Ajax nastřílel čtyři góly domácímu Feyenoordu

Feyenoord - Ajax: Gabri (vpravo) a de Guzman - Gabri z Ajaxu (vlevo) svádí souboj s Jonathanem de Guzmanem z Feyenoordu. Ajax vyhrál vysoko 4:0. | foto: Michael KoorenReuters

23 2006
Praha - V nizozemské lize si Ajax vyšlápl na Feyenoord a na jeho stadionu mu uštědřil debakl 4:0! V Turecku zase skončila neporazitelnost Manisasporu, který prohrál na hřišti Sivassporu. Nečekanou ztrátu zaznamenali také fotbalisté CSKA Moskva, když v lize uhráli pouze bezbrankovou remízu na hřišti třináctého Permu.

RUSKO

Tým CSKA Moskva se udržel v čele tabulky. Z prvního místa ho nesesadil ani Spartak,
který dostal v městském derby s Torpedem vyrovnávací gól na 1:1 v poslední
minutě, ani Lokomotiv. Ten inkasoval v Petrohradu dokonce čtyřikrát a prohrál 1:4.

Na stadionu v Lužnikách šel Spartak do vedení po hodině hry. Po faulu na Martina Jiránka rozehrál volný kop Bojarincev a Pavljučenko se z jeho centru do šestnáctky trefil hlavou pod břevno.

Domácí si nechali vyrovnání až na poslední chvíli: v 90. minutě překonal Kowalewského kuriózním gólem Budylin, který chtěl z křídla zřejmě původně jen odcentrovat, ale míč nabral nečekanou faleš a přeletěl i udiveného brankáře.

FK Moskva dostal doma pět branek od Kazaně, v jejímž dresu si argentinský útočník Alejandro Dominguez připsal hattrick.

Od srpna trvající série fotbalistů Dynama Moskva bez výhry skončila. Tým z metropole po pěti neúspěších zvítězil 1:0 nad Nalčikem a odsunul na předposlední místo moskevské Torpedo. Poslední Jaroslavl opět prohrála, tentokrát 1:3 s Vladivostokem.

V utkání Ramenskoje - Rostov gól nepadl, náhradník za českého brankáře Antonína Kinského Valerij Čižov i hostující Andrej Čičkin udrželi čisté konto. Kinský byl v minulém kole vyloučen za hru rukou mimo pokutové území.

Výsledky 23. kola: Perm - CSKA Moskva 0:0, Dynamo Moskva - Nalčik 1:0, Jaroslavl - Vladivostok 1:3, Ramenskoje - Rostov 0:0, FK Moskva - Kazaň 0:5, Petrohrad - Lokomotiv Moskva 4:1, Tomsk - Samara 2:1, Torpedo Moskva - Spartak Moskva 1:1.

TURECKO

Díky dvěma proměněným pokutovým kopům slovenského fotbalisty Romana Kratochvíla dokázal Denizlispor v závěru ligového zápasu otočit skóre se Sakaryasporem a zvítězil na soupeřově hřišti 2:1.

Domácí vedli Erdoganovou zásluhou, ale čtvrt hodiny před koncem vyrovnal z nařízené penalty Kratochvíl, který pak v 87. minutě ze stejné standardní situace zařídil pro Denizlispor zisk tří bodů a větší odstup od sestupových pozic.

V desátém zápase sezony skončila neporazitelnost fotbalistů Manisasporu. Lídr soutěže nestačil na Sivasspor, jemuž na jeho hřišti podlehl 2:3. Prohře vedoucího týmu tabulky nezabránil ani gólem obránce Petr Johana.

Galatasaray dokázal vyhrát na hřišti posledního Erciyessporu 2:1, přestože celý druhý poločas musel dohrávat o desíti po vyloučení Aka Orhana. Istanbulský celek šel do vedení zásluhou Karana Ümita, ovšem přesilovka po změně stran umožnila domácím vytvořit si tlak, který deset minut před koncem vyústil v pokutový kop a Lazarovovo vyrovnání.

Když se už schylovalo k dělbě bodů, odpískal rozhodčí v 88. minutě další penaltu, tentokrát ve prospěch hostů. Tři body pro Galatasaray z ní zajistil opět Ümit.

Až čtyři minuty před koncem utkání se fotbalistům Besiktase podařilo překonat obranu Rizesporu. Díky Bobově brance zvítězil istanbulský celek 1:0 a snížil náskok vedoucího Manisasporu na čtyři body.

Fenerbahce si udrželo druhé místo v tabulce zásluhou výhry 4:1 nad Kayserisporem. V prvním poločase se prosadili Yozgatli s Kežmanem a po změně stran odpověděl na snížení Parlaka dvěma zásahy Brazilec Alex.

Výsledky 10. kola: Genclerbirligi - Trabzonspor 3:0, Sivasspor - Manisaspor 3:2, Bursaspor - Ankaraspor 0:0, Sakaryaspor - Denizlispor 1:2, Erciyesspor - Galatasaray 1:2, Ankaragücü - Konyaspor 2:0, Antalyaspor - Gaziantepspor 0:0, Rizespor -
Besiktas 0:1, Fenerbahce - Kayserispor 4:1.

SLOVENSKO

Český fotbalista Petr Švancara se jednou brankou podílel na ligové výhře Interu Bratislava 3:0 nad Nitrou. Bývalý hráč Brna a Slavie vstřelil druhý gól svého týmu, když se prosadil tvrdou střelou po samostatné akci.

Soupeř dohrál závěrečnou půlhodinu o deseti po Čemanově vyloučení, čehož Inter využil v poslední minutě Hodkovou brankou.

Ve šlágru se střetly první dva týmy tabulky. Žilina prokázala svou letošní převahu, bratislavské Artmedii uštědřila vysokou porážku 3:0 a vede už o jedenáct bodů. Hrdinou byl nejlepší střelec Žiliny útočník Nemec, autor dvou branek.

Brankou se blýskli také další dva čeští fotbalisté. Zatímco Josef Dvorník zařídil remízu Ružomberku s Košicemi, gól Romana Dobeše nepomohl poslednímu Trenčínu ani k bodu. Tým trenéra Vlastimila Paličky totiž nedokázal v Trnavě udržet dvoubrankové vedení a nakonec prohrál 2:3.

Dobeš otevřel skóre už v šesté minutě a chvíli nato zvýšil Štyvar, ovšem domácí zásluhou dvou bývalých hráčů české ligy Kožucha a Ujlakyho ještě do poločasu srovnali. Těsně před koncem zápasu pak vstřelil vítěznou branku domácích Kriss.

Výsledky 17. kola: Inter Bratislava - Nitra 3:0 (26. Kunzo z pen., 53. Švancara, 90. Hodek), Banská Bystrica - Senec 1:1 (41. Pančík - 34. Guldan), Dubnica - Slovan Bratislava 1:1 (90. Adámik - 77. Ševela), Ružomberok - Košice 1:1 (38. Dvorník - 75. Krakovský), Trnava - Trenčín 3:2 (28. Kožuch, 45. Ujlaky z pen., 87. Kriss - 6. Dobeš, 17. Štyvar), Žilina - Artmedia Bratislava 3:0 (29. a 72. Nemec, 90. Belák).

SKOTSKO

Polský útočník Maciej Žurawski dvěma brankami zařídil výhru fotbalistů Celtiku Glasgow 2:1 nad Motherwellem v 11. kole ligy. Za vítěze odehrál poslední čtvrthodinu také Jiří Jarošík.

Celtic si výhrou upevnil první místo v tabulce. Jeho náskok vzrostl už na osm bodů, jelikož fotbalisté Heart of Midlothian prohráli doma s Kilmarnockem 0:2. Gólově se prosadili Invincibile a Wales, v dresu Hearts odehrál celé utkání také Roman Bednář.

Až branka pět minut před koncem zápasu zajistila fotbalistům Glasgow Rangers vítězství 3:2 na hřišti St. Mirrenu. Jako první skóroval domácí útočník Sutton, jenže Rangers, hrající bez zraněného Libora Sionka, dokázali vývoj zápasu otočit brankami záložníků Adama a Buffela.

Sutton se však prosadil ještě jednou, na 2:2 vyrovnal z penalty. Hosté si pak vytvořili tlak, který vyústil v 85. minutě v Novovu vítěznou trefu.

Výsledky 11. kola: Aberdeen - Dundee 3:1, Celtic Glasgow - Motherwell 2:1, Heart of Midlothian - Kilmarnock 0:2, Inverness - Falkirk 3:2, St. Mirren - Glasgow Rangers 2:3, Dunfermline - Hibernian 0:4.

RAKOUSKO

Jen remízu 2:2 uhráli fotbalisté Rapidu Vídeň doma proti Riedu, když navíc Bilič vyrovnal až dvě minuty před koncem. Hosté se trefili v prvním poločase, Rapid odpověděl Hofferovým vyrovnáním až v 79. minutě.

Jenže Ried okamžitě využil malé koncentrace domácích a opět získal vedení, o které přišel až těsně před koncem. V dresu Rapidu odehráli celé utkání Marek Kincl a Petr
Voříšek.

Innsbruck nedokázal doma bodovat v souboji s Altachem, prohrál 0:1. Tým trenéra Františka Straky inkasoval již v osmé minutě zásluhou Schoppitsche, což soupeři umožnilo soustředit se na obranu. Tu nepřekonal ani jeden z české dvojice Jiří Mašek a Václav Koloušek, kteří odehráli celé utkání.

Austria Vídeň inkasovala po Poháru UEFA čtyři góly i v lize, tentokrát se navíc proti vedoucímu Salcburku na rozdíl od čtvrteční prohry s Waregemem nedokázali ani jednou střelecky prosadit.

Ve šlágru kola pomohl lídrovi k vysokému vítězství dvěma trefami nejlepší střelec soutěže Zickler. Vídeňský soupeř Sparty v Poháru UEFA se po debaklu propadl na poslední místo tabulky.

Pod vysokou prohru se podepsala zranění dvou obránců, kteří museli ještě v první půli střídat. V defenzivě pak mužstvo vyprodukovalo hrubé chyby před Zicklerovými góly. Austria se pak musela tlačit do útoku, což v nastaveném čase potrestal soupeř dvěma přesně zakončenými protiútoky v podání Vonlanthena a Kovače.

Štěpán Vachoušek v dresu Austrie do utkání nezasáhl, naopak v druhém poločase se na straně Salcburku představili Vratislav Lokvenc a Karel Piták.

Austria se představila v sestavě: Safar - Ertl, Tokič, Radomski (31. Schimer), Schicker (13. Troyanski) - Aigner, Metz (60. Dos Santos), Blanchard, Nelzer, Mair - Wallner.

Výsledky 13. kola: Innsbruck - Altach 0:1, Pasching - GAK Štýrský Hradec 1:0, Rapid Vídeň - Ried 2:2, Sturm Štýrský Hradec - Mattersburg 0:0, Salcburk - Austria Vídeň 4:0.

PORTUGALSKO

Nejúspěšnější celky dosavadního průběhu ligy Sporting Lisabon a FC Porto hrály ve vzájemném utkání nerozhodně 1:1. Oba střelecké úspěchy v Lisabonu orámovaly poločasovou přestávku - tři minuty před ní poslal domácí do vedení Djalo, dvě minuty po pauze vyrovnal Quaresma.

Fotbalisté Belenenses zvítězili v 7. kole nad hosty z týmu Pacos Ferreira 2:0. Druhou výhru v sezoně zařídil dvěma góly v prvním poločase José Pedro, který skóre otevřel z penalty.

Nacional Funchal si překvapivě snadno poradil s Boavistou Porto na jejím hřišti a zvítězil 4:0. Hosté měli povedený vstup do utkání, když se již v 2. minutě prosadil Rodrigo a po čtvrthodině hry zvýšil Vítor. Navíc po změně stran dostal červenou kartu domácí Silva, což soupeř potrestal dalšími dvěma zásahy.

Benfika otočila vývoj zápasu s poslední Amadorou a dostala se na třetí pozici. Jako první udeřila Amadora zásluhou Dária, ovšem Benfika odpověděla záhy Miccolim a po změně stran ji poslal do vedení proměněným pokutovým kopem Simao.

Osm minut před koncem však uviděl červenou kartu Miccoli a dal hostům šanci na vyrovnání. Ti se o ni ale připravili sami, když rozhodčí poslal předčasně do sprch Duarteho. Minutu před koncem pak navíc přidal pojistku Karjaka a upravil na konečných 3:1.

V poslední minutě přišli fotbalisté Bragy o vítězství  na hřišti Navalu. Remízou 1:1 ztratili potřetí v sezoně body a promarnili možnost mít stejně bodů jako vedoucí duo FC Porto, Sporting Lisabon.

Braga, která 2. listopadu přivítá v Poháru UEFA Slovan Liberec, vedla od 37. minuty zásluhou Maurícia. Už v prvním poločase musel hostující kouč Carlos Carvalhal vystřídat dva hráče, jeho svěřenci však dlouho drželi na půdě čtvrtého celku tabulku vedení. Až v samém závěru vyrovnal Nei.

Braga hrála v sestavě: Paulo Santos - Luís Felipe, Maurício, Paulo Jorge (43. Irineu), Carlos Fernandes - Madrid, Vandinho, Frechaut (27. Bruno Gama), Joao Pinto (60. Castanheira) - Cesinha, Marcel.

Výsledky 7. kola: Belenenses - Pacos Ferreira 2:0, Boavista Porto - Nacional Funchal 0:4, Benfica Lisabon - Estrela Amadora 3:1, Coimbra - Aves 2:0, Marítimo Funchal

NIZOZEMSKO

Soupeř Sparty v Poháru UEFA Ajax Amsterodam v osmém kole nizozemské ligy s přehledem porazil fotbalisty Feyenoordu Rotterdam na jejich hřišti 4:0. Ajax, za který odehrál celé utkání na postu stopera Zdeněk Grygera, je tak stále první s náskokem dvou bodů. Naopak liberecký protivník Alkmaar doma nestačil na PSV Eindhoven a
prohrál 1:3.

Zatímco v prvním poločase se dvakrát prosadil po centrech ze strany kanonýr Ajaxu Huntelaar, po změně stran se trefoval jeho spoluhráč z útoku Perez. Nejprve proměnil pokutový kop, nařízený za faul na střelce prvních dvou branek, a poté dorazil míč do prázdné branky po další Huntelaarově akci.

Domácí Feyenoord navíc dohrál zápas bez dvou vyloučených, červenou kartu
viděl nejprve Van Hooijdonk a po něm i Pardo.

Ajax nastoupil v sestavě: Stekelenburg - Heitinga, Stam (25. Ogararu), Grygera, Emanuelson - Gabri, Maduro, Sneijder, De Mul (58. Rosales) - Huntelaar, Perez (68. Vermaelen).

Naopak Alkmaar, soupeř Liberce ve skupině C Poháru UEFA, doma v duelu s PSV
Eindhoven třikrát inkasoval. Přišel tak o druhou pozici v tabulce, kterou
přepustil právě Eindhovenu.

První branka padla po rohovém kopu, když se hlavou prosadil obránce Da Costa. Alkmaar pak hru vyrovnal, jenže nezvládl začátek druhého poločasu a během prvních dvou minut inkasoval hned dvakrát od Mendeze a Koneho. Až dvacet minut před koncem snížil na konečných 1:3 De Zeeuw.

Sestava Alkmaaru: Didulica - De Cler, Jaliens, Opdam, Steinsson - Martens
(58. Koevermans), De Zeeuw, Da Silva, Schaars (67. Donk) - Arvaladze,
Dembele.

Český fotbalista Jaroslav Simr dal jediný gól Excelsioru Rotterdam na stadionu Twente Enschede. Domácí střelci se ale už předtím prosadili čtyřikrát, Simr v 88. minutě jen snížil na konečných 1:4.

Hodně smolný zápas sehrál Waalwijk proti Bredě. Domácí si nejprve dali vlastní gól, když v 66. minutě poslal míč za záda svého brankáře Mulder, a stav 0:1 se už nezměnil, protože čtvrt hodiny nato neproměnil jeho spoluhráč Reuser penaltu.

Naopak na poslední chvíli, brankou Dietera van Tornhouta v 90. minutě, si tříbodový zisk zajistila Roda Kerkrade v utkání se Spartou Rotterdam.

Hattrick brazilského útočníka Alvese zajistil Heerenveenu vítězství 4:2 nad Groningenem. Alves se tak dostal do čela tabulky střelců. Ondřej Švejdík proseděl utkání na lavičce Groningenu, za který se dvakrát během jediné minuty brankově prosadil Levčenko.

Výsledky 8. kola: Roda Kerkrade - Sparta Rotterdam 2:1, Twente Enschede - Excelsior Rotterdam 4:1, Waalwijk - Breda 0:1, Tilburg - Al,elo 2:0, Alkmaar - PSV Eindhoven 1:3, Feyenoord Rotterdam - Ajax Amsterodam 0:4, Nijmegen - Arnhem 1:0, Utrecht - Haag 2:0, Heerenveen - Groningen 4:2.