Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Analýza neúspěchu českých fotbalistů: ani spasitel Hašek nevyžehlí všechno

ZÁVĚREČNÝ SPRINT NESTAČIL. Co na tom, že Milan Baroš (v bílém) a spol. dřeli a porazili Polsko. Kvalifikaci fotbalová reprezentace ztratila v úvodu. | foto: AP

12 2009
Měla to být pohodlná cesta na další velký šampionát. Češi byli jasným favoritem kvalifikační skupiny, místo toho se ze světové kvalifikace vyklubala noční můra.

Ve středu večer téměř jistě vyvrcholí nepostupem, což je při pohledu na jména soupeřů - Slovinsko, Polsko, Slovensko, Severní Irsko, San Marino - ošklivý trapas.

"Hráči si pozdě uvědomili, že k vítězství nestačí mít jen slavné jméno. Musí se bojovat, zpotit dres," říká bývalý střelec Radek Drulák.

Kdyby při červnových volbách nenastala na fotbalovém svazu revoluce, která zametla prohnilé zákulisí, možná by si to hráči ani neuvědomili. Až nástup Ivana Haška je probudil.

Kdyby Rada skončil dřív...

Jistě, na hřišti stojí hráči, to jejich chyby pokazily klíčový vstup do kvalifikace, ovšem kolaps odstartovali jiní.

Právě nedávní šéfové českého fotbalu, kteří si loni v létě tak dlouho dělali naschvály, až vymysleli "spiknutí" proti Vlastimilu Košťálovi, který za Brücknerova nástupce prosazoval Jozefa Chovance.

Tajně se sešli den před volbou a vybrali  jméno Petr Rada.

Za pár měsíců po své prohnané poťouchlosti pak sami přiznávali: "Byl to omyl." Pokud měl Rada naději na úspěch, nedokázal ji využít.

Petr RadaPetr Rada Petr Rada

Kvalifikaci rozjel jako hlavní trenér Petr Rada. Ale neuspěl...

Na trenérovu drobnou obhajobu: nemohl se opřít o nenahraditelného režiséra Rosického. I když... Nikde není psáno, že s Rosickým by si vedl líp.

Pod Radou vyhráli Češi jen dvakrát z osmi zápasů, trenér, který pro hráče nebyl autoritou, se po bezradných výkonech vymlouval, na kritiku reagoval podrážděně, čímž dostával sebe i tým pod čím dál větší tlak.

Dubnová noční návštěva restaurace po domácí porážce se Slovenskem a Radův konec byl vlastně vysvobozením pro všechny. Jen k tomu došlo příliš pozdě. Až po šestém zápase, poté, co Češi prošustrovali 10 bodů!

Aby bylo jasno, jak snadné bylo postoupit, vraťme se právě k 1. dubnu.

Ačkoli se první půlka kvalifikace hrubě nepovedla, stačilo doma porazit Slováky, a dnes bychom psali o tom, že se na středu chystají postupové oslavy. Mít jen o 3 body víc...

Ivan tam prostě měl být o pár měsíců dřív. Jeho probuzené mužstvo by se na mistrovství světa dostalo. Věčná škoda," tvrdí nejen někdejší reprezentant Jan Fiala.

... a Hašek zavelel: Budíček!

Ivan Hašek, Michal Bílek a Karel Brückner na tréninku reprezentace

Ivan Hašek, Michal Bílek a Karel Brückner na tréninku reprezentace.

Zatímco na podzim 2008 reprezentace pokazila, na co sáhla, na podzim 2009 si znovu věří a vyhrává. "Všichni vidí, že s příchodem Ivana Haška se změnila atmosféra. A navíc předvádíme dobrý fotbal," říká obránce Marek Jankulovski.

Ne, Hašek není a nemůže být spasitel, ale jako šéf zapůsobil. Hráči si začali vážit toho, že se oblékají do českého dresu, znovu cítí vášeň. Jako v době pod trenérem Brücknerem, z něhož Hašek šikovně udělal svého "poradce ve všech otázkách".

"Musíme hrát tak, aby na nás byli lidé hrdí. My jsme je ztratili a teď je musíme získat zpátky. Chtěl bych vrátit dobu, kdy se lidé těšili, že budou zpívat hymnu," hecoval Hašek.

Trenér Ivan Hašek (vlevo) a záložník Tomáš RosickýIvan HašekČesko: trenér Ivan Hašek

... novým koučem se stal Ivan Hašek. Do týmu se mu vrátil uzdravený Tomáš Rosický.

Vlastně to byl docela jednoduchý recept: vsadit na efekt vlastenectví.

Ale pozor, Hašek taky ostře říznul do mužstva. Místo defenzivního štítu svěřil Hübschmanovi, jehož v Doněcku léta přehlíželi, po stranách kmitají Pospěch nebo Pudil, dřívější opory Rozehnal či Grygera sedí na lavičce a taky hraje zbrusu nová stoperská dvojice, což patří mezi nejdůležitější posty na hřišti.

Výsledky

rovnou na mobil

Jak dopadnou rozhodující zápasy kvalifikace MS, se dozvíte hned po jejich skončení. Objednejte si SMS servis iDNES.cz.

Byl to risk, ale Hubník se Sivokem dokazují, že si šanci zaslouží. Nebo vám snad bývalý kapitán Ujfaluši na stoperu chybí?

Když Hašek zdědil rozháraný tým, pustil se do práce. Kdyby měl plány dokonalé, nebo kdyby se včas uzdravil špílmachr Rosický, možná by jeho mise vyšla. Jenže nevyhrál na Slovensku.

Tam přišla chyba, na kterou nebyl prostor. Experiment s návratem kanonýra Kollera se nepovedl, remíza 2:2 se zachraňovala až bez něj.

Co bude teď?

Až středa potvrdí, že Česko si na mistrovství světa nezahraje, bude se zase nejspíš hledat nový trenér. Ivan Hašek, který je zároveň svazovým předsedou, by měl udělat ještě jednu záslužnou věc: vybrat pro reprezentaci muže, který už to nepokazí.

Pokažená česká kvalifikace krok za krokem

Od šíleného startu přes skandál k naději a slzám. Tak šli Češi pokaženou kvalifikací MS 2010.


Pohodlná skupina.
Už to byla zřejmě předzvěst problémů. Slovinsko, Polsko, Slovensko, Severní Irsko, San Marino... Takové soupeře musíme strčit do kapsy. I hráči tomu dojmu podlehli. Třetí kvalifikační skupina byla papírově nejlehčí.


Strach na startu.
0:0 v Belfastu. Rozjezd naznačil, že se tým trápí. Za upocenou remízu v Severním Irsku byli Češi rádi a trenér Rada zahájil kolovrátek. Stále opakoval: "Co se nasazení týče, nemůžu hráčům nic vytknout. Ale chybí nám větší odvaha jít do zakončení."


Dva zápasy, jeden bod.
Porážka 1:2 v Polsku potvrdila ubohý začátek. Sterilní útok, prostupný střed hřiště, nuda. Na tým, který bez zraněného špílmachra Rosického tápal, padla psychická deka a nikdo ji nedokázal zvednout. Poprvé v samostatné historii nevyhrálo Česko v pěti zápasech po sobě.


Vrchol alibismu.
"Celej národ si přál, ať hrajeme na dva útočníky, tak jsme tak hráli," pravil Petr Rada po další nezajímavé remíze 0:0 ve Slovinsku. Trenér se tím shodil, protože naznačil, že taktiku, která k ničemu nevedla, si nechal poradit. Dokonce od veřejnosti. Tým chřadl, po 5 kolech měl 8 bodů, ale bylo ještě hůř...


Aprílové hříchy.
Stalo se to letos na apríla, ale apríl to nebyl. Čtyři dny po Slovinsku přišel domácí kolaps se Slovenskem. Potrestaný český kapitán Ujfaluši nejdřív zaklel na tribuně, když Jendrišek dokonal slovenské vítězství 2:1, a pak se s kumpány vydal do restaurace. Ten večírek způsobil revoluci: trenér Rada vyhozen, hříšníci Baroš, Kováč, Svěrkoš, Matějovský, Fenin a Ujfaluši dostali padáka. Přičemž Ujfaluši, když se o chystaném vyhazovu z národního mužstva dozvěděl, raděj se reprezentace vzdal sám. Z favorita byl po polovině kvalifikace fotbalový paskvil.


Stihne to Mesiáš?
Kvalifikace v troskách, tým bez jiskry. Přesně v takovou chvíli přichází Ivan Hašek, nový šéf svazu. Když mu slávistický kamarád Karel Jarolím nepomohl, jmenoval se trenérem sám. "Všichni se musíme sjednotit," zavelel Hašek, hráčům vymazal minulé hříchy a začal napravovat ostudu. Naučil tým útočit, přebudoval stoperskou dvojici a sázel na neokoukané typy. Kdyby vyhrál zbylé čtyři zápasy, měl by šanci i na první místo, jenže času bylo málo.


Když obr nepomůže.
Přišel, trápil se a zmizel. Střelecký rekordman Jan Koller se nechal přemluvit a chtěl pomoci na Slovensku. Jenže návrat nevyšel. Koller ani jednou nevystřelil a střídal jako první. "Už na to nemám. Nebudu zabírat místo mladším," hlesl šestatřicetiletý veterán po remíze 2:2. Češi ztratili šanci na první místo, v baráž však věřili.


Když se střelec probudí.
Před rokem v reprezentačním dresu připomínal věčného kverulanta, pořád se jen divil, góly nestřílel. Letos na podzim se Milan Baroš rozjel. Zachránil bod na Slovensku a pak čtyřmi zásahy zdevastoval San Marino.


Vítej zpět, Tomáši!
Skoro dva roky Tomáš Rosický chyběl, lidé už ho odepisovali, že se po tak dlouhém zranění nevrátí. Najednou byl zpátky: 9. září proti San Marinu. A s ním přišla naděje. Hrál dvakrát a dvakrát se vyhrálo. "Teď můžeme jen litovat, že jsem nestihl i zápas v Bratislavě. Slováci by byli v pytli, se mnou bychom tam vyhráli," řekl v sobotu večer, kdy už byl poslední postupovou nadějí na MS jen zázrak.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze