Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Afrika bude mít na šampionátu šest týmů

6 2006
Curych - Na příštím mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 bude mít africký kontinent už šest mužstev. V kvalifikaci si účast vybojuje pět týmů, šestým je Jižní Afrika, který jako pořadatel má místo zajištěné automaticky. Letos v Německu hrály na šampionátu Angola, Ghana, Pobřeží slonoviny, Togo a Tunisko.

Podle rozhodnutí výkonného výboru mezinárodní fotbalové federace FIFA se jinak rozdělení účastnických míst mezi jednotlivé světadíly nezmění.

Z Evropy na šampionát postoupí třináct mužstev, z Asie a z Jižní Ameriky po čtyřech, ze severoamerické zóny CONCACAF tři.

O dvě místa se bude hrát v dodatečné baráži, do níž se zapojí po jednom týmu z Asie, Oceánie a obou amerických konfederací. Změnou proti dosavadnímu modelu je to, že asijský a oceánský celek budou hrát proti sobě, druhou dvojici vytvoří americká mužstva. Loni hrály baráž Austrálie - Uruguay a Trinidad a Tobago - Bahrajn.

FIFA dnes v Curychu rovněž potvrdila, že závěrečný turnaj mistrovství světa začne v Jižní Africe 11. června 2010 a vyvrcholí finálovým zápasem přesně o měsíc později. O rok dříve uspořádá JAR jako tradiční generálku Pohár FIFA.

Kvalifikace mistrovství světa se bude losovat 23. listopadu 2007 v Durbanu, zapojí se do ní i italští obhájci titulu.

O pořadateli následujícího MS 2014 se rovněž rozhodne příští rok v listopadu. Šampionát by se na základě rotace kontinentů měl konat v Jižní Americe, největším favoritem je Brazílie. Předseda FIFA Sepp Blatter ale upozornil, že Brazilci ani sám kontinent rozhodně nemají nic předem jisté.

"Pokud nebudeme mít dostatečně kvalitního kandidáta, přesuneme mistrovství na sever. To se jeví jako logické řešení," prohlásil.

Podle Blattera většina jihoamerických federací podporuje Brazílii, zájem o MS však projevila také Kolumbie.

"Ale i kdyby Brazílie zůstala jediným uchazečem, její kandidatura bude muset samozřejmě splňovat stejné požadavky jako všechny předchozí. A ta laťka je po letošním mistrovství nastavená hodně vysoko. Pokud to nedokážou, může Jižní Amerika o šampionát přijít," dodal předseda FIFA.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze