Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podvody při výběru pořadatelů MS i při volbách FIFA, viní ministryně

Bývalý viceprezident FIFA Jack Warner měl přijmout úplatek deset milionů dolarů za to, že podpoří zvolení Jižní Afriky jako pořadatele mistrovství světa 2010. | foto: Reuters

27 2015
Od machinací při volbě pořadatele mistrovství světa 2010 až po ovlivňování přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje. Takové je podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové provinění čtrnácti obviněných v čerstvé korupční fotbalové kauze.

„Obvinění využívali svého vlivu k získávání úplatků. Dělali to znovu a znovu, rok za rokem, turnaj za turnajem,“ řekla ve středu odpoledne evropského času Lynchová, kterou citovala BBC.

Reagovala tak na akci švýcarské policie, která ve středu ráno na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zadržela sedm vysoce postavených fotbalových funkcionářů. Brzy je předá do Spojených států.

Američané v kauze obvinili čtrnáct lidí, kteří měli přijmout úplatky v celkové výši 150 milionů dolarů.

Jedním z nich je například bývalý viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Jack Warner, jenž měl podle americké strany přijmout úplatek deset milionů dolarů, aby podpořil zvolení Jižní Afriky jako pořadatele mistrovství světa 2010.

Obvinění funkcionáři měli také ovlivňovat přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje ve Spojených státech a v Latinské americe.

Dalšími prohřešky mělo být například ovlivňování při prezidentských volbách FIFA v roce 2011 nebo při výběru pořadatele mistrovství Jižní Ameriky 2016, které v tomto roce poprvé opustí jižní část kontinentu a budou ho pořádat Spojené státy.

Američtí vyšetřovatelé se zabývají případy od devadesátých let až do současnosti.

Kromě americké policie vyšetřuje možnou fotbalovou korupci také švýcarská justice. Ta prověřuje, zda nedošlo k ovlivnění při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).

„Obě skupiny vyšetřovatelů budou pracovat odděleně,“ uvedla ministryně Lynchová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze