Sparta - Liberec 2:0, góly v úvodu i závěru, obstaraly je posily

• 387
Sparťanští fotbalisté vstoupili do jarní části vítězstvím, ale také nepříliš přesvědčivým výkonem. V 17. kole první ligy vstřelili Liberci rychle gól, po přestávce se jen bránili, čelili třem velkým šancím soupeře a na konečných 2:0 dali až ve čtvrté minutě nastavení.

Sparta je jediným týmem z první pětky, který skóroval. První Plzeň remizovala 0:0  v Olomouci, která se posunula na druhou příčku před Slavii. Tak podlehla v Jihlavě 0:1. A Sparta přeskočila Liberec, který ji pod nedávným sparťanským koučem Davidem Holoubkem hodně zatopil.

„Byl jsem spokojený s prvním poločasem, hráli jsme velmi dobrý fotbal. Po přestávce už to tak dobré nebylo,“ řekl sparťanský kouč Andrea Stramaccioni. „Měli jsme výborný vstup do zápasu, ale kvalita hry šla postupně dolů. Musíme ji udržet po celý zápas.“

Zaplněný stadion natěšených fanoušků, kteří před výkopem zatleskali Tomáši Rosickému. Legenda, která v prosinci ukončila kariéru, symbolicky sundala dres a na bílou košili oblékla tmavé sako, symbol „přestupu“ do kanceláře.

Z tribuny pak Rosický viděl svižný fotbal, sparťané dominovali v úvodních minutách. Dali rychle gól, byli aktivní, spousta pohybu a náběhů za obranu. Ale jejich tlak postupně slábl, až se do poločasu rozplynul.

Gól vstřelil Stanciu, stomilionová posila z Anderlechtu. Na vlastní polovině si zpracoval míč, udělal s ním několik kroků a dopředu poslal průnikovou přihrávku. Frýdek zasprintoval po levém křídle, jeho centr hosté odvrátili jen k rumunskému záložníkovi, který parádní střelou z první poslal míč k tyči.

Dokud byli domácí ochotni sprintovat a napadat, měli Liberečtí velké problémy. S obtížemi čelili rychlým sparťanským útokům, ale ubránit je nakonec dokázali. A postupně se víc a víc dostávali do hry.

Sparťané se totiž uchýlili k pohodlnému fotbalu, už nebyli tak aktivní, ubylo náběhů, sprintů i pohybu. Jako by těsný náskok jen bránili a netoužili soupeři střílet další góly. „Snažil jsem se hráčům vyslat střídáními signál, že je třeba hrát dopředu a nehlídat si jen vedení,“ tvrdil Stramaccioni.

Jejich hra posléze sklouzla k podzimní mizérii, hlediště i nespokojeně pískalo. Sparťané neudrželi míč, jen se bránili a začali mít velké problémy. Hosté si po přestávce vypracovali dvě tři velké šance.

Spartu podržel rumunský brankář Nita, v premiéře byl nejlepší ze všech posil. Stanciu na slibný úvod nenavázal, Kanga nebyl příliš vidět.

Klid měli sparťané až v samém závěru, kdy Kačaraba fauloval Lafatu a Kanga z penalty ve čtvrté minutě nastavení výhru pojistil.

„Výsledek pro nás není dobrý, ale přijetí od diváků bylo příjemné a za to jim děkuji. První poločas jsme prospali, nevěřili jsme si. Ve druhé půli bychom si zasloužili dát gól, možná to bylo i remízové utkání,“ řekl liberecký kouč David Holoubek.

„Musím se přiznat, že když v páté minutě dostanete na Spartě gól, tak mi hlavou proběhlo, aby to nebyl průšvih. Při té Coufalově šanci jsem věřil, že to bude branka. Chyběl opravdu kousek.“

Sparta - Liberec 2:0

Branky: 5. N. Stanciu, 90. G. Kanga (pen.). Rozhodčí: P. Ardeleanu - J. Moláček, M. Wilczek. ŽK: 14. O. Karafiát, 90. M. Bosančič. Diváci: 13 811 (76 % z kapacity 18 270)

Sparta: F. Nita - O. Zahustel, D. Hovorka, L. Štetina, M. Frýdek - T. Ben Chaim (67. D. Lafata), G. Kanga, N. Stanciu (87. J. Kulhánek), R. Mavuba, B. Vatajelu (78. S. Plavšič) - Václav Kadlec

Liberec: V. Hladký - V. Coufal, T. Kačaraba, O. Karafiát, M. Kerbr - M. Oscar Dorley, R. Breite, Z. Folprecht, J. Mikula (59. M. Bosančič) - D. Bartl (79. R. Voltr), R. Potočný

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39