tisíc korun).

Málokdo zůstane nedotčen fotbalovou hysterií v ostrovním království. Mezi čestné výjimky zatím patří dcera Michaela Owena, tříletá Gemma Rose. "Když jsem se vrátil domů, povídám jí: Táta si na fotbale poranil kolínko. Ale ona jen řekla: Tak mi pusť na videu Pošťáka Pata," líčil zraněný útočník.

Královna Alžběta II. naopak vyzývá: "Mám ráda šťastné konce."

Autor:


"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze