Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aféra před volbou fotbalového vedení: kupoval funkcionář Kučera hlasy?

fotbal, korupce | foto: iDNES.cz

23 2009
Koupil si vysoký funkcionář Dalibor Kučera hlasy, za jejichž přispění se má udržet ve vládě nad českým fotbalem? Nebo jde o komplot sledující jeho očernění?

Na světlo každopádně vyplula aféra, jež může zdiskreditovat sobotní volbu nového vedení, od něhož si veřejnost slibuje očistu fotbalu.

Kučera, stávající člen výkonného výboru, nynější kandidát na svazového místopředsedu za Moravu a muž otevřeně podporující Ivana Haška na fotbalového šéfa, je zapleten do kauzy, kterou šetří hospodářská kriminálka. Z ní plyne podezření, že si mohl kupovat hlasy, s jejichž pomocí by byl zvolen.

"Je to nesmysl. Celou věc vyvolali lidé, kteří chtějí dál řídit fotbal postaru," brání se Kučera.

"O celé věci vím, ale protože není nic prokázané, nemohu jí zatím dávat velkou váhu," říká Ivan Hašek. "Samozřejmě, pokud se prokáže jakákoli nepravost, fotbal se bude muset rozejít se všemi, kdo to s ním nemyslí poctivě."

Kriminálka pracuje na podezření, že klubům moravských divizí D a E přicházely sponzorské dary od firmy Kvit. To měl zařídit právě Kučera výměnou za slib hlasů podporující jeho zvolení.

Podle podnětu, na jehož základě začala policie konat, jdou peníze prakticky z Kučerových zdrojů: třebaže ve firmě Kvit nefiguruje, je s ní vztahově provázán.

"Vše je nyní ve fázi prověřování, nepadlo žádné obvinění. Zjišťujeme, kolik klubů je do toho zapojeno a jakým způsobem financování probíhá. Spolupracujeme i s fotbalovým svazem. Výsledek šetření bude podle mého odhadu znám do několika týdnů," informoval Pavel Šváb, mluvčí jihomoravské policie, do jejíž dikce případ spadá.

Policejní komisař už kontaktoval několik oddílů i samotného Kučeru. "To nepopírám," říká Kučera. "Komisaři jsem sdělil to, co teď vám: Jsem čistý."

Pravda je, že ze ze čtrnácti klubů, které byly z celkového počtu 32 vybrány, aby za moravské divize na valné hromadě hlasovaly, jich drtivá většina peníze v řádech desetitisíců dostala. A že tyto kluby jsou podle všeho Kučerovi nakloněny.

"Pan Kučera pro nás pracuje velmi dobře," říká kupříkladu Antonín Krátký z divizního Protivanova. "Peníze od Kvitu jsme dostali, dali jsme společnosti reklamu na stadion a o víc jsem se nestaral."

Finance od sponzora však nedostaly plošně všechny kluby. Nezbylo na ty, jež na valnou hromadu nejedou, z nichž některé by Kučeru určitě nevolily.

"O jednání pana Kučery si nedělám iluze," tvrdí Jan Ševčík, šéf fotbalových Otrokovic. "My nedostali od nikoho ani korunu. Proč Kučera zajistil, aby někdo peníze dostal a jiný ne? Přemýšlím, zda to nemůže být ve spojitosti s korupcí."

Kučera se hájí, že o kupčení s hlasy nemůže být řeč: "Sponzora jsem do divizí přivedl skutečně já, ale tím má aktivita skončila. Sponzor si sám na základě marketingového průzkumu vybral, do jakých klubů má pro něj cenu peníze vložit."

O odstoupení z voleb Kučera neuvažoval; nahrál by tím prý jen lidem, kteří současnou aféru vyvolali a kteří nechtějí ve fotbale změny.

Někomu není po chuti, že ve fotbale už nebude binec, myslí si Kučera


"Udělal jsem dobrou věc, sehnal do fotbalu peníze, za to teď mám být popraven." Takto reaguje Dalibor Kučera na nařčení, že si koupil znovuzvolení do vlády nad českým fotbalem.

Jak si tedy celou záležitost, kterou vyšetřuje kriminálka a v níž figuruje vaše jméno, vysvětlujete?
Jako ryze účelovou věc, která mě má zdiskreditovat. Skutečnost je ta, že se mi podařilo do moravského fotbalu přes sponzora dostat peníze, jak jsem slíbil. A najednou na mě přijde anonymní hlášení na policii, přičemž ta smlouva je podepsaná už dva roky. Proč to někomu začalo vadit až nyní před valnou hromadou?


Co myslíte vy?
To je jasné: někomu není po chuti, že ve fotbale nebude pokračovat binec, jaký v něm byl dosud. Vývoj k lepšímu je však neodvratný.


Co tedy vzkážete těm, kteří tvrdí, že peníze dostaly jen vám nakloněné kluby?
Odmítám, že by se z mé strany jednalo o jakoukoli formu korupce. Já nerozhodoval, komu sponzor peníze pošle, on si kluby zvolil na základě marketingového průzkumu sám.


Že si vybral zrovna ty stojící na vaší straně...
Vybral si je před dvěma roky. Myslíte, že už tehdy by byla možná dohoda s myšlenkami na volby 2009?


Máte podezření, kdo je původcem nařčení ?
Jsem si tím jist, i když jmenovat teď nebudu. Jsem ale přesvědčen, že původce vyjde najevo, a pak budu první, kdo učiní protikroky.


Nepřemýšlel jste tedy o tom, že byste kvůli aféře kandidaturu stáhl?

Ani jsem k tomu nebyl nikým vyzván. Podle mě volby ukážou, že mám na Moravě velkou podporu. Kdybych chtěl být ironický, namítnu, že podpora se dá zajistit různě. Takhle přece nemůžeme uvažovat, jinak bychom se zbláznili. Já stojím za Ivanem Haškem, chci dělat fotbal transparentně. Věřte mi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze