Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aby neprohráli, zašli si Slováci do naivního divadla. Najdou sílu?

Slovenští fotbalisté si pod taktovkou trenéra Vladimíra Weisse zatrénovali a potom šli do divadla. | foto: ČTK

4 2009
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Snadno a rádi podléhají slovenští fotbalisté naivitě. Bohužel to poslední dobou neplatí pro jejich projev na trávníku, nýbrž pro tradici, kterou si zopakovali i ve čtvrtek, dva dny před žhavým duelem s Českem.

Jejich soupeř zrovna dojížděl autobusem z Prahy do bratislavského hotelu, když se hráči Slovenska objevili o pár ulic dál před budovou Radošinského naivního divadla, aby tam zhlédli představení. "Hráči to mají rádi, i když ti mladší divadlo moc neznají. Raději by asi šli na diskotéku, to můžou po zápase, ale nesmí je nikdo chytit," narážel slovenský kouč Vladimír Weiss na českou aféru po pražském zápase.

Do nenápadného divadélka, ukrytého mezi tržnicí a panelovou zástavbou, vstoupily ve čtvrtek slovenské hvězdy načesané, v čistých teplákách a usměvavé. Na Češích je, aby v sobotu večer ty samé hvězdy odcházely ze hřiště zpocené, ušmudlané, smutné.

Ale pozor, Milan Štěpka tipuje slovenskou výhru. Umělecký šéf populární scény, kam si slovenští hráči zvykli před domácími zápasy chodit, se těší pověsti věštce. Vítězství Slováků předvídal v dřívějším utkání s Polskem, vyšel mu tip na přesný výsledek 2:1, za což mu děkoval i trenér Weiss: "Pan Štěpka ode mě dostal lahev kvalitního vína. Kromě toho, že je skvělý herec a režisér, je – jak se ukázalo – i skvělý prognostik."

To nejlepší z RND, tak se jmenovala filmově-hudební koláž, na niž hleděli muži toužící v sobotu ukázat "to nejlepší ze slovenského fotbalu".

Samozřejmě, byla to pro ně ve čtvrtek večer hlavně zábava a rozptýlení, také však součást psychologické přípravy; ujištění, že vše běží, jak má, a že by se nic zlého nemělo stát. To je nesmírně důležité, vždyť stoper Ján Ďurica není určitě sám, kdo se domnívá: "Psychická odolnost v sobotu rozhodne. Musíme být silní."

Ďuricovi a všem ostatním Slovákům musí proto znít jako andělská hudba tvrzení divadelního principála: "Ještě se nestalo, aby národní tým prohrál, když navštívil před utkáním naše divadlo," ujišťuje Štěpka.

Podle něj chodila na představení už v 80. letech minulého století tehdejší československá reprezentace, Weissova parta přišla potřetí. "Je to nejlepší divadlo na Slovensku, a být nejlepší, to je pro nás inspirace na sobotu," řekl Marek Hamšík.

Jde o nezvyklý doplněk přípravy, s nímž Češi v národním mužstvu nemají zkušenost, tedy kromě účasti na slavnostních vyhlášeních fotbalových anket.

Své by však o podobném modelu mohl vyprávět obránce Jan Šimůnek: při senzační jízdě s Wolfsburgem za německým titulem jim v minulé sezoně trenér Felix Magath nařizoval před domácímu duely návštěvu kina. Před utkáním s Bayernem Mnichov byli hráči na snímku Rychle a zběsile a následně "rychle a zběsile" smetli favorita 5:1.

"Teď hrají Češi na to, že jsme favoriti my, ale takové řeči už jsme se naučili nebrat vážně," pronesl další Slovák, Marek Sapara.

Představení ve čtvrtek skončilo, brzy přijde drama na trávníku a je nyní nejasné, v čí režii bude. Na čtvrteční Bratislavu už padla tma, když protivníci českého týmu opouštěli divadlo, v začínající noci se teprve rozpouštělo lepkavé dusno, jež ve slovenské metropoli přes den panovalo.

Hlasatelka ve Slovenské televizi už odpoledne varovala: "Přes Českou republiku se k nám přibližuje studená fronta." Vážně hovořila jen o počasí? V tu chvíli se ke slovenským hranicím blížili fotbalisté Česka...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze