Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Princ Alí šéfem FIFA? Cesta k Blatterovu nástupci může vést přes paragrafy

KONČÍM, DĚKUJU ZA PODPORU. Jordánský princ Alí bin Husajn před druhým kolem prezidentských voleb FIFA vzdal kandidaturu. | foto: AP

3 2015
Může princ Alí bin Husajn nastoupit do funkce předsedy FIFA místo Seppa Blattera, který v úterý nečekaně odstoupil? Jordánský svaz pověřil právníky, aby prozkoumali stanovy světové fotbalové federace a našli v nich cestu na uvolněný trůn.

„Padla hlava korupce ve FIFA, kterou reprezentuje Blatter. Potvrdila se tak správnost vize prince Alího, který poukázal na to, že pro zlepšení světového fotbalu potřebujeme vytrhnout korupci i s kořeny,“ citovala agentura Reuters místopředsedu jordánského svazu Salaha Sabru.

Princ Alí naznačil, že o kandidatuře znovu uvažuje. „Nejdřív si o tom musím promluvit s národními svazy. Ještě je brzy dělat nějaké závěry, když mě ale budou chtít, půjdu do toho,“ prohlásil. „Jsem připraven sloužit fotbalu. Miluji ho, ale teď musíme počkat a uvidíme,“ dodal.

Jordánský princ byl v páteční volbě jediným Blatterovým protikandidátem. Po prvním kole hlasování, které prohrál 73:133, však odstoupil a švýcarský funkcionář obhájil svou pozici na páté funkční období.O čtyři dny později ale nečekaně oznámil rezignaci v reakci na korupční skandál, který těsně před volbou propukl.

V rámci aféry bylo zatčeno bylo sedm lidí, kteří stejně jako sedm dalších čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let minulého století a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze