Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Adriano rozhodl. A svůj gól poslal do nebe

Adriano - Brazilský útočník Adriano se raduje z gólu. | foto: Paulo WhitakerReuters

19 2006
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Babička určitě vybuchla bezbřehým nadšením. A pokud existuje nebe, radoval se tam i jeho předčasně zesnulý otec. Právě tomu Adriano, který prvním gólem odstartoval včerejší výhru Brazílie 2:0 nad Austrálii, poslal prsty zdviženými k obloze pozdrav.

Dělá to tak pokaždé, když skóruje. A dělá to často.

Adriano je výjimečný střelec.

"Ale stejně mi babička pokaždé vynadá, že jsem mohl hrát líp," směje se chlapík ve žlutém dresu. "Ona navíc fotbalu skutečně rozumí, proto si může dovolit být kritická. Zároveň je ale mou největší fanynkou."

Pokud by měli čeští fotbalisté štěstí, že by na Adriana v osmifinále narazili, ať se připraví, že ze soubojů s ním budou občas odlétat jako kuželky.

Tenhle útočník je totiž pořádný pořízek. A robustní postavou si pomáhá.

Připočtěte k tomu instinkty zabijáka s dělovou střelou a velmi dobrou kontrolu míče. A máte před sebou nebezpečného hráče.

Včera odstartoval Adriano v hledišti brazilský mejdan, když mu míč chytře přistrčil kolega z útoku Ronaldo. On se vzápětí přesně trefil po zemi k tyči. Australané ho nepokryli včas, což se jim stalo osudným.

"Umí pozvedat náš tým jako nějaký silný bůh," prohlásil o něm jednou brazilský trenér Carlos Alberto Parreira a Adriano jeho slova i včera naplnil.

Adriano


Brazilský útočník
Narozen 17. února 1982.
Celým jménem Adriano Leite Ribeiro.
Klub: Inter Milán (dříve Flamengo, Fiorentina, Parma).
Přítelkyně Danielle, syn Adriano jr.
Až do patnácti let hrál v obraně.
Světový šampion do sedmnácti let.
Jeho fotbalovým idolem byl Zico.

Vždyť tým se do té doby nemohl proti pozorným a obětavým Australanům prosadit. Fanoušci trnuli obavou, že by tomu tak mohlo být až do konce. Jen do chvíle, než do děje vpadl Adriano, "strašlivý bůh".

Nebylo to zdaleka poprvé, co takhle Brazílii útočník Interu Milán pomohl. V roce 2004 ve finále Jihoamerického šampionátu srovnal skóre proti Argentině v nastaveném čase a pak proměnil klíčovou penaltu.

Stal se tenkrát nejlepším střelcem turnaje a stejnou poctu bral i loni na Poháru FIFA, generálce před mistrovstvím světa. Tam byl vyhlášen i nejlepším hráčem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze