Srbský kanonýr v žižkovských službách Miroslav Markovič (vpravo)  slaví gól s...

Srbský kanonýr v žižkovských službách Miroslav Markovič (vpravo) slaví gól s polským obráncem Adamem Mójtou. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Žižkov otočil derby, Zlín ztratil neporazitelnost a do čela jde Vlašim

• 46
Zatímco prvoligový tým Sparty neprožívá zrovna povedené období, druholigová rezerva letenských září. V duelu 5. kola zařídili sparťanští mladíci první porážku Zlína v sezoně a po výhře 2:0 ho sesadili z čela tabulky. Tu nově vede Vlašim.

V očekávaném pražském derby porazil Žižkov tým Dukly 2:1, když otočil skóre v závěrečných jedenácti minutách.

Souboj kanonýrů začal lépe pro Kamerunce Chigoua v dresu Dukly, který otevřel ve 14. minutě skóre, srbský útočník Žižkova Markovič nejprve v 79. minutě srovnal a o deset minut později přidal vítězný gól z penalty. Oba legionáři mají na svém kontě po pátém kole šest tref.

O Překvapení se postaral nováček ze Znojma, který snadno zvítězil v Třinci 3:0.

Fotbalisté Jihlavy porazili Sokolov 2:1 a dočkali se tak třetího domácího vítězství v sezoně. Vítězný gól dali až po dramatické koncovce v nastaveném čase.

Ani v pátém zápase v sezoně se nedočkal Hlučín prvního bodu, jeho trápení bylo tentokrát umocněno domácím debaklem s Vlašimí 0:5. Hosté se díky vysoké výhře dostali do čela tabulky o skóre před rezervu Sparty.

Viktoria Žižkov - Dukla Praha 2:1 (0:1)

Dukla přitom vstoupila do utkání mnohem lépe a hned z první velké šance dal Chigou vedoucí gól. Viktoria se ale zlepšila a šla cílevědomě za obratem.

Hrdinou zápasu se stal útočník Markovič, který v druhé půli vstřelil obě
žižkovské branky. V prvním případě se Markovič velmi dobře zorientoval v pokutovém území a skóroval přesnou střelou k tyči.

Druhou branku mu v závěru připravil střídající Súkenník, který se pustil do samostatného úniku a v pokutovém území ho srazil Hanousek. Viník dostal červenou kartu, Markovič pak následnou penaltu s přehledem proměnil.

79. a 89. z pen. Markovič - 15. Chigou. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Moláček. ŽK: Kropík, Klimpl, Laušman - Svatonský, Mičic. ČK: 88. Hanousek (Dukla). Diváci: 2235.
Žižkov: Vaclík - Šťastný (61. Zawada), Klimpl, Kropík, Mójta - Bořil (75.
Súkenník), Novotný (64. Laušman), Procházka, Folprecht, Čermák - Markovič. Trenér: Pulpit.
Dukla: Rada - Mičic, Šmíd, Vorel, Hašek - Berger (46. Přeučil), Šiml,
Hanousek, Malý, Svatonský - Chigou (77. Vrána). Trenér: Kozel.

Karviná - Kladno 0:2 (0:2)

Hned v první minutě měli Karvinští velkou příležitost, Milosavljev ale ze
tří metrů nastřelil pouze nohy hostujícího gólmana. Krátce nato už se ale
skóre změnilo, když kladenský Zachariáš nedal Kafkovi v domácí brance šanci a hosté vedli 1:0.

Když pak tentýž hráč v 18. minutě potrestal chybující domácí obranu druhým gólem, Karviná už výsledek zvrátit nedokázala, přestože příležitostí hlavně v druhém poločase měla dost. Gonda ani Mišinský však Tesaře v kladenské brance nedokázali překonat ani z bezprostřední blízkosti.

Branky: 4. a 18. Zachariáš. Rozhodčí: Nenadál - Nádvorník, Paták. ŽK:
Hoffman, Mišinský - Procházka. ČK: 79. Suchý (Karviná). Diváci: 2061.

Karviná: Kafka - Hoffman (75. Opic), Suchý, Mihálik, Tchuř - Gonda, Pavlík (38. Ficek), Motyčka, Slončík (46. Gottwald), Milosavljev - Mišinský. Trenér: Balcárek.
Kladno: Tesař - Procházka, Coufal, Hyský, Hajník - Cigánek (77. Kabele, 80. Hlava), Wojnar, Holub, Zoubek (61. Rada) - Zachariáš, Klinka. Trenér: Beránek.

Čáslav - Sezimovo Ústí 1:1 (1:1)

Hosté potvrdili předzápasová slova kouče Zákostelského, že do Čáslavi
nepojedou jen bránit. V 5. minutě se k nebezpečné hlavičce dostal po
rohovém kopu Mach, jenže mířil vedle. O chvíli později Simrovo zakončení brankář Bárta ztlumil a míč do bezpečí odkopl Haniak.

Na druhé straně ukázal čáslavský střelec Kunášek, že se dvěma góly proti Sokolovu zdaleka neuspokojil. V 9. minutě skóroval skákavou střelou z hranice vápna, jeho další rána se pak odrazila od tyče.

Zbytek prvního poločasu ale patřil hostům. Trestný kop Kočího Bárta ještě vyrazil, ale v 41. minutě už kapituloval: sraženou střelou vyrovnal na 1:1 Mach.

Po čtvrthodině druhého poločasu to po Prášilově rohovém kopu zkusil
Kunášek, ale větší šance se zrodila o chvíli později. Šislerovu střelu
gólman Doležal neudržel, Kunášek dorazil míč do sítě, ale jeho gól kvůli
ofsajdu neplatil.

Ani Sezimovo Ústí ale nezahálelo; v 63. minutě ránu Kočího vyškrábl Bárta a úplně volný Simr z dorážky pálil do tyče. V další šanci se zjevil Jasanský, proti kterému musel vyběhnout Bárta a míč odkopl Haniak.

Nejblíže gólu byl v 76. minutě domácí Šisler, který po prodlouženém autu
mířil jen do tyče. A když pak i Simr z bezprostřední blízkosti minul
čáslavskou bránu, rozešly se oba celky s jedním bodem.

Branky: 9. Kunášek - 41. Mach. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Koval. Bez karet. Diváci: 552.

Čáslav: Bárta - Kotrba, Haniak, Ptáček, Růžička - Bartl (70. Štětina),
Šisler, Prášil, Racko (57. Fikejz) - Kopic (88. Dragoun), Kunášek. Trenér:
Malura.
Sezimovo Ústí: Doležal - Rožboud (82. Novák), Macháček, Nesvadba, Čupr - Javorek - Kočí (63. Barteska), Simr, Horka, Jasanský - Mach (86. Vaněček). Trenér: Zákostelský.

Sparta Praha B - Zlín 2:0 (1:0)

Hosté prohrávali o dvě branky od začátku druhého poločasu a jejich naděje na bodový zisk se definitivně zhroutila po vyloučení kapitána Zbožínka v 63. minutě.

Zlín byl aktivnější v úvodní půlhodině, ale na jejím konci inkasoval. Rada uvolnil Podaného, který překonal gólmana Skácela přízemní střelou ke
vzdálenější tyčí. Zbytek poločasu byl vyrovnanější, ale větší šanci už
nepřinesl.

Už čtyři minuty po pauze přidala Sparta B druhý gól. Podaného centr z levé strany Skácel jen prodloužil na hlavu Skaláka, který skóroval do prázdné branky.

Vzápětí mohl snížit rovněž hlavičkou Poznar, ale přestřelil. Když pak Zlín přišel o Zbožínka, který fauloval unikajícího Podaného, domácí už
si náskok hlídali a mohli ještě zvýšit. Putzovu dorážku však rozhodčí kvůli
předchozímu ofsajdu za gól neuznali.

Branky: 29. Podaný, 48. Skalák. Rozhodčí: Drábek - Tacina, Szarowski. ŽK: Pavelka - Elšík, J. Dobeš. ČK: 63. Zbožínek (Zlín). Diváci: 402.

Sparta B: Zich - Jánoš, Krch, Doležal, Polom - Glaser, Pavelka, Rada, Podaný - Kraják (69. Putz), Skalák (89. Zeman). Trenér: Svoboda.
Zlín: Skácel - Pazdera, Malý, Zbožínek, J. Dobeš (89. Jugas) - Novák, R. Dobeš, Elšík, Švach (52. Štrom), Šmahaj (68. Motal) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Třinec - Znojmo 0:3 (0:1)

Skóre zápasu otevřel v 15. minutě Sukup, který se vrátil do sestavy Znojma po zranění. Třinec mohl vyrovnal po faulu Trnovce na nabíhajícího Karlíka, ale Patrik Siegl při penaltě selhal.

Bývalý znojemský hráč, jenž nedávno posílil Třinec po návratu z Rakouska, nejdříve nedokázal překonat gólmana Hrubého, a když sudí Býma nechal pokutový kop kvůli předčasnému vběhnutí ostatních hráčů opakovat, netrefil branku.

V 84. minutě pojistil hostům vedení Jonov, který z volného přímého kopu
poslal míč do horního rohu branky. V nastaveném čase pak znojemský kapitán ještě proměnil penaltu za Cihlářův faul.

Branky: 82. a 90.+4 z pen. Jonov, 15. Sukup. Rozhodčí: Býma - Gallo, Santarius. ŽK: Malíř, Lisický, Ceplák - Trnovec, Šilinger. Diváci: 526.

Třinec: Lipčák - Lisický, Kuděla, Hupka, Cihlář - Malíř, Siegl (75. Hanus), Ceplák, Bednarek (46. Doležal) - Karlík (46. Onuchukwu), Joukl. Trenér: Dembinný.
Znojmo: Hrubý - Hříbek, Jonov, Mička, Šilinger - Sukup (67. Krhut), Vavřík, Trnovec, Zapalač - Látal (87. Kováč), Podzemský (71. Šichor). Trenér: Smrček.

Hlučín - Vlašim 0:5 (0:3)

Novému trenérovi domácího celku Jaroslavu Gürtlerovi premiéra vůbec nevyšla. Jeho svěřenci ani v pátém kole nebodovali a zůstávají na posledním místě.

Středočeši od začátku převyšovali Hlučín ve všech směrech. Domácí obránci nedokázali uhlídat vlašimské střelce a ti se už do poločasu prosadili třikrát. Krátce po přestávce zvýšil na 4:0 po rohovém kopu Bukač a v závěru dovršil Strnad hattrick.

Vlašim tak v pěti kolech ztratila jen dva body a vede tabulku díky lepšímu
skóre před B-týmem pražské Sparty.

Branky
: 22., 37. a 83. Strnad, 14. Jungr, 54. Bukač. Rozhodčí: Hájek -
Marek, Adámková. ŽK: Bogdaň, Kindel - Petrů, Strnad. Diváci: 320.

Hlučín: Berkovec - Kindel, Ulma (46. Mozol), Hajčík, Mareš (71. Rožman) - Bartošák, Bogdaň, Milutinovič, Nuc - Hošek (58. Gulajev), Schulmeister. Trenér: Gürtler.
Vlašim: Toma - Petrů, Krmpotič, Nešpor, Schuster - Koryta (68. Janda),
Jungr, Süsser, Průcha - Strnad (86. Nádeníček), Bukač (60. Boháč). Trenér: Nádvorník.

Most - Varnsdorf 1:1 (0:0)

Hosté vstoupili do derby nebojácně a v úvodních minutách předvedli několik slibných útoků. Jenže tím jako by svůj ofenzivní potenciál zcela vyčerpali a režii zápasu pevně převzali fotbalisté Mostu.

V 11. minutě se ve velké šanci ocitl Danoski, ovšem jeho zakončení z voleje brankář Porcal vyrazil. Když už byl po půlhodině hry varnsdorfský gólman překonán, zastoupil ho na brankové čáře obránce Hyka a Rosendovu střelu vykopl.

V druhém poločase Baník druholigového nováčka ještě více zatlačil. V 53. minutě se smolař Danoski dostal do další vyložené šance, přehodil Porcala, ale obránce Hyka znovu na brankové čáře zachránil.

A tak přišla 69. minuta, rychlý protiútok hostí, Rudnického centr a přesná
Jordákova hlavička. Mostečtí však už za dvě minuty srovnali, když Rosendovu střelu tečoval do sítě Knakal. Ve vypjatém závěru se ještě baníkovci tlačili za vítězstvím, ale Varnsdorf cennou remízu udržel.

Branky: 71. Knakal - 69. Jordák. Rozhodčí: Kovařík - Lhoták, Pospíšil. ŽK: Frnoch - Hyka, Kotiš. Diváci: 615.

Most: Paleček - Knakal, Lafrance, Bohata, Bednář - Jendruščák, Hofmann, Jedinák, Rosendo (89. Ruseckij) - Franěk (67. Frnoch), Danoski (54. Oboya). Trenér: Aňon.
Varnsdorf: Porcal - Hyka, Pimpara, Vavroušek, Hozda - Rudnickij (77. Mach), Kotiš, Jakobovsky, D. Procházka (64. Čemba), Jordák (90.+2 Kulhánek) - J. Procházka. Trenér: Křeček.

Jihlava - Sokolov 2:1 (1:0)

Jihlavě se povedlo napravit předchozí porážku na hřišti nováčka
Sezimova Ústí.

V souboji dvou ambiciózních týmů dostala od začátku hosty pod tlak, ale žádnou výraznější příležitost si nevypracovala. Gólovou šanci měl naopak v 17. minutě sokolovský Duchnič, ale na gólmana Uvarenka po
Šilhanově přihrávce nevyzrál, stejně jako o osm minut později s přímou
střelou.

Domácí šli do vedení hned z první šance. Šmerda dvě minuty před
pauzou fauloval ve vápně Dorta a sám kapitán Jihlavy penaltu proměnil.

Po přestávce mohl vyrovnat Podrazský, ale ve 49. minutě se špatně
zorientoval ve vápně a z těsné blízkosti jihlavskou branku nakonec
neohrozil. Pak předvedli postupně festival zahozených šancí Tecl, Gába a Dolejš, který trefil tyč. Domácí polevili a málem toho využil Pilař, jenž 14
minut před koncem nechal vyniknout Uvarenka.

Dvě minuty před koncem po zmatcích v domácí obraně už Pilař vyrovnal, ale hned z protiútoku strhl vedení znovu na stranu Jihlavy Bača.

Branky: 43. Dort z pen., 90. Bača - 88. Pilař. ŽK: Karlík, Gába - Šmerda,
Hanzlík. Rozhodčí: Kocourek - Večeřa, Kocián. Diváci: 1250.

Jihlava: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Šimáček, Veselý - Dort (77. Bača),