Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ač vypískaný, hrál Poborský za Slavii s chutí

4 2003
Praha - Před sedmi lety, když záložník Karel Poborský Slavii opouštěl, nedali na něj fanoušci dopustit. V exhibičním zápase mezi mistrovským celkem Slavie z roku 1996 a reprezentačním výběrem, který ve stejném roce získal na mistrovství Evropy v Anglii stříbrnou medaili, oblékl Poborský červenobílý dres znovu. "Na své působení ve Slavii vzpomínám rád, byl to dobrý rok. Získali jsme ligový titul, postoupili do semifinále Poháru UEFA," zavzpomínal na staré časy jedenatřicetiletý záložník.Dále čtěte: Poborský nahrával na góly slávistům

Tentokrát ho však slávističtí fanoušci nevítali jako krále, naopak se od nich dočkal pískotu a bučení. "Přestup do Sparty mi asi nikdy neodpustí. Jejich bučení mi nevadilo, asi to k tomu všemu patří," dodal kapitán letenských fotbalistů.

V úvodu zápasu to však vypadalo, jakoby diváci sparťanského záložníka otrávili. "Kdepak otrávený, sparťani oslavovali titul, takže se na něm podepsala únava," vytušil jeden z organizátorů akce obránce Jan Suchopárek, který se touto exhibicí loučil se Slavií.

Poborský včera pomohl Slavii ke dvěma gólům. Poprvé našel v pětadvacáté minutě ve vápně volného útočníka Vávru, podruhé využil jeho přihrávku brazilský útočník Adauto, jehož slávisté k utkání pozvali jako zvláštního hosta.

"Překvapilo mě, kolik přišlo lidí. Při těch návštěvách, které chodily na ligové zápasy, jsem čekal o hodně méně," poznamenal jednatřicetiletý Poborský. "Jsem rád, že mě kluci kontaktovali. Byl to dobrý nápad."

Bylo těžké přemluvit sparťanského záložníka, aby navlékl červenobílý dres s hvězdou na hrudi? "Vůbec ne. Bylo to úplně stejné, jako když ho přemlouvala Sparta, aby si oblékal ten jejich," řekl s nadsázkou Suchopárek, který měl na starosti kontaktování slávistického týmu.

"Jedinou kaňkou byl přístup některých diváků ke Karlovi, měli by si uvědomit, co pro Slavii udělal a co dokázal," pokáral fanoušky červenobílých Suchopárek. „Nebýt jeho, možná jsme v tom šestadevadesátém vůbec nezískali titul.“

Poborský se stal jedním z hrdinů na EURO 96, když se ve čtvrtfinále trefil krásným obloučkem do sítě portugalského brankáře Vítora Baii. Může se pochlubit třemi ligovými tituly, pokaždé s jiným týmem.

Po úspěchu se Slavií v sezoně 1995/96 slavil následující rok primát v anglické lize s Manchesterem United. Nyní se raduje se Spartou. "Všechny oslavy probíhají podobně, žádné podstatné rozdíly v tom nejsou," řekl Poborský. "Ten poslední titul je nejčerstvější a asi i nejdivnější. Chvilku jsme byli mistři, pak zase ne. Pohár jsme dostali teprve v neděli. Oslavy vlastně ještě neskončily," dodal sparťanský kapitán.

Karel Poborský (vlevo) byl v roce 1996 jedním z největších tahounů mistrovské Slavie, kterou trénoval František Cipro.Najdete na iDNES.czmobilní verze