Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínky na Anderlecht: mezinárodní ostuda a „rudý“ slávista Fořt

ROK 2005. Stanislav Vlček (vlevo) ze Slavie v souboji s Vincentem Kompanym z Anderlechtem. | foto: Profimedia.cz

6 2016
Před 11 lety z toho bylo vyřazení a mezinárodní ostuda. Co přinese dvojzápas fotbalové Slavie s Anderlechtem tentokrát? „Vidím to padesát na padesát. Slavia s nimi v minulosti vypadla a my se budeme snažit, aby se to teď nestalo,“ řekl trenér Dušan Uhrin.

Slavia po sedmileté pauze, v níž na účast v Evropě nemohla ani pomýšlet, zvládla dvě pohárová předkola: vyřadila Levadii Tallinn, ve čtvrtek uhrála postupovou remízu 1:1 na hřišti portugalského Ria Ave.

Do základní skupiny Evropské ligy schází už jen jeden schod. Pokud by překročila nejslavnější belgický klub, který do kvalifikace o evropskou soutěž č. 2 přešel po neúspěšném pokusu o Ligu mistrů (vypadl s ruským Rostovem), byla by to senzace. „S losem jsme spokojení,“ pravil Uhrin.

Když se řekne Anderlecht, mohly by vám naskočit dvě myšlenky: v nedávné minulosti v něm působilo sedm českých hráčů, včetně Jana Kollera či slávistické ikony Stanislava Vlčka, který je dnes týmovým vedoucím.

A pak je tu story ze srpna 2005. Na hřišti Slavia v boji o Ligu mistrů neuspěla, u čehož byl tenkrát i nynější navrátilec Dušan Švento, navíc byla zostuzena: během utkání byla vykradena Anderlechtu šatna. Škoda za milion korun, hosté byli místo oslav nepříčetní. Trenér Franky Vercauteren na protest nechtěl jít na tiskovou konferenci. „Někdo by tady měl nést odpovědnost!“

Neohlídat šatnu v předkole slavné soutěže, to byl trapas evropských rozměrů, na který se nezapomíná.

Později se ukázalo, že kabinu vybral česky(!) mluvící muž v teplákové soupravě Anderlechtu, který si opatřil od šatny vlastní klíč a ostraze pronikl pod záminkou, že hráčům nese balenou vodu...

Byl to tenkrát na Strahově ze strany domácích mimořádně nevydařený večer, který se dvojice slávistů Fořt - Pešír rozhodla zakončit v hospodě. „Seděli jsme, seděli a najednou jsme zjistili, že je ráno a čeká nás trénink. Pavel Fořt byl rudý jako sparťanský dres,“ vzpomínal útočník Tomáš Pešír. On dostal pokutu 50 tisíc a podmínku, Fořta trenér Karel Jarolím vyhodil do béčka.

Slavia se vytoužené Ligy mistrů dočkala až o dva roky později. To už se však blížil její strmý propad.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze