Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Amler vítěze šampionátu netipuje

27 2002
Praha - Na dva zápasy v roli asistenta se těší fotbalový rozhodčí Evžen Amler, jediný český zástupce na blížícím se mistrovství světa v Japonsku a Koreji. Ve středu 5. června bude na lajně při duelu Německo - Irsko, o čtyři dny později vyběhne s praporkem k utkání Japonsko - Rusko. Volné chvíle na asijském kontinentu zatím mimo jiné tráví dlohodobým on-line rozhovorem se čtenáři iDNES. "Nemám oblíbený tým," píše v jedné z odpovědí. "A je mi úplně jedno, jaký zápas budu řídit. Hlavně, že je to mistrovství světa." Dále čtěte: Čtenářům odpovídá Evžen Amler

Když se Amler zmiňuje, jak je při světovém šampionátu o rozhodčí postaráno, připomíná, že sudí nejsou zdaleka hýčkáni tak, jako fotbalove hvězdy. "Mezinárodní fotbalová federace si ale dobře uvědomuje, že i rozhodčí musí mít vytvořené odpovídající podmínky, aby mohl odvádět dobré výkony. Proto se i péče o nás neustále zlepšuje."

Delegovaní rozhodčí bydlí v luxusním hotelu naprosto izolovaní od vnějšího světa. "Pokud jde o stravu, tak každý jí, co mu chutná, a na co je zvyklý. Jídla jsou tu servirována formou švédských stolů. Já si s chutí dávám asijskou kuchyni, ale na druhou stranu jsem rád, že tu maji chleba, ktery je chuťově velmi podobný našemu českému. Ten mi totiž při delším pobytu v zahraničí vždycky moc chyběl. Ale tady prostě je," pochvaluje si Amler.

Na pobídku, aby srovnal atmosféru před mistrovstvím světa ve Francii před čtyřmi lety s tou dnešní, Amler reagoval: "Ovzduší je pro mě osobně o mnoho klidnější. Hlavně proto, že jsem už přece jen podstatně zkušenější než tenkrát. Ale oč je to klidnější pro mě, o to neklidnější se mi atmosféra jeví obecně. Teroristické útoky, pády letadel a krachy finančních impérií, to všechno má na ten neklid značný vliv."

Řadu čtenářů zajímalo, jak je práce rozhodčího na světovém šampionátu honorována. Amler zde odpověděl věcně a bez vytáček.

"Za celý pobyt na mistrovství - a je jedno jak dlouhý - dostane každý hlavní rozhodči 22 500 dolarů a každý asistent 17 500 dolarů. Od toho odečtěte náklady a daně. Mimochodem, zdaňuju tuhle částku doma, takže FIFA ve svém důslednu přispívá mým prostřednictvím na každého Čecha," poznamenal Amler v internetové odpovědi. "Přestože se částka může zdát vysokou, hlavně v českých podmínkách, připomínám mnohonásobně vyšší odměny hráčů. A je také zapotřebí uvědomit si, že mistrovství světa je pro každého rozhodčího na světě absolutním vrcholem kariéry."

Když však chtěli čtenáři vědět, jakému mužstvu Amler fandí, koho má za nejlepší a nejoblíbenější hráče, a koho tipuje na vítěze šampionátu, odpovídal diplomaticky.

"Nejlepší a nejoblíbenější hráč, stejně jako nejlepší mužstvo, ti všichni jsou určitě na tomto mistrovství. Z profesních důvodů pochopitelně nemůžu ani říct, kdo podle mého názoru získá zlaté medaile. Mohlo by se to obrátit proti mně. Nezlobte se, ale věřím, že to pochopíte."

Jeden velký obdivovatel francouzského reprezentanta Zidaneho se v on-line rozhovoru sudího Amlera ptal, zda se s touto hvězdou už někdy setkal, jestli ho viděl trénovat, a zda má český rozhodčí se Zidanem nějaký osobní zážitek. A jak se k podobným fotbalovým velikánům chovají přední světoví arbitři.

"Byl jsem na lajně při utkání Ligy mistrů Porto - Real Madrid. A po zápase jsem od zástupců španělského klubu dostal jako suvenýr Zidaneho dres. Ale že by třeba rozhodčí zašel na trénink a dal se s hráčem do řeči, projevoval mu náklonnost, nebo se s ním nechal vyfotit, to prostě nejde i kdybych ho obdivoval sebevíc," vysvětluje Amler.

"V tom zápase v Portu jsem shodou okolnosti asistoval hlavnímu rozhodčímu Collinovi. Vím, že to asi bude znít zvláštně, ale s kolegy hráče před zápasem nijak neprobíráme. Jen mohu říct, že jak před utkáním, tak většinou i po něm se k sobě rozhodčí a hráči chovají naprosto přátelsky. Většinou čím větší hvězda, tím oboustranně lidštější přístup. Je ale důležité si uvědomit, že hráči, byť jde o hvězdu typu Zidaneho, musi uznávat rozhodčího a jeho autoritu. Ne naopak."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze