Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Abrakadabra, fotbalový čaroděj Messi vítězí

Barcelona: Messi - Messi se raduje z gólu. | foto: Reuters

2 2009
Zase od něj slyšeli obvyklou odpověď, i v tak vypjatém okamžiku je donutila k úsměvu. "Jsi nervózní?" "Ne." Kluboví spoluhráči Lionela Messiho vyprávějí, že on kolikrát ani neví, proti jakému soupeři bude hrát, ale tentokrát je to něco jiného, bezpochyby něco jiného, vždyť finále Ligy mistrů je výjimečné utkání.

Jakpak by Messi nevěděl, že rivalem jeho Barcelony bude Manchester United, dokonce naschvál nemyslí na jména soupeřů, aby si nenarušil pověstný klid, kvůli němuž vlastnímu otci připomíná mimozemšťana.

Rooney, Berbatov, Vidič a... samozřejmě, Cristiano Ronaldo, nagelovaný hrdina z Madeiry, držitel Zlatého míče 2008, jehož přímé kopy jdou proti přírodním zákonům.

"Cristiano je úžasný," říká Messi, vzápětí však dodává: "Ale já zažívám nejlepší rok a věřím, že ho ve finále korunuji výhrou." Ouvertura dramatu je tímto hotova, honosné kulisy arény v Římě se lesknou ve slunci desítek reflektorů. Teď nás zajímá samotný děj.

Proroctví se naplnila

První minuty v něm patří Ronaldovi: jeho ostrou standardku vyráží gólman, pak netrefí portugalský virtuos po samostatné akci branku. Jenže v příběhu přichází zásadní zvrat, opanuje ho Messi. "Dělal nám velké potíže," uzná zanedlouho trenér poražených Alex Ferguson.

Ještě do poločasu dostane Barcelonu do vedení Eto'o, o triumfu definitivně rozhodne právě argentinský fenomén. Navíc se trefí – považte – hlavou! Jde o nejlepší repliku na hlasy, že při drobné postavě mu právě hlavičkování ubírá na kreditu. A jde zároveň o naplnění proroctví barcelonského kouče Pepa Guardioly, jenž na zmínku o Messiho slabině reagoval: "Uvidíte, jednou dá Leo slavný gól právě hlavou!"

Ronaldo může stav 0:2 ještě snížit, ale neoživí už šance klubu na obhajobu trofeje a tím ani vlastní šanci na obhajobu Zlatého míče. V nejprestižnější individuální anketě skončí letos druhý za "vy už určitě víte kým".

Po Lize mistrů, v níž byl s devíti zásahy nejlepším střelcem, vyhrál Messi španělský titul a pohár, evropský Superpohár a po patáliích prošel s Argentinou na mistrovství světa.

Avšak pojďme zpět do římského finále, protože přímá konfrontace prakticky jediných kandidátů na "zlato" v nyní vyhlášené anketě měla obrovský náboj. A jasného vítěze. Jistě, jistě, Ronaldo byl ve finále velmi nebezpečný. Ale Messi v něm udělal nebezpečnou celou Barcelonu.

Hned po zápase pronesl Guardiola další úspěšnou věštbu: "Leo právě napsal své jméno na Zlatý míč." Po více než půl roce se trenérova slova naplnila.

Krále korunoval i Hrabě

V Římě započala Messiho cesta na fotbalový trůn a korunován byl v Paříži, sídelním městě králů, neboť anketu vyhlašuje magazín France Football. V ní Messi obdržel impozantních 473 hlasů ze 480 možných a i Ronaldo uznal: "Cenu si zaslouží."

Jeho nástupce nestřílí jen kupu gólů, zároveň jich moře připravuje, dribluje, jako by měl míč přitlučen ke kopačce, s nízko posazeným těžištěm dělá – abrakadabra – čarovné kličky.

Je spočítáno, že za utkání změní směr pohybu v průměru 1 500krát! "Messi je symbol moderního fotbalu," tvrdí Stanislav Hrabě z deníku Sport, jediný hlasující za Česko.

Na takovou modernu se ovšem báječně dívá i staromilcům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze