Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdřív zapomněli na Moravu, pak valná hromada FAČR odsýpala

Členové výkonného výboru fotbalové asociace ČR při zahájení 16. valné hromady FAČR (7. 6. 2014). Čtvrtý zprava předseda Miroslav Pelta, po jeho pravé ruce generální sekretář asociace Rudolf Řepka. | foto: ČTK

7 2014
I když delegáti na sobotní valné hromadě Fotbalové asociace České republiky o vyslovení důvěry pro předsedu Miroslava Peltu nehlasovali, dali mu ji silně najevo. Všechny body programu hladce odhlasovali a za dvě a půl hodiny mohli jít domů.

"Je to skoro až nezdravé, když nejsou žádné kontroverze... Ale beru to jako důkaz, že se nám fotbalové hnutí podařilo sjednotit. Ta síla mi dává motivaci do další práce," uvedl předseda Pelta po skončení valné hromady. "Jsem rád, že valná hromada proběhla tak hladce. Na druhou stranu jsem to očekával, protože tak to při nevolebních valných hromadách bývá."

Přesto si uvědomuje, že ne všechno se povedlo: "Podporu uvnitř fotbalového hnutí cítím, ale zapracovat musím na podpoře od veřejnosti."

FAČR měla výnos přes půl miliardy

Fotbalová asociace ČR měla za rok 2013 výnos 507 milionů korun. Je to o 14 milionů víc než o rok dříve a dokonce o 189 milionů více než v roce 2011. Hlavní podíl na příjmech mají státní dotace, ze kterých český fotbal získal 292 milionů, výraznou částku 45 milionů korun tvoří členské poplatky. ČTK

Delegáti řešili hlavně přerozdělování peněz z členských příspěvků, seznámili se s rozpočtem na letošek, dozvěděli se o hospodaření za loňský rok, odhlasovali formální změny stanov a vyslechli si, jak je na tom Česko ohledně příprav mistrovství Evropy do 21 let 2015.

Všechny body bez sebemenších problémů prošly. "Vitám, že valná hromada proběhla v rekordním čase a že jsme ji bez jakýchkoliv výhrad zvládli," pochvaloval si Pelta.

Jediný zádrhel - spíše však úsměvný - tak nastal na úplném začátku při volbě předsedajícího valné hromady. Po hlasování české komory Pelta zapomněl na moravskou část. Ta tak volila Rudolfa Řepku až dodatečně.

"Minule jste mi při volbě předsedy dali důvěru jako moravskému kandidátovi, tak jsem se podle toho zachoval... Dva kluby sestoupily a zrušil jsem vás, ještě než valná hromada začala," smál se Pelta a přítomné delegáty, kterým se zároveň omluvil, tím pobavil.

V zákulisí se spekulovalo o tom, že Pelta požádá delegáty o vyslovení důvěry. K tomu však nakonec nedošlo: "Ani jsem o tom neuvažoval, i když pár lidí mi řeklo, že se o tom mluví. Ale uvnitř hnutí cítím silnou podporu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze