Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Děkujeme Olomouci za vřelé přijetí.“ Angličtí mladíci udělali dojem

Angličtí reprezentanti do 21 let děkují Olomouci za vřelé přijetí. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

25 2015
Mladým anglickým reprezentantům skončil v řepčínském areálu trénink otevřený pro veřejnost. Poslušně se seřadili a rozvinuli transparent s nápisem „Děkujeme Olomouci za vřelé přijetí“. Gesto je předem naplánované, přesto potěší.

Fotoreportéři cvakají spouštěmi a za chvíli znovu, to když se k mladým anglickým talentům přidají děti z dětských domovů, které se přišly podívat na trénink.

Lepší způsob, jak navázat vztahy nejen s Hanáky před červnovým šampionátem, nevymyslíte. Děti jsou nadšené, zvlášť když dostanou ještě batůžek s drobnými dárky. Největší úspěch má měkký míček se znakem anglické fotbalové asociace. Kluci jich okamžitě v zámezí hřiště prohánějí dobrých deset.

„Znám Dannyho Ingse a ještě jsem se těšil na Berahina, ale ten nakonec nepřijel,“ vypráví desetiletý Adam, který přijel z dětského domova z Valašského Meziříčí.

Celkem je tu dvaatřicet dětí, přijely i z Dřevohostic, Veselíčka či Nového Jičína. Všechny jsou zapojeny do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který má neformálním vzděláváním rozvíjet mladé lidi.

„Pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí je účast v programu významná, mají příležitost na sobě pracovat, dávat si výzvy a dostat se na různé aktivity,“ vysvětluje manažerka programu v ČR Eliška Zalendová.

Setkání s mladými anglickými reprezentanty je pro ně odměna. „Moc se mi to líbí, setkat se s dětmi je zase něco jiného. A i my se zase můžeme ukázat v jiném světle,“ říká James Ward-Prowse, dvacetiletý záložník Southamptonu.

Se spoluhráči přijeli do Olomouce v pondělí na čtyřdenní kemp. Hned večer po příjezdu si vyzkoušeli Andrův stadion, včerejší tréninkovou jednotku v Řepčíně si ještě o půl hodiny protáhli. „Je to krásné místo. Jsem tu spokojený, líbí se mi tréninkové hřiště i hlavní stadion. Těším se, až se sem v červnu zase vrátíme,“ vypráví Ward-Prowse.

Angličtí reprezentanti do 21 let se připravují v Olomouci.
Angličtí reprezentanti do 21 let se připravují v Olomouci. Druhý zprava trenér...
Angličtí reprezentanti do 21 let se připravují v Olomouci.

Angličtí reprezentanti do 21 let se připravují v Olomouci.

Ačkoliv v obou areálech je rekonstrukce v plném proudu, v Řepčíně dokonce natírali střídačky i během tréninku, nemá anglická výprava proti polním podmínkám jediný náznak výtky. A pokud ano, neventiluje ho veřejně. „Jsem opravdu nadšený ze všeho - podmínek, stadionu i lidí, jaké jsme tu potkali. Už se těším na červen,“ tvrdí trenér anglické jednadvacítky Gareth Southgate.

V Olomouci se zdrží do čtvrtka, v pátek se v Praze utkají s českým týmem. „Bude to pro nás opravdu dobrý test. Chápu, že Češi budou doma a budou se snažit ukázat v nejlepším světle,“ drží diplomatickou linku Southgate. Trpělivě odpovídá novinářům, dokud ho nezastaví asistent. Na závěr anglický kouč všem poděkuje. Profesionalita a pokora. Anglická reprezentace na Hané udělala výborný dojem.Najdete na iDNES.czmobilní verze