Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tři hráči nekomunikují, ale posunuli jsme se, řekl šéf disciplinárky

Obránce Vítězslav Brožík obviněný v sázkařské kauze přichází na zasedání disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. | foto: ČTK

24 2013
Pouze čtyři z jedenácti fotbalistů obviněných z nelegálního sázení na vlastní zápasy přišli ve čtvrtek odpoledne do sídla FAČR před disciplinární komisi. Využili tak druhého možného termínu: před týdnem nedorazil nikdo. "Někteří z nich odmítli zcela vypovídat, někteří odpověděli na některé otázky," řekl Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR. "Nemohu sdělovat obsah, ale trochu jsme se posunuli."

Jan Halama, David Jablonský, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa. Tenhle kvartet strávil hodinu a půl na Strahově. Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Lukáš Křeček, Michal Macháček a David Placák se neobjevili.

"Komunikuje s námi sedm osob, od kterých máme ústní nebo písemné vyjádření. Jedna se omluvila, tři vůbec nereagují," uvedl Baček. "Budeme je znovu kontaktovat a pozveme je na příští zasedání, které bude za týden, pokud by nereagovali, zaujmeme k tomu nějaký postoj."

Ač Baček odmítl jmenovat, dá se odvodit, že ve čtvrtek před komisí odmítli mluvit Halama s Jablonským, které zastupuje právník Bronislav Šerák. "Konzultoval jsem to ještě se státním zástupcem, hráči k případu nebudou nic říkat," prozradil ještě před jednáním Šerák.

Podle něj by žádný proces na fotbalové půdě vůbec neměl probíhat: disciplinární komise prý byla ustanovena v rozporu se stanovami FAČR, neměla tedy podle Šeráka ani pravomoc zastavit hráčům činnost. "Podle mého názoru mohou hrát, je to na rozhodnutí klubů a hráčů," řekl Šerák.

Uvidí tedy diváci obviněné fotbalisty o víkendu v akci, ač jim to fotbalový soud už dřív zakázal? I přes zastavenou činnost většina o minulém víkendu hrála, protože jim buď nebylo doručeno vyrozumění, nebo si ho úmyslně nevyzvedli. "Teď víme, že všem hráčům bylo rozhodnutí doručeno," prozradil Baček.

Pokud fotbalisté nastupují i přes zákaz, může být na jejich start nahlíženo jako na neoprávněný. Pak hráčům i klubům hrozí velké sankce. "Chci hrát, ale budu respektovat rozhodnutí klubu, ještě se o tom pobavíme," řekl krátce Jan Halama, obránce druholigových střížkovských Bohemians. "Já bych do toho rizika šel a klidně bych nastoupil. Stojím za svým právníkem, myslím, že má pravdu."

Právě Halama s Jablonským (Teplice) jsou jediní dva zástupci profesionálního fotbalu v celé kauze. Zbylých devět hráčů působí v nižších soutěžích od třetí ligu po I. A třídu, jeden (Jan Leligdon) nemůže být u fotbalové disciplinárky souzen, protože není členem FAČR.

"Sledujeme, jestli se hráči, kterým jsme zakázali sportovní činnost, účastní zápasů a vyhodnocujeme to. Na příštím zasedání o tom budeme jednat," řekl Baček.

O celém případu se bude rozhodovat podle disciplinárního řádu, který platil do 30. června letošního roku. Pokud komise uzná hráče vinným, hrozil by mu v krajním případě až patnáctiletý zákaz činnosti. "Starý" řád bude komise aplikovat především proto, že v době jeho platnosti k ovlivňování zápasů kvůli sázkám údajně došlo.

Současný řád umožňuje udělit dvouletý až pětiletý distanc. Výkonný výbor FAČR ale může hráče zbavit členství v asociaci, což se může rovnat doživotnímu zákazu.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích.

Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku. Tam už se k manipulacím zápasů doznal záložník Dunajské Stredy Ivan Hodúr, který hrál v Česku za Liberec a Mladou Boleslav.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 3 3 0 0 6:0 9
2. SK Slavia Praha 3 2 1 0 3:0 7
3. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
4. 1. FC Slovácko 3 1 2 0 6:3 5
5. Bohemians Praha 1905 3 1 2 0 3:2 5
AC Sparta Praha 3 1 2 0 3:2 5
7. MFK Karviná 3 1 1 1 4:3 4
FK Teplice 3 1 1 1 4:3 4
9. FC Slovan Liberec 3 1 1 1 3:3 4
10. FC Baník Ostrava 3 1 1 1 5:6 4
11. Fastav Zlín 3 1 0 2 2:3 3
12. Dukla Praha 3 1 0 2 2:7 3
13. FK Jablonec 3 0 2 1 2:3 2
14. FK Mladá Boleslav 3 0 1 2 2:4 1
15. Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:5 1
16. FC Vysočina Jihlava 3 0 1 2 0:4 1

Známky

1,5

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Jan Laštůvka

Slavia

1,5

Jonathan Biabiany

Sparta

Góly

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

2

Šimon Falta

Olomouc

2

Milan Baroš

Ostrava

Najdete na iDNES.czmobilní verze