Žižkov trénoval v mrazu

21 2003
Praha - Když o sebe kopačky křísly a útočník zakřičel „Au!“, bylo to slyšet do daleka. A postižený se rychle zvedal ze studené země. V chladu a bez pozornosti diváků se v pondělí fotbalisté Viktorie Žižkov pustili do dalšího dne zimního drilu. Půlka mužstva naplno trénovala. Ta druhá si zahrála přátelský zápas proti klubovému rezervnímu týmu. Ligové mužstvo vyhrálo 1:0. Chvíli před koncem prvního poločasu Chihuri uvolnil Šebestu, který si míč v běhu posunul a dorazil ho do branky kolem gólmana Kučery. Dva žižkovští brankáři, kteří na podzim bojovali o místo v sestavě, Pižanowski a Kučera, si každý zahráli po poločase na obou stranách.

O přestávce trenér Vítězslav Lavička své hráče kritizoval. "Pánové, ta naše koncovka, to je tragédie!" hřímal. Ve druhém poločase se Žižkov ve střelbě nezlepšil. Jen Krutého ránu z trestného kopu vyrazil Pižanowski, žižkovská rezerva měla v závěru po rohovém kopu blízko k vyrovnání. "Chtěli jsme vyhrát výraznějším způsobem, ale v takovémhle zápase to není tak důležité," řekl Lavička. "Bylo to vyhecované. Mladí kluci z béčka se chtěli ukázat. Ale my jedeme z plného tréninku."

Žižkov už má za sebou dva týdny přípravy, první strávil v Praze, druhý kondičním soustředěním ve Františkových Lázních. V pondělí polovina týmu odehrála zápas na umělém povrchu, který například teplický trenér František Straka nesnáší. "Je na nich velké nebezpečí zranění. Hráči mají jinou koordinaci, jinak vyrážejí ke sprintu a jinak brzdí, osobní souboje jsou mnohem nebezpečnější," říkal Straka o víkendu při Tipsport Cupu, když vysvětloval, proč k zápasu s Xaverovem nepostavil svou elitní sestavu.

"Já s ním nesouhlasím. Možná tak mluvil proto, že se mu několik hráčů zranilo. Nás naštěstí nic takového nepotkalo," řekl Lavička. "Před škvárou si vždycky radši vyberu umělou trávu. Jsme rádi, že v Karlíně můžeme být. Máme tu kromě umělé i přírodní trávu."

Žižkov v pátek odlétá na soustřední do Portugalska, kde v příštím týdnu sehraje tři zápasy. Dohodnuté jsou souboje se soupeři z druhé portugalské a první norské ligy. Straceného, Vávru a Ščasného trápí viróza, ale do odletu by měli být v pořádku.