Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aberdeen? Zvlášť po čtvrtku řeší olomoucký kouč jen islandskou odvetu

Psotka: "Doufám, že v odvetě dáme víc než jen jeden gól." | foto: Luděk Peřina, MAFRA

17 2009
Do skotského Aberdeenu se v případě postupu přes islandský Fram Reykjavík mohou podívat fotbalisté Sigmy Olomouc. Páteční los 3. předkola Evropské ligy však v Sigmě není tím hlavním tématem.

"Zvlášť po čtvrtku, kdy musíme mnohem víc zabrat a být výrazně aktivnější, je potřeba se koncentrovat jen na odvetu," připomíná trenér Zdeněk Psotka, že jeho svěřenci ve čtvrtečním domácím zápase jen remizovali 1:1.

Co pro vás tedy znamená, že už znáte dalšího možného soupeře?
Je to stejné, jako když jsem se dozvěděl našeho současného soupeře z Islandu. Vždycky se musíme soustředit na přítomnost. Takže teď na odvetu v Reykjavíku, potom na ligový zápas. Až pak, pokud vše zvládneme a postoupíme, můžeme myslet na další utkání.

Kromě Aberdeenu byly v osudí ještě další čtyři nasazené týmy. Měl jste mezi nimi nějakého favorita?
Ne. Los jsem sice sledoval, ale abych pravdu řekl, i kvůli čtvrtku se zatím snažím plně koncentrovat na islandskou odvetu. Ničím jiným se nechci zaobírat, dokud nemáme vyhráno. Možnosti jsem viděl, ale myslím si, že ve třetím předkole už není lehkých soupeřů. To navíc podle mě můžeme říct i o druhém předkole.

Olomouc - Fram Reykjavík 1:1

Amatéři z Islandu překvapili Olomouc

Mohli byste cestovat do Velké Británie, jejíž fotbal vám imponuje, že?
To určitě, z tohoto pohledu by to mohlo být super.

Jaká byla vůbec nálada na tréninku den po zápase? Hodili hráči remízu za hlavu?
Samozřejmě tam byla určitá skleslost, hlavně u mladých hráčů, na které atmosféra dolehla a neměli takové výkony jako v přípravě. Včera hráli tak na třicet procent svých možností. Ale zároveň tam bylo cítit odhodlání, že v příštím utkání budeme dřít ještě víc, zlomíme soupeře první vstřelenou brankou a postup zvládneme.

Pro tuto víru musel být Rossiho vyrovnávací gól z 89. minuty hodně důležitý, že?
Určitě. Navíc nám tím pádem může stačit k postupu jeden gól. Ale já pevně věřím, že na Islandu vstřelíme branek víc.

Co jste vůbec hráčům na dopoledním tréninku říkal?
Už během zápasu o poločase jsem jim říkal, že jsme pracovali celou loňskou sezonu a tím udělali pro Olomouc obrovský výsledek, za který jsme byli odměněni Evropskou ligou, proto bychom si jí měli patřičně vážit. Jak těžko jsme účast v Evropě získávali, tak lehko ji můžeme během dvou zápasů ztratit a může na nás být negativně pohlíženo. To bylo takové tlakové řešení. Na druhou stranu jsem hráčům řekl, že máme sílu na to, abychom utkání i postup zvládli. Věřím, že v odvetě se vydají ještě víc, budeme mít víc štěstíčka a zvládneme to.

Vytýkal jste jim nějaké konkrétní chyby?
Samozřejmě, těch věcí bylo hodně. Ani bych neřekl z hlediska taktiky, ale hlavně co se techniky týče. Na tom musíme dál pracovat tréninkem. Hráči zkrátka nejsou ještě tak vykopaní. No a zároveň ještě nemáme optimálně sladěnou souhru uprostřed hřiště, což je ovlivněné i tím, že k nám Ruda Otepka přišel až v polovině přípravy.

Olomouc - Fram Reykjavík, domácí Šultés (vpravo) obchází Fjolusona.Olomouc - Fram Reykjavík

Bylo správné, aby v zápase šlo ze stran tolik centrovaných míčů, když měli islandští obránci tak výraznou výškovou převahu?
Ano, přesně tak jsme hrát chtěli. Věděli jsme totiž, že soupeř hraje s osmi hráči postavenými uprostřed šestnáctky. Prosadit se kolmou přihrávkou nebo jeden na jednoho zkrátka nešlo. Hned totiž u vás stál druhý, třetí, čtvrtý hráč. Viděli jste, jak dopadli při takových průnicích Janotka, Hořava, nebo Caihame. Zbývá jedině útočení po stranách. Centry jsme jednak měli nekvalitní, a pak taky jsme nedoplňovali do koncovky. V prvním poločase vůbec a ve druhém málo. Těchto nedostatků jsme si vědomi, budeme na tom pracovat a určitě se zlepšíme.

Navíc by už mohl být na odvetu uzdravený vysoký útočník Michal Ordoš, že?
Já doufám. Zároveň si myslím, že zrovna Pavel Šultes byl jedním z hráčů, na které atmosféra dolehla. Slušně zaplněné tribuny, jeho první start za Sigmu po hodně dlouhé době, navíc ještě v Evropské lize... Je to logické.

Jak naložíte se zítřejší přípravou proti Třinci? Budete ladit mužstvo na islandskou odvetu, nebo dáte prostor hráčům, kteří včera do utkání nezasáhli?
Máme naplánované, že vytížíme hráče. kteří nehráli. Chceme je mít připravené na příští týden, kdy budeme hrát dvě utkání. Sestavu ještě nemáme hotovou, stabilizovanou. Tu nám ukáží až příští zápasy.Najdete na iDNES.czmobilní verze