Slávistický útočník Milan Škoda se raduje z gólu, který právě vstřelil.

Slávistický útočník Milan Škoda se raduje z gólu, který právě vstřelil. | foto: František Vlček, MAFRA

Slavia - Budějovice 2:0, gól ve 46. vteřině, pak až v poslední minutě

• 55
Slávističtí fotbalisté zlomili sérii, o kterou nestáli. V 26. kole první ligy porazili České Budějovice 2:0, vyhráli po osmi zápasech, v nichž získali jen dva body za remízy, a takřka jistě si zajistili záchranu. Na sestupové příčky mají devítibodový náskok, ve hře je dvanáct bodů.

Slávisty proti poslednímu týmu tabulky spasil střelec Škoda svým šestnáctým a sedmnáctým gólem sezony. Slavia Praha - České Budějovice

Nejdřív se položil do centru Keniji a krásně se trefil hlavou. Běžela teprve 46. vteřina. Předzvěst střelecký manevrů? Ne, další gól padl až v samém závěru. Dostal přihrávku za obranu, přetlačil soupeře a první slávistickou střelou na bránu ve druhém poločase zvýšil vedení. Škoda se ve střelecké tabulce dotáhl na sparťana Lafata.

„Do dvanácté minuty mohl dát Milan Škoda další tři góly. Šance jsme zahazovali, nicméně hra v první půli byla hodně dobrá, jen tomu chybělo brankové vyjádření. Chtěli jsme pokračovat v aktivní hře i po přestávce, ale opak byl pravdou.
Postupem času se nám do hry začala vkrádat nervozita. Druhý poločas nebyl z naší strany dobrý,“ řekl slávistický trenér Miroslav Beránek.

Přestože šlo o souboj trápících se týmů ze dna tabulky, hrál se v první půli solidní fotbal s šancemi především před hostující brankou. Pražané vstoupili do utkání velmi aktivně a brzy vedli.

Po dalším centru mohl zvýšit Latka, který se vrátil do slávistické sestavy po zranění, ale Křížek jeho hlavičku vyrazil a poradil si i s dorážkou dalšího uzdraveného domácího hráče Zmrhala. V deváté minutě mohlo Dynamo vyrovnat. Funda trefil bližší tyč a dorážející Varadi překopl břevno.

Jinak ale hrozili spíše Pražané a při chuti byl Škoda. V desáté minutě pálil jen do středu branky, o chvíli později pro změnu přestřelil branku. V závěru poločasu pak protáhl Křížka Kenija.

Slávisté vstoupili aktivně i do druhého dějství, ale pojišťující gól nepřidal ani Vukadinovič, který při pokusu o obstřelení hostujícího brankáře zamířil do boční sítě.

V 67. minutě nastoupil hostující Michal Škoda a na hřišti se tak potkal se svým bratrem ve slávistickém dresu Milanem. Českobudějovický útočník měl na hlavě minutu před koncem vyrovnání, ale těsně minul. Prakticky z protiútoku šel sám na bránu jeho bratr Milan a druhý gólem rozhodl.

„Myslím, že ten zápas se rozhodl hned v první minutě. Ve 40. nebo kolikáté sekundě jsme inkasovali pro nás typický gól a nestalo se nám to poprvé, kdy dostaneme gól v prvních pěti či deseti minutách. To se pak hrozně blbě hraje, když sem jedete bojovat a eventuálně vyhrát a takhle vás to srazí,“ řekl budějovický trenér František Cipro.