SUPERLIGA? SUPERHAMIŽNOST! Fanoušci Chelsea během protestů proti fotbalové Superlize vyvěsili na brány stadionu všeříkající transparent. | foto: AP

A je po všem. Fotbalová Superliga se rozpadá, končí všechny anglické kluby

  • 458
V neděli vznikla a už stojí před krachem. Fotbalová Superliga, megalomanský projekt party nejbohatších a největších klubů světa, se po necelých osmačtyřiceti hodinách pod vlnou obří kritiky veřejnosti bortí. Odchod během pozdního úterního večera začaly oznamovat anglické kluby, ve středu ráno už nezbyl žádný z nich.

Manchester City a Chelsea. Brzy po nich od původních plánů odstoupily i Arsenal, Liverpool, Tottenham a Manchester United, jehož ředitel Ed Woodward pod tlakem událostí oznámil konec ve funkci.

„Nechtěli jsme vyvolat takové obtíže. Když ale přišlo pozvání připojit se k Superlize, nechtěli jsme zůstat pozadu, abychom ochránili Arsenal a jeho budoucnost. Na základě toho, co jsme od vás a široké fotbalové komunity v minulých dnech slyšeli, se z navrhované Superligy odhlašujeme. Udělali jsme chybu a omlouváme se za ni,“ napsal Arsenal v otevřeném dopise fanouškům.

Následovat by je měly Atlético Madrid a Barcelona, která má ve smlouvě výstupní doložku, že odstupuje, pokud účast neschválí členové klubu.

Podle agentury ANSA je dalším na řadě Inter Milán. „Superligový projekt ve svém současném stavu není v zájmu Interu,“ řekl nejmenovaný představitel Interu.

„Je obdivuhodné uznat chybu, a tyto kluby udělaly velkou chybu. Ale jsou zpět mezi námi a vím, že mají hodně co nabídnout nejen našim soutěžím, ale celému evropskému fotbalu. Nejdůležitější nyní je, abychom obrátili list, znovu vybudovali jednotu, která tu byla a šli kupředu společně,“ reagoval Aleksander Čeferin, předseda Evropské fotbalové unie (UEFA).

Kdo zbývá? Real Madrid a Juventus Turín, dva nejhorlivější zastánci soutěže. Možná AC Milán...

Spekuluje se o rezignaci Andrey Agnelliho, velkého šéfa Juventusu a jednoho z nejdůležitějších mozků zamýšleného projektu. 

Had, nebo vizionář? Za Superligu kopal hlavně první muž Juventusu

Tohle už není Superliga. Tohle je superfiasko.

Elitní soutěž, jejíž vznik oznámilo dvanáct klubů z Anglie, Španělska a Itálie v neděli po půlnoci, je po necelých dvou dnech v troskách. Zdá se, že je po všem. 

Od vedení přišel ve středu ráno ještě následující a zoufalý vzkaz. „Vzhledem k okolnostem zváží nejvhodnější kroky k úpravě projektu“.

Jak se supersoutěž pomalu začala rozkládat

Už během úterý Manchester City už oficiálně oznámil, že zahájil kroky, aby mohl ze soutěže definitivně vycouvat. Chelsea ho hodlá podle serverů BBC i The Athletic co nejrychleji následovat.

Před londýnským stadionem Stamford Bridge od odpoledne proti vstupu Chelsea do Superligy protestovali fanoušci. Když se dozvěděli, že klub svou účast v nové soutěži ruší, začali slavit. 

Vřavu přímo v ulicích dokonce v jednu chvíli uklidňoval i ředitel Petr Čech.

Podle zpráv britských The Times končí i španělské Atlético Madrid a pravděpobodně i Barcelona.

Situace se v úterý večer měnila velice dynamicky. 

Ze zpráv o tom, kdo Superligu opouští, ke zprávám, kdo v ní ještě vůbec zůstává. Italské kluby a Real Madrid s prezidentem Florentinem Pérezem? 

Právě on novou soutěž z pozice jejího předsedy hájil. „Je to liga, která má zachránit všechny kluby. Bez ní fotbal umře,“ řekl v rozhovoru v televizním pořadu El Chiringuito de Jugones

Nyní však umírá jeho vysněný projekt. A svět to sleduje doslova v přímém přenosu.

Arséne Wenger, který už před dvanácti lety snahy evropských velkoklubů o vytvoření Superligy předpověděl, v úterý večer pro beIN Sport řekl: „Nejsem překvapený, tomu projektu jsem od začátku nevěřil. Ignoroval základní principy sportovní soutěže, mohl by zničit domácí ligy a to by fanoušci nikdy nedovolili. Ještě že tak.“ 

Obrovská kritika se na dvanáct klubů, které se v první fázi vyslovily pro vstup do Superligy, valila ze všech stran. Od fanoušků, expertů, trenérů i samotných fotbalistů. 

„Nelíbí se mi to ani trochu a doufám, že ke vzniku té soutěže nedojde,“ prohlásil například James Milner, záložník Liverpoolu. 

Nová Superliga přehledně. Koncept ze zámoří, proč? A co české kluby?

Na sociálních sítích svůj odpor naznačili Bruno Fernandes či Marcus Rashford, hvězdy Manchesteru United. Fotbalisté i trenéři si stěžovali, že o záměrech svých šéfů neměli ponětí. Báli se, že myšlenka osamocené a uzavřené elitní soutěže ohrozí jejich kariéry. 

Vždyť UEFA, FIFA i jednotlivé národní asociace od začátku proti nápadu ostře vystupovaly: vyloučíme vás ze všech evropských i domácích soutěží a vašim hráčům zakážeme starty za reprezentační výběr na mistrovství Evropy i světa. 

Trestům se kluby pravděpodobně nevyhnou ani poté, co od možnosti hrát Superligu odstoupí. Budou čelit finančním sankcím? Odpočtu bodů ve svých ligách či dočasnému zákazu startu v evropských pohárech?

Do projektu se na začátku zapojilo šest týmů z Anglie (Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham), tři kluby ze Španělska (Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid) a tři kluby z Itálie (Juventus, Inter, AC Milán).

Superliga měla být protiváhou evropským soutěžím pořádaným UEFA, zejména Lize mistrů.

20. dubna 2021

Podle plánu ji mělo každoročně hrát patnáct stálých účastníků, tzv. zakládajících klubů, a pět mužstev, která by se do soutěže kvalifikovala na základě předem stanoveného postupového klíče. 

Pohledem ekonoma: Superliga je trucpodnik v zoufalé době

Lákadlem byly především finanční prostředky, které měla dodat americká banka JPMorgan. Každý ze zakládajících klubů si měl ze společného fondu sáhnout na zhruba 300 milionů eur jen za účast. Pro srovnání: vítěz současné Champions League si nevydělá ani polovinu.

Co bude se Superligou nyní?

„Řekl bych, že celý projekt právě zemřel. A je na dobré cestě, aby se stal naprostým fiaskem,“ prohlásil v úterý večer bývalý prezident Realu Madrid Ramón Calderón. „Byl to nápad, který měl zabít fotbal. V časech, kdy spoustu klubů trápí dopady pandemie, potřebujeme zejména jednotu a solidaritu.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko