Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Abraham: univerzální voják a klaun

4 2006
Praha - Na víkend už si zamluvil chatku u Uherského Hradiště, chystal se rybařit. Jenže na sumce a kapry může Martin Abraham zapomenout. "Rád jsem změnil plány," řekl záložník, který na poslední chvíli dostal pozvánku do fotbalové reprezentace. Dnes měl hrát pohárový zápas v Letohradě, místo toho bude trénovat na Strahově s Rosickým a Kollerem.

Když včera ráno zapnul mobil, zprávy mu pípaly jako divé. A Abraham jim nevěřil. "Já si pořád ze všech dělám srandu, spoluhráči už mi nevěří ani pozdrav. Čekal jsem, že se na mě smluvili."

Jenže v hlasové schránce našel vzkaz od reprezentace: Jste v nominaci na kvalifikaci! V poledne už Abraham seděl v hotelu Praha a debatoval s trenérem Brücknerem. "Co se má stát, to se stane," razí heslo.

Už před rokem o něm kouč uvažoval, bojovník ze středu zálohy táhl Liberec za titulem, měl životní formu. Jenže přes těžkou konkurenci se nedostal a šanci dostává teprve teď, jako hráč Mladé Boleslavi. "Vůbec mi nedochází, co se to stalo," tvrdil.

Co je vlastně Abraham zač? Osmadvacetiletý chlapík s blyštivými náušnicemi a čelenkou v dlouhých světlých vlasech. Rošťák a klaun. Univerzální voják. "Má obrovské množství energie, ale často střídá nálady," říká liberecký trenér Vítězslav Lavička.

Na hřišti v jednu chvíli haleká, rozesmátý vykládá vtipy, ale za pět minut drží pod krkem spoluhráče, který se flinká. "Nezměním se, berte mě takového, jaký jsem." Dost často ho v Liberci musel trenér Lavička krotit. Tradiční se stala věta: "Abrc, stay cool. Klídek, Abrc." Abrc mu říkají.

Hrával v Brně, ve Slovácku, s Libercem získal titul, s Boleslaví bojoval o Ligu mistrů, je to vítězný typ, který neuhne a dává do zápasu všechnu sílu. A také horká krev, která se okamžitě ozve, když cítí křivdu.

Martin Abraham

Nováček fotbalové reprezentace, zarputilý záložník Mladé Boleslavi. Narodil se 20. září 1978 v Moravské Třebové. Vzorem mu byl nespoutaný Argentinec Caniggia. Kromě fotbalu hrál i futsal, v roce 2001 byl zvolen Objevem roku a chystal se na mistrovství světa. Jenže ve Starém Městě musel slíbit, že bude hrát jen fotbal.

V posledním kole minulé sezony se stal hlavní postavou ligové aféry.

Nejdřív řekl, že mu před vzájemným zápasem volali lidé z Mladé Boleslavi, při vyšetřování u disciplinární komise to však popřel. Liberec po skandálním průběhu prohrál, Abraham byl vzteky rudý a v létě pak šokoval: přestoupil právě do Boleslavi!

"Celá ta aféra byla velké nedorozumění," mlžil včera v reprezentační mikině a víc to nechtěl rozebírat.

Nejmladší ze tří bratrů je věřící, kromě fotbalu hrál skvěle i halový futsal, ve kterém reprezentoval jako Abrahám. Ve fotbalovém národním týmu už bude Abraham s krátkým a, jak stojí v jeho rodném listu.

Maminka, která pochází z Polska, konečně může být spokojena. "Vždycky mi říkala: S dlouhým á to nejsi ty. A já na to: Mami, na čárce přece nezáleží."

Dres se jmenovkou ABRAHAM už je pro univerzálního vojáka připravený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze