Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Abeceda zkázy fotbalového mistra: od alibismu po zklamání

Slávisté Stanislav Vlček a Dušan Vasiljevič po pohárové prohře se Šerifem Tiraspol. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2009
Seřaďme abecedně důvody i následky konce slávistických fotbalistů za Ligou mistrů. Šance na miliony z této lukrativní soutěže Slavii zhasla ve 3. předkole po gólu inkasovaném v posledních vteřinách duelu se Šeriffem Tiraspol.

Alibismus. Bitvu s podprůměrným soupeřem nezvládlo mužstvo kvůli vlastní neschopnosti. Je to krutá pravda, asi proto od slávistů nezazněla. Pokud to byla smůla, jak tvrdí oni, šli jí v utkání mocně naproti.

Brabec. Dodnes pořádně nevysvětlený tah trenéra Karla Jarolíma, jenž i včera zopakoval: "Bylo to správné rozhodnutí." Třeba ano, i tak musel vyhazov kapitána Ericha Brabce kádrem otřást.

Cejch. Zdálo se, že se slávisté v posledních letech nadobro zbavili cejchu nešťastníků, kteří nic nedotáhnou do konce. Vážně nadobro?

Distanc. Sám Jarolím připustil, že by mohl mít větší vliv na hru, být na lavičce. O ni se však připravil vlastním chováním v minulé sezoně, za něž musel jít v trestu na tribunu.

Evropská liga. Ta přinejlepším zbude na Slavii.

Zklamání fanoušci Slavie po vyřazení z Ligy mistrů.

Fanoušci. V úterý jednoznačně ti nejlepší lidé ve slávistických dresech. "Vždycky jsme s vámi!" znělo mohutně z kotle po konci tragického zápasu. Fotbalistům se dostalo toho největšího důkazu věrnosti, je na nich, aby fanouškům důvěru splatili.

Gólmani. Je přinejmenším neuvážené vyhodit po jednom hloupém gólu v začátku ligy z branky Vaniaka a nahradit ho nezkušeným Hanušem.

Hloušek. Střelec jediného gólu hrál od dvacáté minuty s pochroumaným kotníkem. Asi i to ovlivnilo ubohou ofenzivu Slavie.

Champions League. Zapomeň, český fotbale! I na to, že příště budeš mít štědrou soutěž tak blízko jako letos.

Image. Jakou image může mít klub, který vypadne se soupeřem z Moldavska? A jakou země, která má takového mistra?

Jedenáctka. Jako by se Jarolím vsadil, že do žádného zápasu nenasadí stejnou jedenáctku. "Ale základ zůstal stejný," hájí se. "Je na hráčích, jak to zvládnou, jedinou odpovědí jsou výkony."

Karel Jarolím

Kouč. Dál má neotřesitelnou pozici. "Trenéra, který dal Slavii přednost před národním mužstvem, odvolávat nebudu," oznámil klubový šéf Doležal.

Liga. Poznamená propadák mužstvo pro zbytek sezony? Zkomplikuje mu obhajobu domácího titulu? "Věřím, že se dáme dohromady," říká Jarolím. "Je to pro mě výzva."

Miliony. Jsou pryč.

Nesehranost. Polehčující okolnost černé středy. Těžko se však tým sehrává, když má pokaždé jiné složení.

Odchody. "Kádr nyní zúžíme. Odejdou tři čtyři hráči," tvrdí trenér.

Přestupy. "Naše aktivita v přestupovém období naznačuje, že chceme obhájit titul a být v Lize mistrů," řekl dřív další z šéfů klubu Tomáš Rosen.

Rozpočet. "Rozpočet je zajištěný," tvrdí Doležal. "Měli jsme příjmy za přestupy, a kdyby přišla tíživá situace, mohli bychom v zimě udělat transfer směrem ven."

Střídání. Méně znalí si mohli do středy myslet, že Tafat je třeba druhem nerostu. Jde však o jméno nezkušeného slávistického mladíka, jenž nešťastně promáchl míč před vyrovnáním.

Šeriff. Slabý soupeř. "Neměl v zápase vůbec nic," míní Jarolím.

Taktika. "Za stavu 1:0 jsme se nechtěli pouštět do žádných větších akcí," prohlásil asistent Petr Vrabec.

Útok. Ofenziva je bolestí mistra. Gól Šeriffu dal náhodně, za čtyři zápasy nové sezony má dvě branky, ani jednu z vypracované akce.

Vystřízlivění. Slávisté snili o Lize mistrů a vypadla s klubem z Moldavska.

Zklamání. "Někteří hráči mě zklamali," přiznal Jarolím. "Do příštího zápasu přijdou změny."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze