Zlín neudržel v Jablonci vedení

• 2
Jablonec - Čtvrt hodiny před koncem přišli zlínští fotbalisté o důležité vítězství v duelu 24. kola v Jablonci. Hosté vedli od 23. minuty po brance Janíčka, ale v 75. minutě vyrovnal střídající Petržela. Zlín se tak stal držitelem neslavného primátu, venku nevyhrál už 35. zápasů v řadě, což je rekord české ligy.

Jablonečtí fotbalisté po drtivé výhře v úvodním jarním kole na Spartě úplně ztratili lesk a dnešní duel se Zlínem ještě víc prohloubil jejich současné trápení. Jejich sebevědomím v duelu se Zlínem otřásla už osmá minuta, když Smíšek po ideálním Weberově centru mohl pohodlně otevřít skóre, ale gólman Zlámal jedinečným zákrokem o záchranu hrající Zlín skvěle podržel.

Hosté sice hned na začátku přišli o útočníka Baču, který zraněním hlavy odnesl ostrý souboj s Fukalem, ale jejich ofenzivní sílu to nijak neotupilo, přestože postrádali i špílmachra Opielu, pykající za vyloučení v Příbrami.

Hosté naopak svého laxního a chybujícího soupeře často přehrávali, varování Žůrka, jenž ve 21. minutě s pomocí nechtěné teči Fukala pálil do břevna, domácí ještě nebrali vážně, ale za dvě minuty vypálil z hranice pokutového území Janíček a přízemní střelou rozjásal zlínskou menšinu na stadionu.

Vedení aktivních Jihomoravanů mohlo být ještě výraznější, ale Činčala stejně jako Žůrek před ním nastřelil ze dvaceti metrů znovu jen břevno Špitovy brány. Domácí se probrali až na konci první půle: Baranek a Homola ve slušných pozicích znovu nechali vyniknout Zlámala, Fukal namířil trestný kop těsně vedle šibenice.

Domácího kouče Radu výkon jeho svěřenců v první půli rozlítil, o přestávce stáhl ze hry stopera Homolu s útočníkem Zeherem, na jejichž místa přišli Petržela s Nulíčkem. Hned po příchodu z kabin ale mohli hosté své vedení pojistit, ovšem Žůrek po chytrém vysunutí od Vyskočila přestřeli. Jablonec dlouho dál svírala křeč a nemohoucnost v útočné fázi. Gólmana Zlámala mohl vystrašit jen dalekonosný pokus Loučky a pak se mohl spolehnout na dobře fungující obranu.

Hosty, kteří po změně stran působili pasivnějším dojmem, mohly mrzet nedotažené brejkové situace. Zvýšení měl na kopačce střídající Kraus, Činčala pak pokazil nadějně rozjetý útok a trest přišel téměř vzápětí: Petržela si po trestném kopu počkal u vzdálenější tyče, chytře si míč postrčil do středu hřiště a nekompromisní ranou pod břevno srovnal. Hosté na konci už dávali najevo, že i bod jim bude ze Střelnice dobrý. Venku ale neudrželi už podruhé za sebou vedení a stejně jako minule z Příbrami si i nyní odvážejí remízu 1:1.

Jablonecký trenér Petr Rada připustil, že jeho tým prochází herní krizí. "Provází nás to delší dobu, hlavně doma hrajeme ve velké křeči a je tam hodně nepřesností. Dnes to dokázala první spálená šance Smíška. Není teď prostě v mančaftu taková pohoda, jako by měla být," litoval Rada, jehož tým doma na jaře v každém ze tří duelů proti Příbrami, Českým Budějovicím a Zlínu uhrál remízu a na vítězství čeká marně.

"Hlavně první poločas se nám dnes nepovedl podle představ. Ve druhém jsme udělali nějaké změny a vyrovnali, ale stejně to nebylo bůhvíjaké," připustil Rada.

Zlínský kouč Pavel Hoftych sice litoval toho, že Zlín podruhé za sebou venku nedotáhl nadějně rozehraný zápas do vítězného konce, ale remíza pro něj má cenu. "V Jablonci se nehraje lehce a získaný bod tady má svoji cenu. Chtěli jsme hrát na vítězství, kdybychom to udrželi, byla by pro nás situace ohledně záchrany jednodušší, ale musíme bojovat dál a snažit se pořád střádat body," plánoval Hoftych.

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal zasahuje v utkání první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Zlínem.